שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פאוול: חלק מהמידע שהצגתי לאו"ם לא היה מבוסס
  "מתברר כי העובדות שהצגתי לא היו מוצקות", אמר מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, בהתייחס למצגת שהציג באו"ם לגבי הנשק להשמדה המונית בעיראק. המצגת תרמה לתמיכה בצעדי המלחמה של ארה"ב מצד האו"ם

  מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, הודה הלילה (שבת) שהחלק הדרמטי ביותר במצגת שהציג באו"ם לגבי הנשק בעיראק, התבסס על מידע מודיעיני לא אמין. החלק אליו התייחס פאוול הוא הטיעון על קיומן של מעבדות ניידות לנשק כימי.

   

  פאוול אמר עוד, שהוא מקווה שהוועדה החוקרת את המודיעין האמריקני על הנשק בעיראק תחשוף כיצד ה-CIA נסמך על מקורות בלתי אמינים בהציגו מידע מודיעיני לקראת המלחמה.

   

  פאוול אמר את הדברים בשיחת ועידה שנערכה עמו, בדרכו חזרה לארה"ב מפגישות שערך עם מדינות נאט"ו בבלגיה. לדבריו, "מתברר כי העובדות שהצגתי לא היו מוצקות".

   

  המצגת של פאוול בפני מועצת הביטחון לא שכנעה את חבריה לתת גיבוי מלא לתקיפה של ארה"ב, אך בהחלט יצרה אווירה תומכת בעם האמריקני לקראת היציאה למלחמה.

   

  כפי שהתברר מבדיקת פקחי האו"ם בעיראק, לא נמצא במדינה נשק להשמדה המונית. דייויד קיי, שעמד בעבר בראש הצוות לחיפוש נשק להשמדה המונית בעיראק, טען כי על נשיא ארצות הברית להודות בטעות המודיעינית שהובילה אותו לצאת למלחמה בעיראק בטענה כי היא מפתחת נשק מסוג זה.

   

  על אף טעות המודיעין, אמר קיי כי היציאה למלחמה מוצדקת, זאת מכיוון שנועדה "לשחרר עם מדוכא משלטון אלים". זאת לאחר שהתפטר מראשות הצוות לחיפוש נשק, ואמר כי אינו מאמין שישנם מצבורי נשק כימי או ביולוגי במדינה.  

   

  פאוול הדגיש, כי המודיעין האמריקני הצביע על כך שהמידע המודיעיני שקיבל היה מוצק. "אני לא הקהילה המודיעינית עצמה, אך בזמנו ווידאתי שהמידע הגיע ממספר מקורות שונים". אם המקורות טעו, עלינו לבדוק כיצד הגענו למצב הזה", אמר פאוול.

   

  לדבריו, "כבר שוחחתי על כך עם אנשי ה-CIA".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קולין פאוול. מידע מודיעיני לא אמין
  צילום: איי פי
  המצגת של פאוול. ה-CIA נסמך על מקורות לא אמינים
  צילום: רויטרס
  מומלצים