שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  26% מהאמריקנים סבורים שהיהודים אחראים למות ישו

  כך עולה מסקר שערך מכון מחקר בוושינגטון, ומתפרסם ב"ניו-יורק טיימס". המומחים נזהרים מלייחס את המגמה לאנטישמיות, אך אומרים כי המגמה חזקה במיוחד בקרב צעירים מתחת לגיל 30 ובקרב אפרו-אמריקנים. בסקר קודם שנערך ב-1997 עמד המספר רק על 19%

  מאז החלה בארה"ב הקרנת סרטו השערורייתי של מל גיבסון, "הפסיון של ישו", עלה אחוז האמריקנים הסבורים שהיהודים אחראים למותו של ישו - כך עולה מסקר שמתפרסם היום (שבת) ב"ניו-יורק טיימס".

   

  הסקר, שנערך על ידי מכון המחקר "פיאו" שמושבו בוושינגטון, הוא העדות הראשונה לכך שייתכן כי סרטו של גיבסון אכן מעודד רגש אנטישמי. עם זאת, מומחי סוציולוגיה הזהירו מפני הסקת מסקנות פזיזות וטענו כי קשה לקשר את הסרט באופן מוחלט אל תוצאות הסקר ואל מגמת העלייה.

   

  הסקר נערך לפני כשבוע בקרב 1,703 נשאלים בוגרים שנבחרו באופן אקראי. 26% מהנשאלים סברו כי היהודים אחראים למותו של ישו. זאת, לעומת 19% בלבד בסקר קודם שנערך ב-1997 על ידי רשת ABC.

   

  עלייה ניכרת ברגשות האנטישמים התגלתה בשתי קבוצות עיקריות: האחת, צעירים מתחת לגיל 30, שם גדל אחוז הסבורים כי יהודים הרגו את ישו למעלה מפי שלושה לעומת הסקר הקודם (34% היום לעומת 10% ב-1997). הקבוצה השניה היא האפרו-אמריקנים, שם הוכפל המספר - 21% ב-1997 לעומת 42% כיום.

   

  אחראי הסקרים במכון "פיאו", אנדרו קוהאט, אמר כי השאלה שנשאלו משתתפי הסקר עשוייה לתת אינדיקציה לרגש אנטישמי, אך אינה מצביעה על אנטישמיות בצורה מוחלטת.

   

  לדבריו, לתשובה חיובית על השאלה ששאל המכון - "האם אתה חש שיהודים אחראים למותו של ישו או שאינך חש כך?" - יש שתי פרשנויות. האחת מצביעה

  על רגש אנטישמי, ואילו האחרת מצביעה על כך שהאדם הנשאל סבור כי האנושות כולה אחראית למות ישו ונושאת בנטל על כתפיה.

   

  מנהל המחקר במכון, מייקל דימוק, אמר כי ישנן מספר סיבות אפשריות לנתונים הגבוהים בקרב צעירים, ואפרו-אמריקנים. "היסטורית, אנו רואים שציעירים ושחורים נוטים לענות תשובות שאינן אוהדות יהודים", אמר. "שחורים נוטים להיות קרובים יותר לדת ולכן הם סבורים שיש להבין את המקורות באופן מילולי. לא הייתי מייחס זאת לאנטישמיות. אני חושב שיש כאן גורמים אחרים המשפיעים על המגמות".

   

  מנתוני הסקר עולה עוד כי 36% מנשאלי הסקר שכבר צפו בסרט, רואים ביהודים אחראים למותו של ישו. גם בקרב אלו המתכוונים לצפות בסרט גדול יותר מספר הנשאלים שענו בחיוב מאשר מספרם הכולל: 29% סבורים כי היהודים אחראים למות ישו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך הסרט
  "כולם נושאים בנטל". צילום:
  מתוך הסרט
  צילום: איי פי
  מתוך הסרט
  צילום: איי פי
  מומלצים