שתף קטע נבחר

מזוז "הקפיא" זמנית את התקציבים להתנחלויות

היועץ המשפטי לממשלה שיגר מכתב לשר הבינוי והשיכון, אפי איתם מהמפד"ל, והתריע בפניו כי כספים ממשרדו עוברים למאחזים בלתי חוקיים. זאת, ככל הנראה בשל ממצאי דו"ח מבקר המדינה, שיתפרסם בחודש הבא. היועץ אסר למעשה באופן זמני על העברת כספים כלשהם להתנחלויות בגדה ובעזה, עד שיימצא מנגנון בטוח יותר מבחינה חוקית

מייבשים את ההתנחלויות? משרדי הממשלה, ובראשם משרד הבינוי והשיכון, יעצרו באופן זמני את העברת התקציבים לרשויות האזוריות באזורי יהודה ושומרון וחבל עזה - זאת בהוראת היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז.

 

במכתב ששיגר היום (ה') מזוז לשר הבינוי והשיכון אפי איתם מהמפד"ל, ופורסם לראשונה בגלי צה"ל, הוא מורה לו להקפיא כל העברה תקציבית ממשרדו להתנחלויות, וזאת בשל החשש שחלקים נכבדים מהתקציב המועבר להן משמש לבנייה בלתי חוקית, כגון מאחזים בלתי חוקיים.

 

בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה שיפורסם רק בחודש הבא, העוסק בעיקר בפעילות משרד הבינוי והשיכון, הורה כבר היועץ הקודם, אליקים רובינשטיין, להפסיק להעביר כספים לבנייה בלתי חוקית באזורים אלו.

 

במכתב ששלח מזוז לאיתם נאמר שעד לקביעת מנגנון פיקוח שיוצע על ידי משרד הבינוי והשיכון ויאושר על ידיו לא תתקיים העברת תקציבים להתנחלויות. רק במקרים שבהם "מתקיימת דחיפות", כתב היועץ, ניתן יהיה להעביר כספים באישור היועצת המשפטית של משרד הבינוי והשיכון, לאחר שיוכח כי הכספים הם למטרה חוקית.

 

ההנחיה מיועדת בעיקרה למשרד הבינוי והשיכון, שכאמור, עומד במרכז דו"ח מבקר המדינה שטרם פורסם. ואולם, היועץ הביא את המכתב לידיעת יועציהם המשפטיים של יתר משרדי הממשלה - כדי שיבדקו את מנגנון פיקוח על ההזרמה התקציבית לשטחים. הפסקת ההזרמה, כאמור, הינה זמנית.

 

היועץ מזהיר במכתבו כי העברת משאבי ממשלה לצרכים בלתי חוקיים תגרור הליכים משמעתיים נגד המעורבים בכך.

 

עתה, כדי לחדש את ההזרמה התקציבית, יצטרך משרד הבינוי והשיכון להגיש ליועץ הצעה למנגנון פיקוח, ורק לאחר שזה יאושר על ידו - יוכלו ההזרמות התקציביות להתנחלויות לשוב לסדרן.

 

תגובות: "קשה לאכוף בשטח"

 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי התקבלה הנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה להפסיק את העברת הכספים להתנחלויות. המשרד יפעל ליישום ההנחיות בהקדם האפשרי.

 

ואילו ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר ל-ynet: "זה בהחלט נוח למישהו ליצור את האווירה שעוזרת למישהו אחר ומשרתת את מטרתו". ולרשטיין הוסיף כי נוהל העברת התקציבים בכל הארץ זהה, "ואם יש איזושהי בעיה, אז צריך לקבוע נהלים חדשים, אבל זאת תוך הגבלה של ימים ושעות. הוא יודע, וזה לא מקרי, מה הנזק שהדבר גורם", אמר ולרשטיין, שהדגיש כי הוא מתכוון לבדוק את הנושא מבחינה משפטית.

 

חבר הכנסת אופיר פינס קרא למפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, לפתוח בחקירה מיידית וממצה לבדיקת הגורמים שאישרו את העברת הכספים הבלתי חוקית להתנחלויות. עוד דרש לבדוק את היקפי ההעברות וייעדן. פינס פנה למפכ"ל בנושא זה כבר בחודש יוני האחרון, ועתה, לאחר הוראת היועץ המשפטי לממשלה, חידש את פנייתו.  

 

מתנועת "שלום עכשיו" נמסר בתגובה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה כי "ההחלטה בנושא הקפאת הכספים לשטחים באה באיחור של שש שנים, אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם".

 

עוד נאמר כי "כל עוד אין שקיפות מלאה כלפי הכספים המועברים לשטחים, מכתבו של מזוז הוא בגדר המלצה בלבד, שיהיה קשה לאכפה בשטח".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מזוז. הקפיא
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: חן מיקא
איתם. הכסף ייעצר?
צילום: חן מיקא
צילום: איי פי
ההתנחלויות. הקפאה?
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
ולרשטיין. זה לא מקרי
צילום: שאול גולן
מומלצים