שתף קטע נבחר

אנשי שרון רמזו לבוש: אי אפשר לסמוך על הפלסטינים

כך זה נראה מאחורי הקלעים של פגישת המשלחות הישראלית והאמריקנית בוושינגטון. הישראלים שלחו רמזים עבים - ובדיחות - לגבי אי היכולת והרצון של ההנהגה הפלסטינית הנוכחית להשליט סדר ולמנוע טרור. וייסגלס לנשיא בוש: "פלסטינים גנבו לי את האוטו 3 פעמים, וגם התלוננו על המוסיקה". בוש היה קשוב מאוד לסיפורים, סיפרו חברי המשלחת

"איך הפלסטינים נלחמים בטרור ומשליטים סדר? כמו בבדיחה היהודית הישנה. מתאגרף יהודי אחד סיפר שהיו לו אלף קרבות בזירה. כששאלו - בכמה ניצחת? השיב: באף אחד. נו טוב, אי אפשר לנצח בכולם..."

 

את הבדיחה הזו סיפר ראש לשכתו של ראש הממשלה שרון, דב וייסגלס, לנשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, ולבכירי הממשל, בארוחת הצהריים המשותפת אמש, והיא זכתה ללא מעט רעמי צחוק. המסר הישראלי היה ברור: אי אפשר לסמוך על ההנהגה הפלסטינית הנוכחית שבראשה אבו עלא ויאסר ערפאת. חוק וסדר הם לא ייתנו לנו.

 

האמריקנים, כך התרשמו הישראלים, הבינו את המסר היטב.

 

  • פרויקט מיוחד של ynet: פסגת וושינגטון

 

סביב השולחן הרחב ישבו הנשיא בוש, היועצת לביטחון לאומי קונדוליזה רייס, מזכיר המדינה קולין פאוול, שגריר ארה"ב בישראל דן קרצר ושלושת השליחים - ברנס, הדלי ואליוט. בצד הישראלי ישבו ראש הממשלה שרון, ראש הלשכה וייסגלס, יועץ התקשורת אסף שריב, המזכיר הצבאי יואב גלנט, ראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד, השגריר דני אילון ומזכיר הממשלה ישראל מימון.

 

הרל"ש וייסגלס, מעודד מהצלחתה של הבדיחה היהודית, הוסיף וסיפר לנשיא בוש כי פלסטינים גנבו את רכבו שלוש פעמים. "רוב מנהיגי הרשות נוסעים במכוניות ישראליות גנובות, יש בנושא הזה תעשייה שלמה", סיפר וייסגלס לאמריקנים.

 

הוא הוסיף את הסיפור הבא: באחד הימים הבחין כי מתקשרים אליו ממספר הטלפון ממכונית הוולבו החדשה שלו. המטלפן היה בעל מבטא ערבי, אך שאל בעברית רהוטה כיצד מנטרלים את מערכת הסטריאו באוטו, משום שהוא "איננו מסוגל לסבול" את המוסיקה הגרגוריאנית של וייסגלס... בוש ובכירי הממשל התקפלו מצחוק על מושביהם.

 

המזכיר הצבאי, יואב גלנט, סיפר שגם רכבו נגנב על ידי פלסטינים, כאשר שימש מפקד אוגדת עזה - ובהתערבות בכירי הרשות, ובהם מוחמד דחלאן, הוחזר בתוך כמה שעות. הגניבה אירעה שעות ספורות לפני פגישת עבודה עם דחלאן. גלנט בחר שלא לספר לנשיא שהרכב חזר לידיו- כשהוא מפורק.

 

השגריר דני איילון אמר לנשיא כי חברות הביטוח מעדיפות לקנות מהגנבים הפלסטינים את הרכב במחיר מוזל -  מאשר לפצות את הלקוח על מלוא המחיר.

 

במשלחת הישראלית מספרים כי הנשיא הפגין עניין רב בסיפורים השונים וכי היה קשוב מאוד לניואנסים השונים.

 

ראש הממשלה שרון הזמין את הנשיא לבקר בארץ, לקראת הגעתו הצפויה ביולי לפסגת נאט"ו בטורקיה. בוש הזכיר למשתתפים בארוחה כי בביקורו האחרון בישראל, שימש שרון כ"מדריך התיירים האישי" שלו, כשטסו במסוק בשמי הארץ (כששרון מרצה לו על 'המתניים הצרות' של המדינה).

 

והערה אחרונה על "משבר המזוודות", שעיכב את הנסיעה כולה בכמה שעות: גורם בכיר בפמליית שרון טוען כי היציאה לוושינגטון התעכבה בגלל מחלוקת בניסוחים. ראש הממשלה המתין לאישור סופי של האמריקנים לניסוח האחרון, בעקבות לחצים שהועברו באמצעות מחלקת המדינה, לטענת גורמים ישראלים, ממדינות ערב.

 

בפמלייה הישראלית הצטברו ערמות של טיוטות עם תיקונים וחתימות, כתוצאה מריבוי התיקונים שהתבצעו - עד לניסוח הסופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוש ושרון בוושינגטון
צילום: רויטרס
צילם: שאול גולן
וייסגלס. הבדיחה היהודית והמוסיקה הגרגוריאנית
צילם: שאול גולן
צילום: לע"מ
השגריר דני איילון. חברות הביטוח מעדיפות לקנות מהגנבים
צילום: לע"מ
צילום: איי אף פי
אבו עלא. אי אפשר לסמוך?
צילום: איי אף פי
מומלצים