שתף קטע נבחר

שרון מעדכן השרים; מתנגדי התוכנית: "אלה ימים אבודים"

מוושינגטון שיגר ראש הממשלה לשריו את פרטי תוכנית ההתנתקות במלואה. במטה המתנגדים מודים: "הימים הקרובים אבודים, שרון ירכב על הגל שנוצר; כשהאבק יירד, כולם יבינו שיש כאן סחורה ממוחזרת". באיחוד הלאומי החליטו לפרוש מהממשלה כאשר זו תאמץ את התוכנית. אבל גם שם מבולבלים: "המשאל סינדל אותנו לגמרי"

ראש הממשלה עזב הערב (יום ה') את וושינגטון בדרכו לישראל - והקמפיין בעד ונגד ההתנתקות נכנס ליישורת האחרונה. כעת מתכוון שרון לנצל עד תום את הישגיו ההיסטוריים, כדי לצלוח את משאל מתפקדי הליכוד.

 

מוושינגטון עדכן שרון את שרי ממשלתו בפרטי תוכנית ההתנתקות, ואף שיגר להם את המכתבים ההדדיים שהחליף עם הנשיא ואת "מסמך איילנד", שמפרט את התוכנית במלואה.

 

במסמך, שהגיע לידי ynet, מפורטים היישובים שיפונו בגדה (גנים, כדים, חומש ושא-נור), נכתב כי ישראל לא תתיישב בעתיד בעזה וישנה הבטחה להמשך הספקת תשתיות חשמל ומים לרשות.      

 

 

בימים הקרובים ייפגש ראש הממשלה אישית עם שרי מפלגתו, בהם בנימין נתניהו ולימור לבנת, שטרם גיבשו סופית את עמדתם בעניין ההתנתקות. 

 

שרון ירבה להופיע בכנסים ואירועים שונים, כשמעל כל במה הוא יחזור על חשיבות תוכניתו המדינית ועל כך שלראשונה אי פעם, מצהיר נשיא ארצות-הברית על הכרה בגושי התיישבות ועל הצורך בוויתור על זכות השיבה. מתנגדי התוכנית יודעים היטב כי בשיאו של הקמפיין, הביקור המתוקשר הצליח להשתלט על סדר היום.      

 

"הלם קרב" במטה המתנגדים 

 

פחות מיממה לאחר מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה והנשיא האמריקני, מתנגדי תוכניתו המדינית של שרון מנסים להתאושש מהסערה ולהמשיך הלאה במאבקם. את התחושה ששררה היום בקרב לא מעט פעילים במטות מתנגדי תוכנית ההתנקות ניתן לסכם בשתי מילים: הלם קרב.

 

בצהריים התכנס שוב צוות ההיגוי של מטה "הליכוד שלנו" בלשכת השר לנדאו בתל-אביב. במטה מודים כי "הימים הקרובים הם לא הימים שלנו. אלה ימים אבודים לגמרי, משום שראש הממשלה הולך לרכב על הגל שנוצר אמש בוושינגטון".

 

כשמתנגדי התוכנית אומרים "גל", הם מתכוונים בעיקר לעיתוני סוף השבוע ולמהדורות החדשות המרכזיות, שצפויות לדון בהרחבה בתמורות המדיניות שקיבל ראש הממשלה מחברו שבבית-הלבן. "פתחתי הבוקר את העיתונים ונהיה לי חושך בעיניים", סיפר אחד מחברי-הכנסת המובילים את המטה. "גם אתמול היינו שפופים, משום שהאפקט הראשוני של מסיבת העיתונאים והדיווחים לא מותיר לך יותר מדי אפשרויות, חוץ מאשר להיות שפוף".

 

עם זאת, בקרב המתנגדים יש מי שמאמין כי ככל שיעברו הימים, היכולת שלהם לתקוף את התוכנית ואת מה שמביא איתו שרון מארצות-הברית תלך ותגדל. "בעוד כמה ימים, כשהרוחות יירגעו, נתחיל לקלף את השכבות החיצונית שמעל התוכנית", אומר בכיר במטה. "נוכל להראות למתפקדים עד כמה היא מסוכנת לישראל. כרגע זה בהחלט לא הזמן שלנו".

 

גם ח"כ גלעד ארדן, מראשי המתנגדים, מקווה ומעריך שדברים ישתנו: "כשהאבק יירד, יראו שיש סחורה ממוחזרת במה שמביא איתו ראש הממשלה. זהו מסע אחיזת עיניים והונאה של יועצי שרון, כאילו יש קשר הנסיגה לבין מה שישראל לכאורה מקבלת".

 

"עוד ועוד ישיבות, וכלום לא זז"

 

תחושת חוסר האונים, המלווה לא מעט אנשים היום, ניכרה היטב במטה "הליכוד שלנו" ברחוב המסגר בתל-אביב. בשעת צהריים מוקדמת, בשיאו של היום, היו רק כמה טלפנים וטלפניות שישבו בתאים הצפופים, וניסו לשכנע מתפקדים בליכוד להצביע נגד התוכנית. מהשיחות שניהלו אחד עם השני, ניכר כי החשק שלהם לפעול ירד פלאים. "זה נכון שיצא לנו מעט האוויר מהמפרסים", אומר בכיר במטה, "אבל זה לא אומר שאנחנו מפסיקים לעבוד".

 

באותה שעה, במקום אחר, במשרדו של השר לנדאו, התכנסו ראשי צוות ההיגוי לישיבה נוספת, כדי לדון בהמשך הדרך. לא מעט חברי-כנסת מותחים ביקורת על התנהלותם: "עוד ישיבה ועוד ישיבה, ושום דבר לא זז. יש תחושה שאנחנו מבזבזים את הזמן שלנו בישיבות בתל-אביב, במקום להתחיל לפעול בשטח. יש גם תחושה שעוזי לנדאו קצת מרחף, שהוא עוד לא ירד ממש לקרקע". חלופה אפשרית ללנדאו - השר ישראל כץ. המטה האישי שהקים צפוי להתחיל בימים הקרובים בפעולה נפרדת, אך לא מן הנמנע שהמטות יאוחדו.

 

היום גם התכנסה סיעת האיחוד הלאומי במשרד התחבורה בירושלים, כדי לדון בהמשך דרכה. בסוף הישיבה פורסמה הודעה, לפיה הסיעה תפרוש מהממשלה כשתוכנית ההתנתקות תעבור בממשלה. אולם בכירים בסיעה אומרים ל-ynet כי "אף אחד מחברי הכנסת או השרים לא הציע היום לפרוש עכשיו. כולם מעדיפים לחכות עוד קצת, לפחות עד המשאל, ואחר כך, עד ישיבת הממשלה שתבוא. כולנו מאוד מבולבלים. משאל המתפקדים סינדל אותנו לחלוטין, ואנחנו לא ממש יודעים מה לעשות בימים אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"ירכב על הגל". שרון ובוש בפסגה
צילום: רויטרס
"סחורה ממוחזרת". ארדן
צילום: סבסטיאן שיינר
מרחף? לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
אתר הכנסת
חלופה ללנדאו? כץ
אתר הכנסת
מומלצים