שתף קטע נבחר

אורלב מאשים את איתם ב"ספסרות פוליטית"

השר זבולון אורלב זועם על הרעיונות שהשמיע השר איתם, לפיהם תפרוש המפד"ל מהממשלה עם אישורה של תוכנית ההתנתקות. לדידו, מוטב להישאר בממשלת שרון עד שיחל פינוי הישובים ממש

שר הרווחה זבולון אורלב תקף הערב (יום ג') בחריפות את "ניסיונות הפילוג", כהגדרתו, של שר השיכון אפי איתם וסגן השר יצחק לוי.

 

"קשה לי להאמין שיו"ר המפלגה או מי שהיה יו"ר המפלגה, יפנו עורף למרכז המפד"ל שבחר בהם ויפלגו את המפד"ל. בעיני זו ספסרות פוליטית ובגידה בערכי הדמוקרטיה. אני קורא להם לקבל את הכרעת מרכז המפד"ל או לקבל הכרעה של משאל בין כל 90 אלף מתפקדי המפד"ל".

 

אחד הסודות הגלויים במערכת הפוליטית של השנה האחרונה הוא, הקרע והמחלוקת הקיימים בין יו"ר המפד"ל איתם ובין אורלב. בכל הזדמנות עוקצים השניים האחד את השני ללא הרף.

 

אולם היריבות הגיעה לשיאה בחודשיים האחרונים, מאז פרסום תוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה, אריאל שרון.

 

איתם הודיע בכל כלי תקשורת אפשרי, כי המפד"ל תפרוש מהממשלה אם התוכנית תתקבל, ואילו אורלב, בתגובת נגד, מיהר להודיע כי הוא דווקא מעדיף להשאר בתוך הממשלה, עד שתחל עקירת היישובים היהודיים.

 

היריבות בין השניים צצה מעל פני הקרקע, אולם לא העסיקה במיוחד את הציבור הרחב, ועוד פחות מזה את התקשורת.

 

יצחק לוי: "פילוג ידידותי"

 

אלא שהערב סיפר הרב יצחק לוי בערוץ 2, כי בכוונתו לפרוש מהממשלה, ואף הזכיר את הביטוי "פילוג ידידותי". לוי אמר כי הוא ואיתם מתכוונים לצאת מהממשלה, ובינם ובין שאר החברים במפד"ל יהיה פילוג ידידותי.

 

ההתבטאות הרתיחה את דמו של אורלב, שמיהר לפרסם בתגובה הודעה מעט היסטרית לתקשורת, בה תקף את איתם ואת הרב לוי. אורלב כתב: "אין פילוג ידידותי. זהו ישרא-בלוף. פילוג הוא הרסני ואין לו תקנה. יש לגנות את הימין הקיצוני במפד"ל שגורם מידי פעם לפילוגים ולפגיעות בממשלות הימין".

 

אלא שאורלב שכח לבדוק מספר דברים. ראשית, הדברים שאמר הרב לוי נאמרו על דעתו בלבד. איתם לא ידע עליהם, ובין כה וכה לא התראיין לכתבה בטלויזיה. הוא עצמו הופתע מעט מהמינוח של לוי, אבל בחר שלא להגיב.

 

מעבר לכך, אורלב אולי לא יודע, אבל שני הרבנים המרכזיים של המפד"ל, הרבנים מרדכי אליהו ושפירא, מכינים כעת מסמך מיוחד, שיפורסם כנראה לפני המשאל בליכוד. במסמך יקראו השניים להתנגד לתוכנית ההתנקות ולצאת מהממשלה. למרות שכוחו של הרב אליהו אינו משתווה לכוחו בעבר, יחד עם הרב שפירא - הם הקובעים במפלגה הדתית-לאומית.

 

לכן, מאמינים גורמים במפד"ל המזוהים עם איתם, כי ברגע שההודעה של הרבנים תפורסם, ספק אם המרכז יתמוך בהישארות בממשלה.

 

"אם המפד"ל נשארת זו התאבדות פוליטית", אומרים במפד"ל. "אנחנו כבר לא נהווה שום אלטרנטיבה, ולא תהיה לאף אחד שום סיבה לבחור בנו שוב. אורלב גם לא יוכל להישאר בממשלה אם המרכז יורה לו לצאת. מציאות כזו לא קיימת".

 

אי לכך, מלבד העובדה הישנה והידועה כי אורלב ואיתם מסוכסכים קשות, קשה לנבא את עתידה של המפד"ל, שכן הרבנים טרם אמרו דברם, הממשלה עוד לא אישרה את התוכנית ובכלל - מני מזוז מציץ מלמעלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
אורלב. זועם
אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
איתם. ידע?
צילום: אתר הכנסת
דודו פריד
לוי. "פילוג ידידותי"
דודו פריד
מומלצים