שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: למנוע ממועצת יש"ע לממן קמפיין נגד נסיגה

בתשובה לעתירה שהגיש ח"כ כבל, כותבת המדינה כי מימון של מועצת יש"ע לקמפיין נגד ההתנתקות "מביא לתוצאה בלתי סבירה של מימון על ידי כלל אזרחי המדינה לפעולות מחאה מטעם רשות מקומית נגד מדיניות הממשלה הנבחרת". עם זאת, מבקשת המדינה לא לקבל את העתירה מטעמים טכניים

המדינה נגד מימון בכספי ציבור של קמפיין נגד תוכנית ההתנתקות: "לרשויות מקומיות אין סמכות לעסוק בתחומים שאינם בגדר פעולה הנוגעת לשירותים מוניציפליים, ובכלל זה, עיסוק בנושא מדיניות חוץ וביטחון". כך כתבה אמש (ד') המדינה בתשובתה לעתירה שהגיש ח"כ איתן כבל מהעבודה. כבל דרש למנוע ממועצת יש"ע לממן את קמפיין מתנגדי תוכנית ההתנתקות לקראת משאל מתפקדי הליכוד.

 

לתשובת המדינה שכתבה עורכת הדין יוכי גנסין, הממונה על ענייני הבג"צים בפרקליטות, צורפה חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז משנת 1995, בתקופה בה כיהן עוד כמשנה ליועץ.

 

המדינה אומרת בתשובתה כי היא תומכת בעמדת המיעוט של השופטת דליה דורנר ב"פרשת גרינברג" משנת 1995. בפסק הדין הזה דחו שופטי בג"ץ עתירה נגד הקצאת כספים מתוך תקציב המועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן לעמותה שמטרתה לפעול לשמירת ריבונות ישראל בשטח רמת הגולן.

 

השופטת דורנר, בדעת מיעוט, סברה כי שימוש על ידי רשויות מקומיות בכספי אוצר המדינה למימון מחאה נגד מדיניות השלטון המרכזי, אף בנושא חשוב למועצה ולתושבים בתחומה, אינו מתיישב עם מינהל תקין. "זאת ועוד, מימון כזה אף מביא לתוצאה בלתי סבירה של מימון על ידי  כלל אזרחי המדינה של פעולות מחאה מטעם רשות מקומית נגד מדיניות הממשלה הנבחרת", נכתב בתשובת המדינה.

 

"לא במישרין ולא בעקיפין"

 

זוהי העמדה שעתה מבקשת המדינה מבג"ץ לאמץ ומשמעותה - מועצת יש"ע אינה רשאית להעביר כספים מתוך תקציבה למימון קמפיין נגד תוכנית ההתנתקות. אולם, המדינה מתכוננת לאפשרות ששופטי בג"ץ יסרבו לאמץ את דעת המיעוט מפרשת גרינברג, ולפיכך, היא מציינת גם את דעת השופט גולדברג, שהיה אז בדעת הרוב ואשר קבע כי רשות מקומית רשאית לממן פעולות מחאה ושכנוע להבטחת המשך קיומה הפיזי. "משכך, אין זה מסמכותן של רשויות מקומיות שתוכנית ההתנתקות אינה חלה עליהן, לממן במישרין או בעקיפין פעילות מחאה נגד התוכנית", כותבת המדינה.

 

כלומר, מלבד הרשויות המקומיות בחבל עזה, אין ליתר הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות הנכללות במועצת יש"ע, סמכות ורשות לממן את הקמפיין נגד תוכנית ההתנתקות.

 

עם זאת, כותבת המדינה בתחילת תשובתה כי מטעמים טכניים, אין לקבל את העתירה, מכיוון שהיא מוקדמת מדי ואינה בשלה לדיון, "זאת בגלל שכבל לא פנה לכל הרשויות המקומיות הרלוונטיות טרם הגשת העתירה". כמו כן טוענת המדינה כי לא "הונחה בעתירה תשתית עובדתית שעל יסודה ניתן לקבוע כי ההנחות העובדתיות המונחות בעתירה הן נכונות".

 

מחר בשעה 11:30 ידון בג"ץ בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד אלדד יניב. 


פורסם לראשונה 21/04/2004 22:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
מזוז. חוות דעת משנת 1995
צילום: דן בלילטי
נצרים. "רק מי שבאופן ישיר"
צילום: דני סלומון
מומלצים