שתף קטע נבחר

לבנת ונתניהו לא יקחו חלק פעיל בקמפיין ההתנתקות

השניים סירבו לבקשת רה"מ, שמקיים עם שרי הליכוד "שיחות מוטיבציה". גורמים בסביבת רה"מ: השרה נשמעה נחרצת בסירובה, "אך נתניהו לא סגר את הדלת בפני תמיכה פעילה". מקורבי השרים: "למרות שהסכימו להתנתקות - אין זה אומר שהם מאוהבים בה". גורמים בסביבת נתניהו: "הוא עשה די והותר עבור התוכנית". עם השר שלום קיים שרון "פגישה טובה" ואף העניק לו "סוכריה" בצורת נזיפה בשר אולמרט - "מתקפות אישיות על שרי הליכוד הן מיותרות ומזיקות"

שבוע למשאל ההתנתקות: השרים לבנת ונתניהו סירבו היום (א') לבקשתו של ראש הממשלה שרון לקחת חלק פעיל יותר במאבק לאישור תכנית ההתנתקות במשאל מתפקדי התנועה בעוד שבוע. בסביבת ראש הממשלה התרשמו כי השרה לבנת נחרצת בעמדתה אולם לדבריהם, נתניהו "לא סגר את הדלת" בפני תמיכה פעילה בהתנתקות.  

 

שרון שוחח עם השרים נתניהו, לבנת ושלום במסגרת "שיחות מוטיבציה" שהוא מקיים עם שרי הליכוד במטרה שיפעלו כדי לקדם את תוכנית ההתנתקות באופן מעשי לקראת המשאל בליכוד. ראש הממשלה ביקש מהשרים לפעול להעברת התוכנית במשאל המתפקדים ולא לנהוג בפאסיביות.

 

גורמים בסביבת השרים נתניהו ולבנת הבהירו כי קשה לצפות מהם לצאת מגדרם כדי למכור את התוכנית ו"ברור שלמרות שהסכימו לה, אין הדבר אומר שהם מאוהבים בה".

 

גורמים בסביבת נתניהו אמרו בתגובה: "שר האוצר אמר את דברו והתראיין בכלי התקשורת כדי להסביר את עמדתו בתוכנית. קשה לצפות ממנו ליותר מכך. נתניהו עשה די והותר". יצויין כי נתניהו אומר לפעילים שמשוחחים איתו כי "יצביעו על פי צו מצפונם" ולא דוחק בהם להצביע בעד התוכנית.

 

בסביבת רה"מ אומרים כי עם השר סילבן שלום התקיימה היום פגישה "טובה מאוד". בעקבות הפגישה, העריכו בסביבת רה"מ כי השר שלום יסייע למאמצי ראש הממשלה להעברת תוכנית ההתנתקות.

 

במקביל לפגישה, העניק שרון "סוכריה" לשלום כשנזף, באופן מרומז ועקיף בשר אולמרט. בפנייה שכוונה לעבר אולמרט, והועברה לאמצעי התקשורת, אמר שרון כי אין מקום להתקפות אישיות נגד שרים בליכוד. לדבריו, "המתקפות האישיות על שרי הליכוד הן מיותרות ומזיקות".

 

כזכור, במהלך סוף השבוע תקף ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את השר שלום כשכינה אותו "קריקטורה של שר חוץ", והתבטא בחריפות נגד שרים בליכוד שלדבריו לא מסייעים לקמפיין ההתנתקות. 

  

גורמים בליכוד אומרים עוד, כי ישנם פעילים במטות השרים שלום, לבנת ונתניהו שפועלים במחנה המתנגדים. השר אהוד אולמרט אמר ל-ynet כי הוא מודע לתופעה הזאת וכי הדבר מצער אותו.

 

בסביבת ראש הממשלה אמרו ל-ynet: "ניצחון או הפסד לראש הממשלה הם גם בגדר ניצחון או הפסד לשרים שהביעו תמיכה בתוכנית ולכן, על כל מי שנקט עמדה לפעול כדי לקדם אותה ולא לשבת מנגד".  

 

  

גם המתנגדים נערכים 

 

במקביל, גם המתנגדים מתכוננים לשבוע האחרון שבו ניתן להשפיע על המתפקדים. המתנגדים, אנשי מטה הליכוד, צפויים להגיש הבוקר עתירה לוועדת הבחירות של הליכוד בדרישה להציב משקיפים בכל הקלפיות. לטענתם, אם ועדת הבחירות תדחה את דרישתם, בכוונתם לפנות לערכאות משפטיות מחוץ לתנועה. 

 

ובתוך כך, חתמו הבוקר חברי כנסת לשעבר מטעם הליכוד על מכתב הקורא לראש הממשלה, שלא להוציא לפועל את תוכנית ההתנתקות. בין החותמים על המכתב הח"כים והשרים לשעבר דב שילנסקי, גאולה כהן, יוסי אחימאיר ומשה ארנס. 

 

ישיבת הממשלה: "סיכלנו פיגועים לחג"

 

"בימים האחרונים נהרגו 13 אנשי חמאס ותנזים, בשעה שעסקו בהכנת פיגועים שיועדו ליום העצמאות. סיכול פיגועים אלה התאפשר בזכות פעולות מוצלחות של אנשי כוחות הביטחון", כך אמר הבוקר (יום א') ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה.

 

השרים שנכחו בישיבה קיבלו כשי לחג העצמאות אטלס ובו מפורטת מפת ההתיישבות בישראל, ובכללה ההתנחלויות ברצועת עזה. השר בני אלון אמר לראש הממשלה בתגובה: "לאטלס יש חשיבות מוזיאונית, זאת על רקע כוונת ראש הממשלה להחריב את היישובים הללו".

 

השר ישראל כץ פנה לרה"מ בישיבה וביקש את התייחסותו לעניין גירוש ערפאת. בישיבה דרשו שרים משרון ליישם את הצהרתו בסוף השבוע ולגרש את יו"ר הרשות במקרה של מגה-פיגוע. כזכור, שרון אמר לערוץ 2: "עכשיו הודעתי לנשיא בוש שאני משוחרר מההתחייבות לא לפגוע פיזית בערפאת, והמחויבות שלי לא קיימת עוד".

 

השר עוזי לנדאו אמר בתגובה כי "אני תמה מדוע יש לדבר בפומבי על כך שישראל לא מחוייבת לשלומו של ערפאת. טוב יהיה אם יבצעו לפני שיספרו". לדבריו, "יש בעייתיות בכך שקודם רצים לספר לחבר'ה ורק אחר כך ניצבים בפני האתגר".


פורסם לראשונה 25/04/2004 08:49

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. "עשה די והותר"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
לבנת. היתה נחרצת
צילום: שאול גולן
צילום: באובאו
רה"מ. "לא לתקוף חברים"
צילום: באובאו
צילום: איי פי
ערפאת. שוב על הכוונת?
צילום: איי פי
מומלצים