שתף קטע נבחר

ארגוני זכויות אדם: לא להאריך כהונת גדז' במינהל האוכלוסין

הארגונים מבקשים משר הפנים לא למנות את הרצל גדז' לתפקיד ראש מינהל האוכלוסין המורחב, שעל הקמתו החליטה לאחרונה הממשלה. "הוא אינו ראוי לשמש בתפקיד כה רגיש", הם טוענים, ומזכירים "התבדחות" שלו: "לתת חבל תלייה לכל עובד זר". משרד הפנים בתגובה: לא נגיב בתקשורת

כמה ארגוני זכויות אדם פנו הבוקר (ד') לשר הפנים, אברהם פורז, בבקשה שלא להאריך את מינויו של הרצל גדז' כראש מינהל האוכלוסין.

 

הארגונים - מוקד סיוע לעובדים זרים, קו לעובד ורופאים לזכויות אדם - מבקשים לא למנותו לתפקיד ראש "מינהל האוכלוסין והכניסה לישראל", שעל הקמתו הוחלט בישיבת הממשלה לפני שלושה שבועות.

 

המינהל החדש אמור לרכז את כל היחידות העוסקות בטיפול בעובדים הזרים המפוזרות כיום במשרד התעשייה והמסחר, שירות התעסוקה ומשרד הפנים למינהל אחד, מלבד את משטרה ההגירה. "גדז' אינו ראוי לשמש בתפקיד כה רגיש והוא אינו יכול ליהנות מאמון הציבור", כתבו לפורז מנהלת המוקד שבי קורזן, מנכ"לית קו לעובד, חנה זוהר ורכז פניות עובדים זרים ברופאים לזכויות אדם, רמי אדוט.

 

במכתב לפורז מציינים הארגונים כי נגד עובדים הכפופים לגדז', ובייחוד ראש יחידת האכיפה במינהלת ההגירה, אמיר גל, הוגשו תלונות על פגיעה בזכויותיהם של עובדים זרים.

 

שופט בית הדין למשמורת, המופעל על ידי משרד הפנים, אלעד אזר, התלונן רק לפני שבועיים כי גל איים עליו שיפטרו אם ישחרר עובדים זרים עצורים בניגוד לדעת המשרד.

 

יו"ר הוועדה לנושא העובדים הזרים בכנסת, ח"כ רן כהן, פנה לפני שמונה חודשים לנציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, בבקשה לחקור איומים מצד עובדי משרד הפנים על שופטי בית הדין למשמורת.

 

הארגונים מוסיפים עוד כי פקחים במינהלת ההגירה הגישו תלונות על אי סדרים במינהל האוכלוסין לנציבות שירות המדינה, ואותם עובדים סבלו מהתנכלויות בעקבות הגשת התלונות.

 

הם מזכירים התבדחות גסת רוח של גדז', שהציע "לתת חבל תלייה לכל עובד זר", לאחר שמהגר עבודה התאבד בתלייה בכלא לאחר מעצר ממושך.

 

הארגונים מציינים עוד כי גדז' מתעלם מהנחיית פורז שניתנה בחודש דצמבר האחרון ונמנע מקביעת נהלים לקביעת זכאות למעמד בישראל לילדי מהגרי עבודה החולים במחלות קשות.

 

הארגונים הוסיפו עוד כי גדז' מזוהה פוליטית עם הליכוד "וידוע כאיש אמונו של אריאל שרון".

 

תגובות

 

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "חקירה בעניינו של גדז' בעקבות התלונות שהוגשו הסתיימה והתיק הועבר לאגף משמעת להחלטה והמשך טיפול".

 

ממשרד הפנים נמסר: "קיבלנו את המכתב של ארגוני זכויות האדם, אך לא נגיב באמצעי התקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
גדז'. "חבל תלייה לכל עובד זר"
צילום: עמית שאבי
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. פנייה לשר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים