שתף קטע נבחר

אולמרט לבגין ובחזרה: "אתה מנותק מהמציאות"

אהוד אולמרט ובני בגין נפגשו לעימות באולפן ערוץ 10. למרות חילוקי הדיעות המרובים בין השניים, דבר אחד טענו שניהם בתוקף: "המתעמת שמולי מנותק מהמציאות". בגין, המתנגד לתוכנית ההתנתקות טען בתוקף שהטרור ישתולל עם פינוי היישובים. אולמרט ענה לו בתגובה: "אנחנו מבטיחים סיכוי לשינוי"

ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והשר לשעבר בני בגין, התעמתו הערב (יום ד') בערוץ 10 בעניין תוכנית ההתנתקות, לקראת ההכרעה ביום ראשון הקרוב, והאשימו אחד את השני: "אתה מנותק מהמציאות".

 

"ב-96 אתה הלכת ואמרת לי שערפאת הוא הפרטנר, מה אתה מבין בזה, מי הוא המנותק?", אמר בגין לאולמרט. אולמרט, מצדו, לא טמן ידו בצלחת וענה: "אתה כל כך צדקת שזרקת את עצמך מהחיים הציבוריים והלכת לביתך. אתה רוצה מדינה שכל העולם נלחם בה? שחיה בטרור מתמיד? אנחנו רוצים ליצור שינוי שיש לו סיכוי. ראש הממשלה הזה הצליח לקבל תמיכה אמריקנית המתחייבת לכך שישראל לא תצטרך לחזור לגבולות 67. אתה מזלזל בזה, קל לזלזל בזה, אבל אנחנו רוצים ליצור סיכוי לשינוי".

 

בגין, המתנגד להתנתקות, הצדיק את עמדתו ואמר כי "אחד הביטויים החזקים שנאמרו הוא הכניעה לטרור. אנחנו לא יכולים להמשיך ולספוג את הכניעה לטרור. תוכנית ההתנתקות היא המשך ישיר לכניעה".

 

לשאלה המקבילה, מדוע תוכנית ההתנתקות היא תוכנית ראוייה, ענה אולמרט: "אני גאה שהייתי בין הראשונים ששם את התוכנית על סדר היום. לישראל אין מה לעשות בעזה. הממשלה הזאת נלחמת בטרור ותמשיך לעשות כן, אבל אין שום הצדקה שיהיו יהודים בעזה, אין בזה עתיד, ביטחון או חזון. צריך לצאת מעזה כדי לשמור על חלקים אחרים מישראל".

 

לשאלה מדוע יסמכו המצביעים על חברי הליכוד, שמנסים לבצע היום תוכנית אותה הגה פרס לפני כ-20 שנה, אמר אולמרט: "ההבדל בינינו לבין מפלגת העבודה הוא שהעבודה קיבלה על עצמה נסיגה לגבולות 67. הדרך היחידה למנוע את הנסיגה הזו היא לוותר קצת, כדי להרוויח הרבה. היוזמה היא שלנו, מכיוון שאנו קובעים את המיקום ואת לוחות הזמנים".

 

אולמרט אף התייחס לשמועות על פרישתו מהממשלה אם לא תתקבל התוכנית, והשיב במתקפה חזיתית על בגין: "העניין של פרישה הוא לא על סדר היום שלי. תחושת האחריות שלי ושל אחרים שונה. בני בגין לא הצליח בבחירות ופרש הביתה. אני מאמין שצריך להישאר ולהילחם".

 

האם אין להתייחס לנושא הדמוגרפי?

 

בגין: "אם אנחנו לא שם הטרור שם. גם ההתנתקות איננה ההתנתקות. הצבא וכוחות גדולים ימשיכו לפעול שם בלי קשר לשאלה דמוגרפית".

 

אולמרט: "הטרור ייפסק או לא ייפסק, לא אם יהיו לנו כמה אלפי יהודים ואלפי חיילים ששומרים שם. נכון שכולנו קיווינו ורצינו להאמין שנוכל לנהל משא ומתן עם ערפאת. אחרי 10 שנים מותר לנו להסיק מסקנות ולשנות כיוון ולכן ההתנתקות היא הברירה היחידה.

 

האם שרון יכול להמשיך ולהנהיג גם אם התוכנית לא תעבור?

 

בגין: "שרון הודיע כי יקבל כל עצה מאנשי הליכוד. האיומים המרומזים אינם הוגנים ואינם נכונים. בוודאי שראש הממשלה ימשיך בתפקידו. אני חושב שהעובדה שנתניהו ולבנת אינם משתתפים באופן פעיל במסע התעמולה של אולמרט היא מאד משמעותית. הם יודעים שאולמרט מטעה בדבריו לכל אורך הדרך. אולמרט, בהתנדבות, עומד להוריד ישובים מעבר ליישובים המפורטים בתוכנית ולא מגלה זאת לציבור".

 

אולמרט: "אתה אומר דבר שאין לו כל שחר. יש תוכנית אחת ואין בילתה. מה שקובע היא מדיניות הממשלה, והמדיניות היא שצריך לשנות את המצב הזה שאנו בעזה ויש טרור. רנטיסי ויאסין לא בחיים לא במקרה. מישהו פקד להילחם בהם. ולא עשית זאת אתה או מותחי הביקורת על הממשלה הזאת".

 

בגין: "אתה לא יכול להילחם בטרור בלי כוחות בעזה".

 

אולמרט: "אנחנו לא צריכים להחזיק שם חיילים".

 

מר בגין, אתה תמיד נגד. נגד כל מהלך עם הפלסטינים. זה נראה מגוחך. מה אתה כן מוכן לעשות למען פשרה?

 

בגין: "עזבתי את הממשלה כאשר רוב העיר חברון נמסר לשליטת אש"ף. ראש הממשלה הודיע לפני זמן קצר כי הוא מצטער על המהלך הזה. אני מוכן מול הטרור העומד מולנו. מוכן מול המתאבדים. הכל הוא עורבא פרח מבית משכנו של פרס חולם החלומות. אתה זוכר את עזה ויריחו תחילה? איפה אנחנו עכשיו? עכשיו אנחנו בויתור על הר הבית".

 

אולמרט: "כדי ללחום בעזה לא צריך עשרות ישובים שאין שום סיכוי ושום עתיד לקיומם. זה נכון גם לגבי שכם ולגבי כל מקום. אני שומע אותך ואומר - אתה מבטיח לעם ישראל טרור לנצח. אתה מכיר את הפתגם 'תפסת מרובה לא תפסת'? הרי ברור שבכל הסכם יהיה צריך לעשות ויתור כלשהו. אתה לא תסכים לוותר ולכן אתה גוזר על העם חיי טרור לנצח. מה הפיתרון שלך"?

 

בגין: היינו כבר בכל הויתורים האלה. אין טעם להיכנס אם צריך לחזור".

 

לסיכום דבריו אמר בגין כי "היינו בסרט הזה. מוכרים תקווה ושינוי. בית הכנסת בגוש קטיף עלול להפוך למסגד בו ימשיכו להסית ולארגן פעולות טרור נגד ישראל". אולמרט, בתגובה, ענה לו: "אני רוצה להזכיר לעם ישראל שראשי אש"ף נזעקו מפני ההישגים המדהימים של ממשלת ישראל. אתה מבטיח למתפקדים טרור לנצח. אנחנו מבטיחים סיכוי לשינוי".

 

אולמרט התכונן, בגין הפגין "שואו"

 

בסופו של עניין לא ברור עד כמה העימות הזה יצליח להשפיע על מתפקדי הליכוד שיילכו ביום ראשון לקלפיות.

 

בני בגין, על אף ההיעדרות הארוכה שלו מהחיים הפוליטיים ומעל מסכי הטלויזיה, הפגין "שואו" לא רע בכלל.

 

הוא נראה בוטח בעצמו וכמעט ולא התבלבל. מלבד כתם הזיעה המביך שנתגלה על חולצתו הכחולה במהלך השידור, אפשר לומר כי בגין עבר את העימות, מבחינה טלויזיונית לפחות, בציון לא רע בכלל. לעומת זאת המסרים שלו נראו לקוחים מזמן לאחר לגמרי, כשהישראלים עוד חשבו שעזה חשובה להם.

 

אולמרט, לעומתו, היה מעט לחוץ בתחילה, נותר רגוע כמעט לחלוטין במהלך השידור, ועשה מאמצים גדולים שלא להיגרר למתקפות אישיות נגד בגין.

 

נכון, הוא קרה לו הזוי ומנותק - אבל בסך הכל, שמר על הפרופורציות. לפני השידור שוחח אולמרט עם אנשיו של ראש הממשלה, שנשמעו מעט מודאגים, והרגיע אותם: תהיה רגוע, הוא אמר לבן שיחו דב וייסגלס. יהיה בסדר.

 

בניגוד לבגין, אולמרט התכונן לעימות הזה מראש. כבר ביום שני ערכו שר התמ"ת ויועציו עימות משלהם, בו שיחק יועץ התקשורת שלו, חגי אליאס, את בני בגין. "לא נותרה אף שאלה שלא עברנו עליה", אמר אליאס בתום השידור, "הכל נאמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
בגין
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: אלכס קולומויסקי
אולמרט
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים