שתף קטע נבחר

הבית הלבן: נמשיך לתמוך בתוכנית ההתנתקות

הדובר, סקוט מקללן, בתגובה ראשונה: "הנשיא בוש קידם בברכה את תוכנית רה"מ לנסיגה חד צדדית כצעד אמיץ, וכעת נקיים התייעצויות עם ממשלת ישראל ונדון כיצד להתקדם בתהליך". גורמים מדיניים אומרים ל-ynet כי ארה"ב תמשיך לקדם את התוכנית - "עם כל הכבוד, ארה"ב המעצמה הגדולה, לא תבסס את מדיניותה על כמה עשרות אלפי מצביעים במרכז הליכוד"

מבוכה והתייעצויות בוושינגטון בתגובה לכישלון רה"מ שרון במשאל ההתנתקות בליכוד: דובר הבית הלבן, סקוט מקללן, אמר בתגובה ראשונה לפנות בוקר (יום ב') שהממשל ימשיך לתמוך בתוכנית.

 

 

הדובר אמר: "קיבלנו דיווח על תוצאות ההצבעה בליכוד. דעתנו נותרה ללא שינוי - הנשיא קידם בברכה את תוכניתו של ראש הממשלה שרון לסגת מעזה ומחלק מהגדה המערבית, כצעד אמיץ וחשוב לקראת השלום".  

 

עוד ציין מקללן: "נקיים התייעצויות עם ראש הממשלה ועם ממשלת ישראל ונדון כיצד להתקדם בתהליך".

 

לעומתו אמר הבוקר דובר משרד החוץ בבריטניה: "ההצבעה אתמול בישראל היתה עניין פנימי של הליכוד. עמדתינו נותרה ללא שינוי - ראש הממשלה טוני בלייר הצהיר ב-19 באפריל כי הוא תומך בנסיגה מהרצועה וחלק מהגדה". 

 

עוד נאמר בהודעה: "מפת הדרכים נותרה הדרך הטובה ביותר להשיג שלום והתנתקות מהשטחים הכבושים עשויה לאפשר חזרה לתהליך הזה. אין זה מתפקידנו לקבוע לאן ימשיך שרון לאחר התבוסה. העניין הוא שהדרך הטובה ביותר לשלום היא מפת הדרכים".

 

"בימים האחרונים הערכנו ששרון יובס" 

 

בבית הלבן עקבו הלילה בקפידה אחר הדיווחים ברשתות הטלוויזיה בישראל. השגריר בוושינגטון, דני איילון, קיים קשר רציף עם בכירים בממשל שהתעניינו לדעת האם הפיגוע בכיסופים פגע בתמיכה בהתנתקות. 

 

גורמים מדיניים מעריכים כי ממשל בוש יודיע בקרוב שלמרות התבוסה לשרון במשאל, יש ציפיה ש"תוכנית ההתנתקות תימשך כמתוכנן". בממשל בוש לא היו המומים מתוצאות המשאל. גורם דיפלומטי אומר שהיתה ציפיה בימים האחרונים, בגלל הסקרים, שראש הממשלה שרון יובס במשאל.

 

יועצת הנשיא לבטחון לאומי קונדוליזה רייס קיימה הלילה שיחות עם בכירים ישראלים ובעקבות זאת ימשיכו בממשל בוש לקדם את תוכנית ההתנתקות. הממשל האמריקני מאמין בתוכנית, אותה הוא למד לפרטיה בפגישות רבות שקיימו עם גורמים ישראלים בכירים במועצה לביטחון לאומי ובמחלקת המדינה.

 

המבחן האמריקני הראשון יהיה היום בהצהרות צפויות של דוברי הממשל בזכות התוכנית. גורם מדיני בוושינגטון אמר הלילה ל-ynet: "עם כל הכבוד, ארה"ב המעצמה הגדולה, לא תבסס את מדיניותה על כמה עשרות אלפי מצביעים במרכז הליכוד".

 

כבר מחר ידון שר החוץ האמריקני, קולין פאוול, בתוכנית ההתנתקות עם מזכ"ל האו"ם קופי אנאן, שר החוץ הרוסי לברוב ונציג האיחוד האירופי חוויאר סולאנה, במפגש של "הרביעיה" בניו יורק.

 

ביום רביעי ידון הנשיא בוש עם עבדללה מלך ירדן על התוכנית. ככל הידוע ינסה בוש לחץ על עבדאללה וגם על המצרים ללחוץ על הפלסטינים להתחיל לפעול נגד הטרור.

 

בכל מקרה, נושא ההתנתקות אינו הנושא המרכזי העומד היום על סדר יומו של הנשיא בוש. הוא ובכירי ממשלו עסוקים במשבר העיראקי ובניסיון להקים ממשלה עיראקית זמנית עד 30 ביוני, שתתפקד על לקיום בחירות כעבור תשעה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הפסגה בוושינגטון. בוש יתנתק?
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
ממשל בלייר. "עניין פנימי"
צילום: איי אף פי
מומלצים