שתף קטע נבחר

בעקבות המשאל: שני מתנחלים, שתי דעות

שמוליק דרעי מההתנחלות כדים תומך בתוכנית ההתנתקות, ואומר, גם לאחר היוודע תוצאות המשאל, שאין מה לחפש בשטחים. שמוליק אלדר, תושב גוש קטיף: אפשר לנשום לרווחה, אך השמחה בגוש מהולה בעצב

יום לפני משאל ההתנתקות פנינו לשני מתנחלים מיש"ע, שמוליק דרעי מההתנחלות כדים שבצפון השומרון, התומך בתוכנית, ושמוליק אלדר מגני טל שבגוש קטיף, המתנגד לה, וביקשנו מהם לנמק את עמדותיהם. היום (ב'), לאחר שהתבררה תבוסתו הגדולה של שרון במשאל, חזרנו לשמוע מה בפיהם.

 

מתנגד לתוכנית: אפשר לנשום לרווחה

 

"זהו. הכל כבר מאחורינו. אפשר סוף סוף לנשום לרווחה", כתב אלדר, שבילה 16 שעות במטה הליכוד בגדרה. "בחצות הלילה, בדרך חזרה הביתה, החדשות נשמעות לי כמו סיפור מרגיע לפני השינה. לא רק בגלל שהן טובות, אלא גם בגלל שהמגישים ברדיו כל כך מבואסים מהתוצאה, שהקול שלהם יוצא כבד ומרדים. נו, באמת. תלמדו להסתיר".

 

לדבריו, "למרות שישנתי רק שעתיים וחצי בלילה שעבר (היה גמר הפיינל פור, וגם אני בן אדם), והיה לי יום שאני לא מאחל לאף אחד, אני לא מצליח להירדם מרוב שמחה. כשהמכונית נכנסת לגוש אני מתמלא פתאום גאווה גדולה.

 

"אני גאה לגור כאן! אני גאה להיות חלק מהמאבק הזה, שלמרות שהיה נראה חסר סיכוי לפני שבועיים בלבד, הצליח בגדול. אני גאה, כי למרות שאחת מאיתנו לקחה את בנותיה לקלפי ובדרך נרצחו כולן בצורה מזעזעת, החליטו התושבים להמשיך לצאת לקלפיות.

 

"אני גאה, כי למרות כל הנסיעות הארוכות והעייפות המצטברת, דאגו עשרות מחברי המושב שלי להגיע ללוויה של אבא של אחת מחברות המושב, שנפטר בפתאומיות אתמול בבוקר. במקרה או שלא במקרה, המנוח הוא גם דוד שלי.

 

"אני גאה, כי המתנחלים, אחת הקבוצות הסטריאוטיפיות ביותר בתקשורת, הוכיחה אתמול לעם ישראל שהדמוקרטיה יכולה לשרת גם את האמונה".

 

אלדר סיפר כי למרות הכל, השמחה בגוש קטיף מהולה בעצב. "החגיגות שתוכננו

יצומצמו מן הסתם לתפילת הודיה או משהו דומה. רצינו לחבק הערב את גוש קטיף באושר, כמו חברים שחוגגים מאורע משמח. במקום זה, הגוש יחבק אותנו חיבוק של נחמה ושל רעות, כמו לוחמים עייפים אחרי הקרב", סיכם.

 

תומך בתוכנית: אין לנו כאן עתיד

 

דרעי, תושב כדים, אמר ל-ynet בעקבות תוצאות המשאל כי "התחושה היא רעה. אנשים שלא חיים פה ולא היו פה, לא יודעים מה זה לחיות פה, והם אלה שקבעו נגד תוכניתו של ראש הממשלה. אני מקווה שיהיה מי שיידע להעלות את תוכנית ההתנתקות בכנסת, וששם היא תעבור".

 

לדבריו, "אין לנו מה לעשות כאן. אין לנו כאן עתיד. חבל שיקרו עוד פיגועים כמו הפיגוע המזעזע אתמול בציר כיסופים. שום דונם אחד, עשרה דונם, שום חלקת אדמה, לא שווה חיים של משפחה וילדים. אי אפשר ככה לחיות, זה לא חיים. אני מאוכזב מאוד מהתוצאות. נסעתי אתמול במשך כמה שעות לקלפי בשקד רק כדי להצביע כדי שנצא מכאן, אבל זה לא עזר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גאה להיות חלק מהמאבק". אלדר
מפלה קשה. שרון מצביע
צילום: איי אף פי
צילום: צביקה טישלר
"אין לנו מה לחפש כאן". כדים
צילום: צביקה טישלר
מומלצים