שתף קטע נבחר

גברת התנתקות עוד תשוב

מרצה למדעי המדינה, מסביר על השלכות תוצאות משאל ההתנתקות. לדבריו, שרון לא צפוי להתפטר וגם תרחיש ממשלת האחדות לא קרוב להתממש. אז מה יהיה? ככל הנראה תוכנית ההתנתקות תשוב אלינו, הפעם עם ניסוחים אחרים והבטחות חדשות

לראשונה מאז הגיע לראשות הליכוד, בשנת 1999, טעם אריאל שרון את טעמו של הפסד צורב.

 

המכה קשה שבעתיים על רקע העובדה שמדובר בחברי מפלגתו שלו, אלה שתוארו כמי שנשלטים במידה רבה על ידי בנו עומרי, אלה שלא מזמן העניקו לו את הניצחון על נתניהו. הפעם הם אמרו "לא" לתוכניתו, שאותה הוא ראה, ועדיין רואה, כתוכנית היסטורית.

 

במבט ראשון, מפתה לחשוב שהתפטרותו של שרון היא האפשרות הסבירה לאחר הבעת אי-אמון מצד חברי מפלגתו. אולם התפטרות במצב כזה מאוד לא אופיינית לתרבות הפוליטית הישראלית, אלא לתרבויות פוליטיות אחרות הרחוקות מאיתנו שנות אור.

 

כמו כן, יש לזכור שמדובר באריק שרון, מי שמעיד על עצמו שכל חייו הם סדרה ארוכה של מאבקים. לאחר שביצע את הקאמבק הגדול ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית, שרון לא יוותר.

 

תוצאות המשאל בליכוד מבהירות ששרון לא יוכל להמשיך בתוכניתו כאילו לא קרה כלום. ניסיון להביא את תוכניתו בזמן הקרוב להצבעה בממשלה עלול להקים עליו את המתפקדים, שיראו בכך זלזול עמוק בחברי המפלגה.

 

לכך יש להוסיף את בכירי הליכוד, שגם אם הצהירו כלפי חוץ על תמיכתם בתוכנית, כל ילד בישראל יודע עד כמה הם אוהבים את התוצאות הסופיות.

 

הולכים לאחדות?

 

הרכבתה של קואליציה חדשה, במסגרתה תיכנס מפלגת העבודה לממשלה ומפלגות האיחוד הלאומי והמפד"ל ייצאו ממנה, איננה עניין פשוט. וודאי לא בטווח הקרוב.

 

מפלגת העבודה לא תיכנס לממשלה ללא ערבויות יצוקות בבטון לקיומו של תהליך מדיני משמעותי ומעשי. אריק שרון לא יוכל לספק את הסחורה הזאת לאחר שכשל בין חברי הליכוד.

 

אז מה יהיה?

 

האופציה הסבירה ביותר לטווח הקרוב היא המתנה של מספר שבועות להרגעת העניינים. שרון ייתן לכל העיתונים והפרשנים הפוליטיים לטחון עד דק את הפסדו עד שלכולם יימאס ובינתיים יקיים סדרת התייעצויות עם מקורביו ויועציו.

 

בטווח של החודשים הקרובים יחזור אריק לתוכניתו. היא לא תוכל להיות אותה תוכנית שהציג לחברי הליכוד במשאל, בוודאי שלא באותו ניסוח. הניסוחים יהיו אחרים, הנימוקים יהיו חדשים, קווי ההיערכות ישתנו, ואולי ארצות הברית תפתיע ולמרות הכל תתגייס לעזור עם מסרים ברורים יותר שייחשבו כתמורה הולמת.

 

בכל מקרה, מי שחושב שהקיץ הקץ על ניסיונותיו של שרון לקדם את תוכניתו טועה. הגברת ששמה התנתקות עוד תופיע בשינוי אדרת, עם בגדים חדשים ומושכי עין יותר מבעבר. עם תפאורה מקצועית שתעניק רקע הולם ועם איפור כבד במיוחד. היא עוד תשוב.

 

ד"ר אשר כהן הוא מרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התוכנית עוד תחזור. ד"ר כהן
צילום: מוטי סנדר
קרב ההתנתקות. לא תם
צילום: מוטי סנדר
מומלצים