שתף קטע נבחר

ראש הממשלה: סליחה שהתנתקתי - מהחרדים

בפגישה שקיים עם חברי הכנסת מיהדות התורה התנצל ראש הממשלה מספר פעמים על הנתק שלו עם המגזר החרדי. חברי כנסת שנכחו בפגישה סיפרו ששרון אמר שלא היה מודע לעוצמת הכעס סביב הגזרות הכלכליות. האם שרון מכין את הקרקע לשינויים בהרכב הקואליציה?

מכה על חטא: הטלטלה הפוליטית שעבר ראש הממשלה, אריאל שרון, במשאל ההתנתקות הובילה אותו, כך נראה, להרהורי חרטה בנוגע ליחסיו עם המגזר החרדי. בפגישה שקיים בצהריים (יום ד') עם חברי סיעת יהדות התורה, התנצל שרון כמה פעמים על הנתק שנוצר בינו לבין המגזר החרדי.

 

בלשכת ראש הממשלה אישרו ששרון התנצל מספר פעמים בפגישה. יועץ התקשורת של ראש הממשלה אמר ששרון התנצל בעיקר על העובדה שלא נפגש עם חברי סיעת יהדות התורה בשנה האחרונה. בסביבת שרון ניסו להפחית מערך העיתוי שבו נערכה הפגישה. לדברי יועץ התקשורת, הפגישה עצמה נקבעה להיות פגישת עדכון לפני המשאל, אך התעכבה ולכן נערכה היום.  

 

הפגישה שתוכננה להיערך כשעה והתארכה מעבר לצפוי כשעתיים. לדברי חברי הכנסת מיהדות התורה, שרון אמר שלא היה מודע לעוצמת הכעס של הציבור החרדי, שנוצר בעיקר סביב הגזרות הכלכליות. ח"כ משה גפני אמר לשרון בתגובה: "חבל שאינך קורא עיתונים".

 

בשיחה חזרו חברי יהדות התורה לימי הרכבת הקואליציה. ח"כ גפני שאל את שרון: "למה ברחת? למה לא זימנת אותנו? אפילו כאקט הוגן, להודיע שאתה הולך עם שינוי. למה לא עשית את זה?".

 

בסיעת יהדות התורה טוענים שבפגישה לא נדונו נושאים אופרטיביים הקשורים להרכב הקואליציה, וכן לא נדונו דרישות כספיות שלהם. עם זאת, ביהדות התורה סבורים ששרון מנסה לחמם את יחסיו עם נציגי המגזר החרדי, אולי לקראת התוכנית המדינית הבאה, שתהיה כרוכה בשינויים בהרכב הקואליציה: "שרון היה מפוייס", אמרו חברי כנסת שהשתתפו בפגישה.

 

"פגישה קשה ונוקבת"

 

למרות הנימה המפוייסת של ראש הממשלה, הגדירו ביהדות התורה את הפגישה "קשה ונוקבת". הפגישה היתה אמורה להתקיים לאחר ישיבת הממשלה, שבה נתנו השרים לבנת ונתניהו אור ירוק לתוכנית ההתנתקות. בתגובה, סירבו בשעתו חברי יהדות התורה להגיע לפגישה.

 

בחלקה הראשון של הפגישה סקרו ראש הממשלה וראש לשכתו, דב וייסגלס, את הנושא המדיני. בחלק השני של השיחה מחו חברי יהדות התורה על "הפגיעה החמורה בצביונה היהודי של המדינה".

 

ראשי המגזר החרדי היו מעורבים באופן פעיל בהכשלת תוכנית ההתנתקות של שרון. השר לשעבר, מאיר פרוש (יהדות התורה) שיגר מכתבים לאלפי מתפקדי ליכוד, ארבעה ימים לפני המשאל, ובהם קרא להצביע נגד תוכנית ההתנתקות, "נגד הפרת האמונים לא"י ולמצוות ישובה".  

 

עוד קבע פרוש במכתבו כי "הליכוד, בהנהגת שרון, התנתק מהזיקה למסורת ישראל ופועל בהכוונת שינוי לטשטוש אופיה היהודי של המדינה".

 

"הטעות החמורה מאז קום המדינה"

 

לדברי חברי הכנסת מיהדות התורה, בנושא המדיני, אמר ראש הממשלה, כי "תוצאת המשאל היא הטעות האסטרטגית החמורה ביותר מאז קום המדינה. הכי קל לי פוליטית זה לא לעשות כלום, אך אני חייב לבצע. בימים אלה אני עסוק לגבש תוכנית אחרת. אך תוכנית טובה כפי שהיתה תוכנית ההתנתקות לא תהיה".

 

חברי הסיעה מחו בפני ראש הממשלה על "ההתערבות החמורה של משרד החינוך בתכני הלימודים, התערבות שלא היתה כמותה אפילו בימי שולמית אלוני".

 

לדברי אנשי יהדות התורה, ראש הממשלה הבטיח כי לא ייעשה שום מהלך בכפייה, והכל יתבצע תוך התייעצות עם הרבנים. בתום הפגישה, סיכמו הצדדים כי יחדשו את הקשר. חבר הכנסת אייכלר אמר לראש הממשלה בהקשר זה: "למרות שאנו באופוזיציה, אני מצפה שלא תהיה מצדך עוינות שכזו".

 

יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, אמר בתגובה לפגישת ראש הממשלה עם סיעת יהדות התורה כי אינו מאמין ששרון יחליף את שינוי ביהדות התורה. 

 

חן אמר: "אין לי צל של ספק שראש הממשלה יודע היטב כי סיעת שינוי היא המשענת היציבה היחידה בממשלתו. אני מייחס לו תבונה רבה מכדי להאמין שהוא יבקש להחליף משענת איתנה בקנה רצוץ".


פורסם לראשונה 05/05/2004 17:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
מתנצל. שרון
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
אתר הכנסת
למה ברחת? ח"כ גפני
אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
למה העוינות? ח"כ אייכלר
צילום: אתר הכנסת
צילם: שאול גולן
סקירה מדינית. וייסגלס
צילם: שאול גולן
מומלצים