שתף קטע נבחר

ח"כים מימין ומשמאל: להסדיר השימוש במריחואנה לרפואה

בתום דיון בכנסת, החליטו מספר חברי כנסת להגיש הצעת חוק חוצת מפלגות להסדיר את השימוש בסם לצרכים רפואיים. בנוסף יוקם פורום שיבדוק את ההתמודדות עם המריחואנה "ללא דעות קדומות. ח"כ ברונפמן: "הגיע הזמן לשבור את הטאבו לגבי הסמים גם בכנסת"

מספר חברי כנסת הגישו אחר הצהריים (יום ד') הצעת חוק משותפת להסדרת השימוש במריחואנה לרפואה.

 

חברי הכנסת רשף חן ואילן ליבוביץ משינוי, אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, רומן ברונפמן ממרצ ואיתן כבל מהעבודה נפגשו היום בכנסת עם חולים קשים, נציגי ארגונים ומומחים בתחום מדיניות הסמים. בסיומה של הפגישה החליטו הח"כים להגיש הצעת חוק משותפת שתסדיר את נושא השימוש במריחואנה לצרכים רפואיים.

 

כמו כן, הוחלט על הקמת פורום שיבדוק בצורה יסודית את נושא ההתמודדות עם המריחואנה "ללא דעות קדומות, תוך גישה עניינית".

 

ח"כ חן, יוזם הכנס, "הגיע הזמן שמדינת ישראל תוציא את הראש מהחול ותיתן לעצמה דין וחשבון ביחס למדיניות שהיחס שלה היא שבפועל מאות אלפי צעירים מביעים אי אמון בחוק. בוודאי כשמדובר בחולים שבמקום להקל את סבלם, מוסיפה להם המדינה סבל נוסף כשהיא הופכת אותם לעבריינים".

 

ח"כ אלדד, במקצועו רופא, אמר "יש מספר מחלות בהן התועלת של ה-THC מתועדת ומוכחת היטב. מדובר במחלות כמו גידולים סרטניים במצב סופני ומצבי כאב כרוניים סופניים, בהם מערכת הבריאות בישראל חייבת למצוא דרך ממוסדת, חוקית, שבה חולים אלה יוכלו להשתמש בתרופה. לא ייתכן שהרפואה מוכנה לעשות שימוש במורפיום, אך אוסרת על שימוש בקנביס לצרכים רפואיים".

 

על פי ח"כ אילן ליבוביץ', "יש לעסוק תחילה בנושא הטיפול הרפואי, אבל אי אפשר להזניח את נושא הלגליזציה. יש לפתח דיון רציני בנושא ובסופו של דבר להחליט ללכת בדרך של חלק מהמדינות הנאורות ולא להשאיר את המצב כפי שהוא".

 

ח"כ רומן ברונפמן קבע בדיון: "הגיע הזמן לשבור את הטאבו לגבי הסמים גם בכנסת. המדיניות הקיימת של הרשות למלחמה בסמים עושה דמוניזציה למשתמשי הסמים למיניהם. אני קורא לאמץ ניסיון בינלאומי כמו המריחואנה התרופתית".

 

בתום הדיון אמר פרופ' חנן פרנק, ראש המחלקה לפסיכולוגיה במכללת תל אביב יפו: "חשוב מאוד שהח"כים מתחילים להסתכל על בעיית הסמים על כל היבטיה בצורה רציונלית. יש לתת קדימות לעישון מריחואנה כתרופה היכן שצריך".

 

ג', חולה במחלה קשה, אמר לחברי הכנסת: "שינוי המצב החוקי יכול להועיל לחולים הנמצאים בשלבים מוקדמים של המחלה. אני למעשה, היום מופנה על ידי המדינה לסוחרי סמים בעידוד משרד הבריאות. ההצעה החדשה תיתן מענה אמיתי ולא פיקטיבי כפי שקיים היום". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מריחואנה. "לשבור את הטאבו"
צילום: איי פי
צילום: אתר הכנסת
ברונפמן. "המדיניות עושה דמוניזציה למשתמשים"
צילום: אתר הכנסת
צילום: גבי מנשה
אלדד. "לא ייתכן שהמדינה אוסרת קנביס"
צילום: גבי מנשה
מומלצים