שתף קטע נבחר

פריצקי נגד ההתנתקות: "יש עם מי לדבר וצריך לדבר"

יוסף פריצקי, שר התשתיות, פוסל על הסף את תוכנית ההתנתקות, אך מבטיח לא להתנגד לה. למאוכזבים ממפלגתו "שינוי" הוא מסביר: "זכרונם של האנשים כנראה קצר. אנשים שכחו שהיה משרד דתות שקיבל בשנה מיליון וחצי שקל שהיו בזבוז מוחלט, שהיו מועצות דתיות מושחתות". לדבריו, העם כנראה עוד לא בשל לקבל את חוק הנישואים האזרחיים

שר התשתיות, יוסף פריצקי, הסמן השמאלי בתנועת שינוי, דוחה על הסף כל אפשרות של ישיבת מפלגתו בממשלה אחת עם המפלגות החרדיות.

 

בראיון ל-ynet מגדיר פריצקי את תוכנית ההתנתקות "אספירין לחולה אנוש", וקובע שיש לומר לציבור את האמת: יש עם מי לדבר, וצריך לדבר.

 

באשר למימוש החזון החילוני של של שינוי מנסה פריצקי להנמיך ציפיות: "רוב הציבור בישראל ככל הנראה לא מעונין בהכרה בנישואים אזרחיים. זה שאנחנו ההיפים הצפונים בקנטון תל אביב מאוד בעד, זה לא הרוב בעם". כרגע הוא מסתפק ב"הכשרת לבבות".

 

עושה רושם ששרון מנסה לקרב אליו את יהדות התורה, למקרה שמפלגות הימין יפרשו. תסכימו, בעת הכרעה מדינית, לשבת עם אגודת ישראל בקואליציה?

 

"אם ראש הממשלה חושב על חידוש הברית עם החרדים, אנו לא נהיה בממשלתו. יכול להיות שהוא עושה לעצמו שיקול פוליטי קר, שהוא יודע ששינוי תתמוך בו בכל מהלך מדיני, גם מחוץ לקואליציה. אם הוא נחוש להעביר תוכנית מדינית, אני חרד שמי שישלם על זה, תהיה שינוי. הוא יודע שנצביע בעדה גם מהאופוזיציה. צריך למצוא תוכנית שהמפד"ל והאיחוד הלאומי יוכלו לחיות איתה".

  

מה התוכנית שבעיניך אפשר להעביר ותאפשר לקואליציה הנוכחית לשרוד?

 

"קודם כל, יש לפנות התנחלויות בלתי חוקיות, ולהעביר מסר שלא מאפשרים לכל הזוי לעשות מה שהוא רוצה.

 

"שנית, אפשר בהחלט לחדש את המשא ומתן, להזמין את אבו עלא ולהתחיל לדבר איתו. אני מסכים שערפאת הוא לא פרטנר, רק שאנו מתייחסים אליו כאילו הוא כן, ומאפשרים לו חיים פוליטיים מלאים.

 

אם אני נותן לו לפעול באופן חופשי, אז על מי אני מלין? אתה לא יכול להגיד 'הוא לא רלוונטי', ולאפשר לו לפעול. העסק הזה משולל הגיון לחלוטין. אסור לאפשר לו לפתוח ישיבות של המועצה הפלסטינית ולהתראיין. זה עוד אף פעם לא היה. הרי אנחנו יודעים שהדרג שמתחתיו מנסה להשתחרר ממנו".  

 

וזה יסלול את הדרך להדברות עם מנהיגות פלסטינית חדשה?

 

"העולם יצעק שבוע, שבועיים, אבל תצמח שם הנהגה נורמלית. זה יעביר מסר שנגמר ערפאת, תם זמנו. עדיין יש גורמים פלסטינים מתונים".

 

ההדברות שאתה מציע מנוגדת לעמדת רה"מ, שלפיה אין עם מי לדבר.

 

"כשיש על מה לדבר, יש עם מי לדבר. בטח שאין עם מי לדבר כשיש התנחלויות בלתי חוקיות וכשמקימים גדר שבולעת חצי מהשטח.  אם אין עם מי לדבר יש ממי להתנתק? ננעל את הגדר, ומה עכשיו? הם ייעלמו? אנחנו נתאדה? לכן התוכנית לא עברה. הם יקבלו מים? חשמל? סחורות יעברו? יבואו לעבוד פה? אז זה התנתקות? הבנתי..."

 

אז תתנגד לתוכנית ההתנתקות החדשה ששרון צפוי להביא לממשלה ולכנסת?

 

"אם אין אלטרנטיבה, שתהיה התנתקות. נגד בטוח לא אצביע. אולי אמנע. כשתהיה תוכנית נכנס על כך דיון בסיעת שינוי, ולפי זה אצביע".

 

הדגשת את חיוניותה של ממשלה עם שינוי. אך רבים ראו בהצבעת השרים נגד הצעת חוק נישואים אזרחיים בכנסת, מעילה בתפקידכם בממשלה.

 

"זכרונם של האנשים כנראה קצר. אנשים שכחו שהיה משרד דתות שקיבל בשנה מיליון וחצי שקל, שהיו בזבוז מוחלט, שהיו מועצות דתיות מושחתות. חרדים מתחילים היום לעבוד בגיל 23, דבר שלא היה קודם. ההצבעה האחרונה הוכיחה שחוק כזה אפשר להעביר רק מתוך הקואליציה.

 

בינתיים יש לנו 15 מנדטים. כמעט כל בכירי העבודה לא תמכו, גם לא הליכוד, בטח לא הדתיים ולא החרדים. רוב הציבור בישראל ככל הנראה לא מעונין בהכרה בנישואים אזרחים. זה שאנחנו ההיפים הצפונים בקנטון תל אביב מאוד בעד, זה לא הרוב בעם.

 

"באשר להצבעה בכנסת, ארבעה שרים נמנעו מאילוץ קואליציוני. לפרק את ההסכם הקואליציוני בשביל משהו שממילא לא יעבור, למה צריך את זה? לא נצליח במציאות החברתית הקיימת כיום להביא לנישואין אזרחים לכולם. העבודה והליכוד לא רוצים את זה בינתיים, כך שצריך לעשות הכשרת לבבות".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
פריצקי. "יש עם מי לדבר"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: תומריקו
ההתנתקות. "אספירין לחולה אנוש"
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
"לא לאפשר לכל הזוי לעשות כרצונו". חוות מעון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
אבו עלא. "להתחיל לדבר איתו"
צילום: איי פי
מומלצים