שתף קטע נבחר

ארה"ב: מסמך רשמי חושף מדיניות חקירת אסירים

מהמסמך, שאושר על ידי גורמים בכירים במשרדי ההגנה והמשפטים בארה"ב, עולה כי לחוקרים בבסיס המעצרים בגואנטנמו מותר להפשיט אסירים, להשמיע להם מוסיקה בקול גבוה ולמנוע מהם שינה. זאת בתנאי שהטכניקה נעשית "לצורך צבאי" ובהשגחה רפואית

חוקרי האסירים בבסיס המעצרים גואנטנמו ביי בקובה רשאים להפשיט לחלוטין אסירים לצורך חקירה, למנוע מהם שינה, וכן, לחשוף אותם לחום, לקור למוסיקה רועשת ולאור בהיר במיוחד. את רשימת טכניקות החקירה הללו אישרה בשנה שעברה מחלקת ההגנה בארה"ב, כפי שדיווח הלילה (א') הוושינגטון פוסט.

 

הרשימה הסודית של כ-20 טכניקות אושרה באפריל 2003 בדרג הגבוה ביותר של הפנטגון ושל משרד המשפטים, והיא מהווה תיעוד ראשון מסוגו למדיניות האמריקנית הרשמית, המרשה לחוקרים לעשות שימוש באמצעים פיזיים ופסיכולוגיים על מנת להפעיל לחץ על אסיר במהלך תשאול.

 

השימוש בטכניקות הללו מצריך אישור של בכירים בפנטגון, ובמקרים מסוימים של שר ההגנה עצמו. בנוסף, קובע המסמך המאגד את טכניקות החקירה, כי החוקרים רשאים לעשות שימוש בטכניקות הקשות הללו רק במקרים בהם יש "צורך צבאי", תוך כדי השגחה רפואית ראויה.

 

"רצינו למצוא דרך חוקית להגביר את הלחץ", אמר עורך דין שסייע בכתיבת רשימת הטכניקות. "רצינו קצת יותר חופש מאשר בכלא אמריקני, אך לא עינויים".

 

גורמים רשמיים במשרד ההגנה ובמודיעין האמריקני אמרו כי מסמך דומה אושר לשימוש כלפי "עצורים בכירים" בעיראק, כאלה החשודים בטרור או שיש להם מידע על התארגנויות לתקיפה. 

 

למתקני מעצר המנוהלים על ידי ה-CIA יש מערכת נהלים נפרדת משלהם. בשלב זה של החקירה, עדיין לא ברור אם אותו קו מנחה עמד לנגד החיילים האמריקנים בכלא אבו גרייב בעיראק , העומדים במרכז שערורייה עולמית לאחר שנחשפו בו מקרי ההתעללות הקשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התעללות באסירים בעיראק
צילום: איי פי
יש עוד תמונות רבות שלא נחשפו
צילום: איי פי
מומלצים