שתף קטע נבחר

גפני: מוכן לפתיחת מקומות בילוי בשבת, בלי מסחר

בכנס לשכת עורכי הדין באילת בנושא דת ומדינה, הפתיע הח"כ מיהדות התורה, כשאמר שבתנאים מסויימים יתמוך בפתיחת מקומות הבילוי הבידור והאומנות בשבת. בדיון אמר ח"כ בורג: "אני רוצה שהרב יהיה רב של הנשים המוכות, ולא של ההתנחלויות". ולפי חברת הכנסת לשעבר, שולמית אלוני, כל התשובות - במגילת העצמאות

חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) הפתיע אמש (יום א') בכנס לשכת עורכי הדין באילת כשאמר כי יהיה מוכן לפתיחת מקומות הבילוי, הבידור והאומנות בשבת. זאת בתנאי שלא יתקיים מסחר ביום המנוחה.

 

גפני ציין כי הוא מוסמך לדבר בשם מפלגתו, אך הדגיש כי במידה והתנאי שהציב לא יתקבל - יתנגד גם לפתיחת מקומות הבילוי. 

 

גפני אמר את הדברים במושב המקדים של הכנס, שנפתח היום באילת. המושב עסק בדת, מדינה ומשפט. בדיון השתתפו פרופ' ידידיה שטרן מאוניברסיטת בר אילן, חברת הכנסת לשעבר שולמית אלוני, ח"כ אברהם בורג וח"כ גפני.

 

להתיר נישואין, גירושין - רק ברבנות

 

פרופ' שטרן הציע בתחילת הדיון להכין מסמך חוקתי בעניין דת ומדינה בנוסח חקיקת יסוד ואמר כי החקיקה תוכל להתממש רק אם שני הצדדים, החילוניים והדתיים, יהיו מוכנים לוותר זה לזה.

 

פרופ' שטרן הציע לדוגמא להתיר נישואים לכל אזרח שיחפוץ בכך, אולם לקבוע כי הגירושים יתקיימו אך ורק במסגרת הרבנות. הצעה זו עוררה את חמתה של שלומית אלוני שהודיעה כי היא מתנגדת לכל חקיקה שתפגע במעמד האישה.

 

משתתפי הפאנל דיברו על ההיסטוריה שהובילה לסטטוס קוו הקיים כיום במדינת ישראל לגבי יחסי דת ומדינה. "הסטטוס קוו נובע מכך שהאורתודוכסים היו בטוחים שהציונות תיעלם והחילונים היו בטוחים שהאורתודוכסים ייעלמו", אמר ח"כ אברהם בורג.

 

"כור ההיתוך נשבר"

 

לדברי בורג, "השנים חלפו ואף אחד לא נעלם. אבל גם אף אחד לא מדבר עם השני. אין דו שיח בין הישראלי החילוני לבין הדתי. כור ההיתוך של מדינת ישראל נשבר לשבטים. היום הרחוב הישראלי נמצא בחיפוש זהות – על מה אנחנו הורגים ועל מה נהרגים? הפוליטיקה הישראלית מפגרת אחר הלך הרוח ברחוב הישראלי שנים רבות. לא תהיה הגדרה אחת של כל היהודים במדינת ישראל וצריך להגיע לנקודת המינימום שממנה יפתח הדו שיח".

 

כיום, על פי בורג, יש בישראל "משמש" אחד גדול בקשר בין דת, לאומה ולזהות לאומית. ולדעתו צריך למחוק את כל החוקים הדתיים "עד אחרונת האותיות שבהם".

 

בורג הדגיש כי הוא מעוניין בהפרדת דת ומדינה וציין שעל איש הדת להיות אישיות רוחנית. "אני רוצה שהרב יהיה רב של הנשים המוכות ולא של ההתנחלויות, אבל זה לא יקרה כל עוד הרבנות הראשית מקבלת את שכרה ממשלם המיסים", אמר בורג.

  

"יהדות ודמוקרטיה - לא תמיד ביחד"

 

ח"כ גפני ציין כי "יהדות ודמוקרטיה לא תמיד הולכות ביחד". הוא הביא כדוגמא את חוק השבות אותו הגדיר כ"חוק גזעני" ועם זאת ציין כי הוא אחד החוקים המרכזיים של הציונות וכי אף אחד לא טוען נגדו.

 

"החוקים צריכים להיות שוויוניים אבל אנחנו מדינה יהודית והפלטפורמה היהודית לא יכולה להיות למרמס תחת מגפי החוקה", הוסיף ח"כ גפני ואמר לנוכחים כי הדור הצעיר של הנוער החרדי מעורה מאוד בחברה הישראלית באופן שיפתיע את הציבור החילוני.

 

עוד אמר ח"כ גפני כי דווקא הוא ושולמית אלוני נמצאים בעמדת מיעוט מבחינת יחסם הליברלי והפתוח לשינויים בסטטוס קוו. לדבריו, רוב הציבור הישראלי הוא ציבור מסורתי שחשובה לו מאוד השמירה על ערכים יהודים.

 

חברת הכנסת לשעבר, שולמית אלוני, אמרה בדיון כי לא צריך ללכת רחוק וניתן למצוא את כל התשובות לשאלות בנושאי דת ומדינה במגילת העצמאות של מדינת ישראל. לדבריה, "אנחנו הישראלים - הבנים של ישראל". אולם בקהל צעקו לה עורכי הדין: "אנחנו גם יהודים ומגילת העצמאות מדברת על בית לאומי לעם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
"יהדות ודמוקרטיה - לא תמיד הולכות ביחד". גפני
אתר הכנסת
לא לפגוע במעמד האשה. אלוני
צילום: צביקה טישלר
צילום : אביגיל עוזי
מעמד הרבנות. בורג
צילום : אביגיל עוזי
מומלצים