שתף קטע נבחר

נועם פדרמן זוכה בפרשת "מחתרת בת עין"

פעיל הימין הקיצוני הוא הנאשם השלישי המזוכה בפרשה, בעקבות יוסף בן ברוך וצוריאל עמיאור שזוכו אף הם. הפרקליטות טענה כי שימש כ"מוח" מאחורי המחתרת, שתיכננה לפוצץ בית ספר לבנות במזרח ירושלים - אולם היום חזרה בה מההאשמות. פדרמן ממשיך לשהות במעצר מינהלי

הפתעה דרמטית במשפטו של פעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן: עו"ד עירית באומהורן, התובעת מפרקליטות מחוז ירושלים, הודיעה לבית המשפט המחוזי כי המדינה חוזרת בה מכתב האישום נגד פעיל הימין שהואשם באחזקת אמצעי לחימה, עבירות בנשק והחמור מכל - היותו ה"מוח" שמאחורי פרשת "מחתרת בת עין", שתכננה לפגוע בערבים.

 

הפרקליטות נימקה את ההחלטה בכך שהעד המרכזי ולמעשה היחידי נגד פדרמן - ירדן מורג, שהורשע בפרשה ונידון ל 12 שנות מאסר - הוגדר ע"י בית המשפט כלא אמין. גם צוריאל עמיאור ויוסי בן ברוך שהואשמו במסגרת הפרשה, זוכו לאחר שמורג היה העד כנגדם.

 

תזכורת: לפני כשנתיים נתפסו ירדן מורג ושלומי דביר סמוך לשכונת א-טור שבמזרח ירושלים, כשברשותם עגלת תופת. החשד היה כי השניים התכוונו לפוצץ את העגלה סמוך לבית ספר לבנות בתחילת יום הלימודים. זמן קצר לאחר מכן, נעצר גם עופר גמליאל, חשוד נוסף בפרשה.

 

מורג, דביר וגמליאל הורשעו ונגזרו עליהם בין 12 ל-15 שנות מאסר בפועל. לאחר מעצרם של השלושה נעצרו חשודים נוספים - יוסף בן ברוך, צוריאל עמיאור ונועם פדרמן. במהלך משפטו של בן ברוך הוא זוכה מהאשמות נגדו, וכך גם עמיאור.

 

כנגד נועם פדרמן טענה הפרקליטות כי הוא "המוח המתכנן" מאחורי פרשת בת עין, ויוחסו לו עבירות בנשק ואחזקת אמצעי לחימה. פדרמן, כמו אחרים, ישב תקופה ארוכה במעצר.

 

היום הודיעה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בירושלים כי היא חוזרת בה מכתב האישום כנגד פדרמן. בפרקליטות טוענים: "העדות המרכזית נעדרת ולכן חזרנו בנו מכתב האישום".

 

בפרקליטות טוענים כי מלכתחילה הוגש כתב אישום מינורי נגד פדרמן ומעולם לא נטען כי היה "המוח". לדבריהם, הגשת כתב האישום היתה "מבוססת ונכונה". הסיבה שהוחלט לחזור ולבטלו היתה הבעייתיות בבחירת העד המרכזי.

 

"לשחרר את פדרמן"

 

זהו זיכויו ה-41 של פדרמן, המוחזק במעצר מינהלי מזה שבעה חודשים וחצי. בתגובה לזיכוי דורשים היום פעילי הימין הקיצוני לשחררו לאלתר ממעצר המינהלי: "בימים האחרונים מדברים על עוולות שעושים השב"כ והפרקליטות כנגד אזרחים ערבים. מעניין כמה פיצויים יצטרכו לתת בשל הרדיפות נגד פדרמן, שפעם אחר פעם הסתבר שההר הוליד עכבר", אומרים מקורביו.

 

בעקבות ההחלטה קוראים גם בוועד רבני יש"ע ובוועד היישוב היהודי בחברון לשחרר את פדרמן. "השערורייה הדיקטטורית של מעצר מינהלי חייבת להיפסק, הפושעים האמיתיים בפרקליטות צריכים לתת את הדין", אומרים ביישוב היהודי בחברון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פדרמן. זוכה בפעם ה-41
צילום: עמית שאבי
צילום: סבסטיאן שיינר
עמיאור. זוכה אף הוא
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים