שתף קטע נבחר

יהלום לנציג האוצר: "אתה משתין על דו"ח מבקר המדינה"

ועדת הבריאות התכנסה בעקבות פניות של מנהלי מחלקות פגים ודו"ח המבקר, בו נטען כי פגים אינם מקבלים טיפול הולם בשל מצוקה תקציבית, ורבים אינם שורדים בשל כך. נציג האוצר השיב כי התקציב לא יגדל. יו"ר הוועדה, ח"כ יהלום, אמר כי הוא מזועזע, והודיע שיזמן לוועדה את שרי הבריאות והאוצר בניסיון לפתור את הבעיה

"משרד האוצר משתין על דו"ח מבקר המדינה בנושא מחלקות הפגים בבתי-החולים". במלים קשות אלה הגדיר היום (ג') יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, ח"כ שאול יהלום, את התייחסות משרד האוצר לקביעת המבקר, לפיה אין פתרון הולם לצרכיהם הרפואיים של הפגים מבחינת כוח אדם רפואי וסיעוד הולם.

  

יהלום כינס את ישיבת הוועדה בעקבות פניות של מנהלי מחלקות הפגים, ביניהם פרופ' אהוד זמורה, מנהל מחלקת ילדים ופגים בבית החולים סורוקה בבאר שבע, שכתב לו: "עשרות תינוקות אשר היו יכולים לשרוד לאחר שהוקדשו מאמצים רבים לגרימת ההריון אצל אמותיהם, מתים לאחר הלידה מחוסר טיפול נאות. תינוקות אחרים סובלים מנכויות וחַסָרים שהיו יכולים להימנע על-ידי תנאי טיפול נאותים המקובלים בארצות המערב".

 

פרופ' פרנסיס מימוני, מבית החולים ליולדות ליס בתל אביב, אמר בישיבה: "כל חודש שעובר, עוד שלושה פגים ימותו. פי עשרה יסבלו מנזק מוחי ולא יהיה להם עתיד".

 

בתגובה הבהיר רפרנט הבריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, שגיא בלשה, כי משרד האוצר אינו מוכן להוסיף תקציבים למחלקות הפגים. "יש סבסוד צולב בין מחלקות הפגים והיולדות. טיפולי ההפריה מאוד רווחיים לבתי החולים, והם יכולים להביא רווחים למחלקות הפגים. גם מחלקות היולדות מאוד רווחיות".

 

ח"כ יהלום הציע להקים ועדה מקצועית בראשות האוצר, שתבדוק את עלויות הטיפול בכל המחלקות הקשורות לנושא – הפריה, לידה, פגים וטיפול נמרץ יולדות – ותקבע סדרי עדיפויות במערכת. אולם בלשה השיב שהוא אינו מוכן להקמת ועדה שתגדיל את תקציב מערכת הבריאות.

 

על כך ענה לו יהלום: "מה שאתה אומר זה שאתה משתין על דו"ח מבקר המדינה. המערכת מגדלת מוגבלים, כי אין ציוד וכוח אדם. זה מפחיד לטווח ארוך. האם אתה רוצה עוד אזרחים מועילים, או עוד מתים ומוגבלים?".

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר יצחק ברלוביץ', אמר כי בגלל הקיצוצים השיטתיים, נפגעות גם מחלקות הפגים, כמו גם הסבסוד ליולדות והטיפול בקשישים. לדבריו, מינימום התקציב ההכרחי הנדרש למחלקות הפגים, כדי להפעילן בכוח אדם וציוד בתקינה מלאה, עומד על 100 מיליון שקל. לדבריו הצטרפו פרופ' זמורה ומנהל בית החולים הדסה הר הצופים, ד"ר צבי שטרן.

 

ח"כ יהלום סיכם את הישיבה באומרו שהוא מזועזע, כואב ומאוכזב עמוקות מעמדת משרד האוצר, אותה הגדיר כעמדה ש"אינה עומדת במוסר ובמסורת הרפואית".

 

הוא הודיע שיזמן לוועדה את שרי האוצר והבריאות, והמליץ למשרד האוצר להקים ועדת בדיקה למערך הלידה ולמצוא את האיזון הנכון מבחינה תקציבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
"פגים מתים מחוסר טיפול נאות" (ארכיון)
צילום: סי די בנק
צילום: עמית שאבי
מזועזע וכואב. יהלום
צילום: עמית שאבי
מומלצים