שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קנדה: נולד כילד, חונך כילדה, התאבד כגבר
  בראיין וברנדה, שני תאומים, אמורים היו להוכיח בגופם תיאוריה הטוענת כי המגדר נקבע כתוצאה מחינוך, ולא כתוצאה ממין היילוד. רק לאחר שנים גילו להם הוריהם את הסוד הנורא – ברנדה נולדה אף היא כתינוק זכר, שנותח וחונך כילדה לכל דבר

  השם "דיוויד ריימר" הוא לא שם מוכר, דיוויד לא היה טיפוס שכיכב במדורי הרכילות או בכותרות העיתונים. אפילו שכניו הקרובים ביותר לא ידעו לספר עליו יותר מידי פרטים. בודדים ידעו שריימר היה בן 38, גרוש שחי בגפו. בודדים עוד יותר ידעו שדיוויד, גבר שקט שאהב לטייל בשווקים, גודל וחונך כ"ברנדה". ביום שלישי שעבר, כך דיווח הגרדיאן הבריטי, שם דיוויד קץ לחייו.

   

  סיפורו של דיוויד התחיל בשנת 1966, כאשר הוריו לקחו אותו ואת אחיו התאום, בראיין, לניתוח ברית מלה שגרתי. במהלך הניתוח חלה תקלה ואשכיו של דיוויד, שאז נקרא "ברוס", נכרתו כמעט כליל. הוריהם של התאומים לא ידעו את נפשם מרוב צער, עד שמספר חודשים לאחר מכן ראו בטלוויזיה כתבה שהציגה מומחה שטען שביכולתו לתקן את הבעייה – ג'ון מוני מאוניברסיטת בולטימור.

   

  מוני עסק אז במחקר לפיו מגדרו של אדם אינו תלוי במינו המולד, אלא באופן חינוכו. ההורים, שקיוו לעתיד טוב יותר לבנם, מיהרו ליצור קשר עם מוני, שהבטיח להם כי יוכל לספק לילד חיים טובים יותר, כילדה. לטענתו, בעזרת ניתוח קטן וחינוך הולם, יוכל הילד לבלות את חייו כילדה לכל דבר ועניין.

   

  את חייו כ"ברנדה" החל דיוויד ב-3 ביולי, 1967. איבר מינו נכרת ומשיירי העור יצרו לו המנתחים איבר מין נשי. לאחר ניתוח נשלחו בני המשפחה בחזרה לביתם שבוויניפג, קנדה, עם הוראות מדוייקות ממוני: לא לספר דבר לילדים. "מוני השביע אותנו לשמור את דבר הניתוח בסוד, בעיקר מהתאומים", אמר אבי המשפחה.

   

  "היא יודעת שהיא ילד"

   

  על אף התקוות הגדולות, העניינים החלו להשתבש באופן כמעט מיידי. כבר בגיל שנתיים סירבה ברנדה ללבוש שמלות. "היא נלחמה בי כשניסיתי להלביש אותה. אמרתי לעצמי שהיא לבטח יודעת שהיא בעצם ילד", אמרה אם המשפחה. בשנות בית הספר המוקדמות, בני כיתתה של ברנדה איימו עליה בסכין. הסיבה – היא התעקשה להשתין בעמידה.

   

  שנים לאחר מכן, כשתיאר את חינוכו כילדה, אמר דיוויד כי "זה היה ממש עינוי, שטיפת מוח. לו יכולתי הייתי עושה היפנוזה ומוחק את השנים האלה. הניתוח בו כרתו את איבר מיני ובנו לי איבר מין נשי הוא כאין וכאפס לעומת הסבל הנפשי שעברתי".

   

  במהלך שנות התבגרותם הגיעו התאומים לטיפולים פסיכולוגיים קבועים במרפאתו של מוני. בטיפולים אלה, טענו השניים לאחר שנים, אילץ אותם מוני לבצע פעולות מיניות, במסגרתן הוכרחו להציג תנוחות שונות. "מוני אמר שככה נוכל לתרגל מיניות בריאה", אמר דיוויד. מוני, אגב, הכחיש את הטענות האלה ואמר כי השניים סובלים מסוג של בעיית זיכרון.

   

  הסוד הגדול נחשף

   

  לאחר שטענות התאומים הלכו וגברו, הוחלט כי מוני יפסיק את הטיפול בהם. במקום זאת, נשלחה ברנדה לטיפול פסיכולוגי במרפאה השכונתית. בשנת 1980, לאחר שברנדה ביצעה כמה ניסיונות התאבדות, נשבר אביה. באחת הפעמים בהן אסף אותה מהמרפאה, הסיע אותה במכוניתו לדוכן גלידה, שם, בין הווניל לשוקולד, סיפר לה את האמת כולה.

   

  שבועות ספורים לאחר מכן, עברה ברנדה ניתוח נוסף לשינוי מין. באמצעות ההתקדמות הרפואית והטכנולוגית, הצליחו הרופאים לשחזר את איבר מינה, באופן שיאפשר לה ליהנות מיחסי מין, אם כי באופן חלקי. מייד לאחר הניתוח "נמחקה" ברנדה, כאשר דיוויד שינה את שמו. כאשר היה בן 23 פגש את ג'יין, גרושה ואם לשלושה. השניים התחתנו ובשנת 2000 פרסם דיוויד לראשונה את סיפורו.

   

  אך אושרו של דיוויד לא נמשך זמן רב. נישואיו לג'יין התפרקו, ולפני שנתיים התאבד אחיו התאום, בראיין. דיוויד, שהאשים עצמו במותו של אחיו, נהג לבקר את קברו מדי יום. למרות שהרוויח לא מעט כסף מתמלוגים על הספר שכתב, חבריו של דיוויד במועדון המקומי סיפרו כי מספר פעמים נאלצו לערוך מגביות על מנת שיוכל לאכול כראוי. חברים אחרים סיפרו כי שבועות מספר לפני ששם קץ לחייו השקיע דיוויד את מרבית הונו הדל במניות שכשלו.

   

  כאמור, ביום שלישי שעבר, התאבד דיוויד. הוא לא השאיר אחריו שום מכתב.

   

  לדברי פסיכולוגים רבים, החולקים על עמדותיו ושיטותיו של מוני, "התיאוריה המגדרית הרווחת בימינו קובעת שישנה נזילות רבה בנושא זה. אין שחור
  ואין לבן, אין דיכוטומיה מוחלטת. הסיפור הזה מוכיח דבר אחד – מגדר או לא מגדר, אי אפשר לתת לפסיכולוגים לשחק בחייהם של בני אדם על מנת להוכיח תיאוריה מסויימת". עבור התאומים לבית ריימר, זה קצת מאוחר מידי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דני סלומון
  ילד או ילדה? (אילוסטרציה)
  צילום: דני סלומון
  צילום: סי די בנק
  "לתרגל פעילות מינית בריאה" (אילוסטרציה)
  צילום: סי די בנק
  מומלצים