שתף קטע נבחר

המחצלת הקדומה בעולם נמצאה בכנרת

בחפירות באזור אוהלו שלחוף הכנרת נמצאו שרידי סוכות בנות 23 אלף שנה ובהן שרידי מזון ושרידי מצעים לישיבה - העדות הכי מוקדמת לריפוד אזור הישיבה

באזור אוהלו שלחוף הכנרת גילה צוות ארכיאולוגים ובוטנאים, בראשות ד"ר דני נדל מאוניברסיטת חיפה, שרידים של סוכות בנות 23 אלף שנים ובהן כיסויי רצפה המהווים את העדות הקדומה בעולם לריפוד ושיפור אזור הישיבה או השינה.  

 

רצפות של סוכות כבר התגלו במחקרים קודמים, אך זוהי הפעם הראשונה בה נחשפת רצפת סוכה המאורגנת באופן 'מודרני' וכוללת כיסוי מסוג זה.  שרידי ששת הסוכות שהתגלו במקום הם הקדומים ביותר בעולם. האתר נחשף ונחפר בשנים של השפל במפלס הכנרת. 

  

כיסוי הרצפה ('המחצלת'), נתגלה במהלך חפירת הסוכה הגדולה ביותר, שהיתה סגלגלה בצורתה ובאורך של 4.5 מטרים. הכיסוי היה מורכב מאלומות של עשב אשר סודרו בקפידה בשכבה אחידה על הרצפה. הגבעולים והעלים המפוחמים היו מכוסים בשכבה דקה ודחוסה של חרסית, אשר ככל הנראה נועדה לשמירת המבנה והסדר של האלומות. 'המחצלת' נחשפה בהיקף הרצפה, בקרבת הקיר, מסביב למוקד אש מרכזי.

 

ממצאים ייחודיים נוספים שהתגלו הם שרידי מזון מן הצומח. חשיבותם של אלה רבה ביותר להבנת הבסיס הכלכלי וסוגי המזון העונתי של חברות האדם בשיא תקופת הקרח האחרונה. עד כה זוהו 90 אלף זרעים ופירות של יותר ממאה מיני עצים וצמחים. בין המינים בולטים שעורת הבר וחיטת הבר, מן המינים הראשונים שהאדם תירבת בתקופה מאוחרת יותר. 

 

בקרבת המדורות ובסוכות נמצאו גם  כמויות גדולות מאד של חומר מפוחם ואלפי עצמות של יונקים כגון צבי, יחמור, שועל וארנבת, וכן עופות מים ומיני ציפורים אחרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנרת. ירידת המפלס חשפה סוכות
צילום: סלימאן אבוגוש
מומלצים