שתף קטע נבחר

נגד הכיבוש בעזה: אזרחים צועדים מכיכר רבין לכנסת

זמי בן חורין, קיבוצניק מגעש, יצא עם בנו בן ה-14 וחבר בצעדת מחאה מכיכר רבין בתל אביב עד ירושלים. "אשתי ואני מפחדים פחד מוות שעוד 4 שנים בננו יגויס לצה"ל ויהיה שותף להנצחת הכיבוש, במלחמה שאין שום סיכוי לנצח בה, שחיילי צה"ל נופלים בה לשווא". השלושה, המצפים למצטרפים, יגיעו לירושלים ביום ראשון בבוקר, ויפגינו בעת ישיבת הממשלה השבועית

יום לאחר הפגנת השמאל הסוערת בתל אביב וחמישה ימים אחרי הפגנת הענק בכיכר למען הנסיגה, מתרחבת המחאה העממית נגד ההישארות ברצועת עזה. הפעם: צעדה רגלית מתל אביב לירושלים של קיבוצניק מודאג יחד עם בנו בן ה-14 וחבר.

 

השלושה מצפים שיצטרפו אליהם אנשים נוספים כדי למחות. בין היתר צפוי הסב חולה הלב, אביו של בן חורין, להצטרף לחלק מהצעדה.

 

"הקש, ששבר מבחינתי את גב הגמל, היה מותו של ליאור וישינסקי ז"ל", אמר זמי בן חורין, בן 53 מקיבוץ געש שבשרון, כלכלן ומתכנן ערים, צנחן בשירותו הצבאי. "אחרי ששמעתי על זה אמרתי לעצמי: מספיק, אני לא יכול להמשיך. אשתי ואני והמשפחה כולה מפחדים פחד מוות שיעברו עוד 4 שנים, וגל בני יגוייס לצה"ל, יהיה שותף להנצחת הכיבוש בעזה ובשטחי יהודה ושומרון, במלחמה שאין שום סיכוי לנצח בה, ושחיילי צה"ל נופלים בה לשווא".

 

לדברי בן חורין, כל אחד יכול לעשות שינוי בחיי המשפחה שלו, והקהילה שלו. "היציאה מרצועת עזה היא צו השעה, היא אינטרס מובהק של מדינת ישראל והיא זוכה להסכמה רחבה בציבור הישראלי על כל גווניו. המלחמה לה שותף צה"ל ברצועת עזה היא עקרה, ולא משרתת את ישראל בכלום".

 

"אנחנו מנסים לעורר את דעת הקהל", מוסיף, "להביא לשינוי במצב, ולגרום לכך שיהיה לנו לפחות אופק חדש של תקווה. העתיד כרגע לא נראה כמו מה שתכננו – לא לנו ולא לילדינו".

 

הבן גל הצטרף לצעדה. "אני רוצה להביע את מחאתי ולבקש משרי הממשלה שייצאו מעזה. הקהל צריך לשמוע שיש התעוררות. זה לא יעזור אם בממשלה ימשיכו לא לעשות שום דבר. הרעיון היה של אבא שלי, הוא שאל אותי אם אני רוצה להצטרף אליו, והסכמתי".

 

בחולצות לבנות שעליהן נכתב "עולים על ירושלים – יוצאים מעזה", בנעלי ספורט ועם תיק גב קטן, יצאו בצהריים האב והבן, יחד עם חבר של האב, מכיכר רבין בתל אביב, והחלו את מסעם הרגלי אל הבירה.

 

השלושה החלו ללכת ברחוב אבן גבירול, משם המשיכו לרחוב קפלן, ומשם, דרך הקריה, המשיכו לכיוון דרך גהה וכביש מספר 1, בדרך לירושלים. הצעדה צפויה להימשך ימים אחדים.

 

דקות לפני היציאה ניגש סגן ניצב רן ורד ממרחב ירקון של המשטרה אל החבורה לתדרוך. "אנחנו אמונים על שמירת זכותכם להפגין", הבטיח לו, "ונשמור שאף אחד לא יפריע לכם להביע את דעתכם ולממש את זכותכם הדמוקרטית. יחד עם זאת, כדי לשמור על ביטחונכם האישי ועל הסדר הציבורי, אני מבקש שתצעדו על מדרכות".

 

ביום ראשון בבוקר, לאחר לינה בקיבוץ נחשון, מתכננים האב ובנו, יחד עם המצטרפים אליהם, להגיע לגבעת הפרחים מול הכנסת ומשרד ראש הממשלה בשעת ישיבת הממשלה השבועית, ולהביע את מחאתם.

 

"בסיום המסע נקרא לשרי ממשלת ישראל להקשיב לציבור", אמר בן חורין, "ולהחליט על הוצאת כוחות צה"ל מהרצועה ופינוי כל ההתנחלויות מעזה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
מפחדים פחד מוות. בן חורין
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
היציאה מכיכר רבין
צילום: תומריקו
מומלצים