שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אושרה עסקת הגז עם מצרים
  דירקטוריון חברת החשמל אישר הערב (א') את הסכם העקרונות לרכישת גז טבעי מחברת EMG הישראלית-מצרית, בה שותף יוסי מימן. היקף העסקה - 2.5 מיליארד דולר

  דירקטוריון חברת החשמל אישר הערב (א') את הסכם העקרונות לרכישת גז טבעי מחברת EMG הישראלית-מצרית, בה שותף יוסי מימן.  היקף העסקה מוערך בכ-2.5 מיליארד דולר.

   

  מדובר על רכישת כמות שנתית חוזית של 1.2 BCM החל מיולי 2006 וכמות שנתית חוזית של 1.7 BCM החל מיולי 2007.

   

  לנדאו בעד; פריצקי נגד

   

  יו"ר הדירקטוריון, אלי לנדאו, העוזב בעוד כשבועיים את תפקידו, תמך מאוד באישור העסקה, ואילו שר התשתיות, יוסף פריצקי, התנגד לה. לנדאו ניסה להעביר את ההחלטה בדירקטוריון מזה כחודש, אך חברי הדירקטוריון דחו את ההצבעה שוב ושוב, בטענה שלנדאו לא סיפק להם מספיק חומר כדי להגיע להחלטה הנכונה.

   

  על פי ההסכם, תרכוש חברת החשמל מהשותפות, השואבת את הגז מאדמת מצרים, 1.2 מיליארד מטר מעוקב גז טבעי בשנה החל מיולי 2006, ו-1.7 מיליארד מטר מעוקבים נוספים החל מיולי 2007 ולמשך 14 שנים נוספות.

   

  שותפות EMG נמצאת בבעלות משותפת של איש העסקים הישראלי יוסי מימן, ממשלת מצרים ואיש עסקים מצרי פרטי. ראש הממשלה, אריאל שרון, החליט לפני

  כשנה שחברת החשמל תרכוש את הגז מ-EMG ולא מחברות אחרות, בהן חברת בריטיש-גז השואבת גז טבעי מהים התיכון, ליד עזה.

   

  על פי ההסכם בין חברת החשמל ל-EMG, אמור משרד התשתיות לספק ל-EMG ערבות של 180 מיליון דולר לקיום ההסכם. שר התשתיות, יוסף פריצקי, דרש מ-EMG לספק לחברת החשמל ערבות נגדית שתבטיח שהגז יסופק, או לחילופין התחייבות לכך מממשלת מצרים, אלא שזו לא נענתה לבקשה הישראלית.

   

  משרדי האוצר, התשתיות והתחבורה מסרו בתגובה לאישור העסקה שהממשלה אינה מתערבת בהחלטות דירקטוריון חברת החשמל, והממשלה מחוייבת לסייע בהצלחת חברת החשמל בביצוע החלטותיה.

   

  הדובר "אישר" את העסקה כבר בצהרים

   

  למרות שדירקטוריון חברת החשמל התכנס רק אחר הצהרים לדיון אחרון ולהצבעה על אישור עסקת הגז, מיהר דובר החברה, דדי גולן, לשלוח לתקשורת כבר ב-12 בצהרים הודעה רשמית, חתומה על ידו, לפיה עסקת הגז כבר אושרה על ידי הדירקטוריון. לאחר מכן הסביר הדובר כי "אירעה תקלה שנבעה מטעות אנוש". לדבריו, בטעות נשלחה למערכות הודעה שהוכנה מראש כדי לחסוך זמן, ואשר אמורה היתה להישלח רק לאחר ההצבעה בדירקטוריון.

   


  פורסם לראשונה 23/05/2004 12:02

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'רמי פלדמן
  אלי לנדאו. השיג את אישור העסקה
  צילום: ג'רמי פלדמן
  צילום: ישראל הדרי
  מימן. שותף בחברת EMG
  צילום: ישראל הדרי
  מומלצים