שתף קטע נבחר

דברי לפיד: התבטאות אומללה או זעקה לגיטימית?

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, עורר מהומה בעקבות ההשוואה בין הקשישה ברפיח לבין סבתו. יו"ר יד ושם, שבח וייס, וניצול שואה בעצמו: "מותר לאיש ציבור לתת ביטוי לנהי לבו". נציג מרכז ויזנטל בישראל, אפרים זורוף: "זו התבטאות אומללה"

שתי דעות: דבריו של השר יוסף (טומי) לפיד אתמול (יום א') על הקשישה ברפיח, שהזכירה לו את סבתו, עוררו תגובות קשות. לפיד עצמו טען לאחר מכן שלא התכוון להשוות בין כוחות צה"ל לנאצים. יו"ר הנהלת יד ושם, וניצול שואה בעצמו, שבח וייס, מגלה הבנה. נציג מרכז ויזנטל בישראל, אפרים זורוף, מגנה.

 

שבח וייס

 

 "טומי לפיד אינו הראשון שעושה שימוש בשואה בהקשר הזה. הרבה משתמשים במונחים הלקוחים מתקופת השואה, לדוגמה בהפגנות הימין, בהן טוענים כי הנסיגה מהשטחים היא 'אושוויץ שניה'.

 

אנשים מוציאים דברים מהקשרם, ועושים שימוש יום-יומי, וזה נפוץ מאוד במחוזותינו. לגבי השר לפיד, צריך לקחת בחשבון שהוא ניצול, שריד שואה. החוויות חרוטות עמוק בתוך ליבו. מותר לאיש ציבור לתת ביטוי לנהי לבו, הוא לא התיישב לכתוב נאום, זו זעקה של אדם הנזעק מהתמונות ברפיח.

 

הוא בשום פנים לא השווה את ההתנהגות של צה"ל עם ההתנהגות של הנאצים אבל יש לו אסוציאציות והוא בהחלט מפחד שבעולם יעשו שימוש בתמונות.

 

כניצולי שואה היינו רוצים שמדינת ישראל תתנהג באופן הכי טהור והכי מוסרי, והכל מתחיל ונשען על החוויות שחווינו. עולם הרגשות של השר לפיד פרץ החוצה, ולכן לא הייתי דן אותו לכף חובה.

 

אני זוכר כי במקרה של הספינה אקילה לאורו, גם אני עשיתי שימוש בשואה כאשר השוויתי את התנהגות הפלסטינים להתנהגות של הגסטפו. לסיכום, טומי אמר את הדברים ספונטני, ברגע של מצוקה נוראה, כי חשוב לזכור שגם בימים קשים כאלו יש לנהוג במקסימום אנושיות".

 

  • וייס הדגיש בשיחה עם ynet שתגובתו היא כניצול שואה, ולא מתוקף תפקידו ביד ושם.

 

אפרים זורוף

 

"האמירה של לפיד לא היתה במקום. זו התבטאות אומללה, אם כי אינני יכול להתווכח עם האסוציאציות שלו. ההשוואה היא מחוץ להקשר. סבתא של לפיד לא נתנה מחסה לטרור והזמינה למעשה את המבצע של צה"ל.

 

בכלל, בארץ משתמשים יותר מדי בשואה לטובת הוויכוח הפוליטי. אוהדי הפועל תל-אביב מכנים את היריבים שלהם נאצים, וזה יוצר מצב שקשה מאוד לבוא בטענות לגילוי האנטישמיות בעולם, כאשר מטומטמים בארץ משתמשים בקלות כזו בשואה.

 

לפיד ידוע כמי שלא מתחרט או מצטער על מעשיו. יש בו רגישות לשואה ובצדק. הוא איבד את משפחתו, אבל אמירה כזו פוגעת בצורה חמורה ביותר בהסברה הישראלית בעולם ויוצרת בעיה. ברור שמדובר בפליטת פה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
דברי לפיד עוררו מהומה
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אתר הכנסת
שבח וייס. מבין
צילום: אתר הכנסת
צילום: מרכז ויזנטל
התבטאות אומללה. זורוף
צילום: מרכז ויזנטל
צילום: איי אף פי
הקשישה ברפיח. אסוציאציות
צילום: איי אף פי
מומלצים