שתף קטע נבחר

בגלל הגדר: עלייה בבקשות לתושבות במזרח י-ם

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי אמר ל-ynet: "בחודשים האחרונים עלתה כמות הבקשות בצורה מאוד משמעותית. אחת ההערכות היא שבגלל הקמת הגדר, יותר תושבי שטחים מבקשים הכרה כתושבי מזרח ירושלים". במקביל, השר אורלב דורש "להעמיק" את הבדיקות בבקשות אלה

במוסד לביטוח הלאומי נרשמה עלייה של עשרות אחוזים בבקשות להכרה בתושבות במזרח ירושלים מצד פלסטינים. במוסד מעריכים כי אחת הסיבות לכך היא הקמת גדר ההפרדה במזרח ירושלים. כך אמר הערב (א') ל-ynet מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ד"ר יגאל בן-שלום.

 

לדבריו, "בחודשים האחרונים עלתה כמות הבקשות בצורה מאוד משמעותית. אחת ההערכות היא שבגלל הקמת הגדר, יותר תושבי שטחים מבקשים הכרה כתושבי מזרח ירושלים".

 

בתוך כך, לפי הנחיית שר הרווחה זבולון אורלב, המוסד לביטוח לאומי הכין תוכנית מבצע לחיסול הפיגורים בכ-9,000 בקשות להכרה בתושבות מזרח ירושלים.

 

לפי התוכנית, שעלותה כ-15 מיליון שקל, והממתינה לאישור משרד האוצר, ניתן יהיה לחסל את הפיגורים באישור הבקשות בתוך כעשרה חודשים על-ידי תגבור מחלקת החקירות בכוח אדם ובחוקרים מחברות חקירה חיצוניות שיזכו במיכרז, תגבור הלשכה המשפטית בעורכי דין נוספים ותגבור סניף הביטוח לאומי בפקידי תביעות.

 

לפי הודעה שפרסם אורלב, מטרת המבצע היא "להגיע למצב שבו תושבים לא ימתינו עד בוש לאישור או דחייה בתביעתם".

 

בן-שלום אמר שאם המוסד לביטוח לאומי לא משיב לתביעה לגמלאות בתוך כ-60 יום, הוא חייב לאשר את תשלום הגמלה, אחרת הוא עלול להיתבע בבית הדין לעבודה. כיום זמן ההמתנה הממוצע לאישור בקשה להכרת תושבות של תושבי מזרח ירושלים נע בין חודש לששה חודשים.

 

"מגמה של חזרה"

 

לפי הערכות מכון ירושלים לחקר ישראל, כ-90 אלף בעלי תעודות זהות מזרח ירושלמיות חיים מחוץ לגבולותיה המונציפליים של העיר, ומאז התחלת הקמת חומת ההפרדה במזרח ירושלים, המבתרת שכונות ועיירות פלסטיניות, קיימת מגמת חזרה של מאות מהם לתוך גבולות העיר מדי חודש.

 

לפי החלטת הממשלה נאסר על משרד הפנים לאשר איחודי משפחות, כך שנראה שהעלייה בבקשות להכרה בתושבות מזרח ירושלמית היא מצד פלסטינים שלא ניצלו עד עתה את זכאותם ושהתגוררו באחרונה מחוץ לגבולות ירושלים.

 

אורלב רואה במטרת המבצע מניעת הונאות וניצול כספי המוסד. "אין זה סביר, ש-37 שנים לאחר איחוד ירושלים יגיעו בקשות חדשות כה רבות לקבלת תושבות", אמר אורלב, וביקש "להעמיק" את הבדיקות להכרה בתושבות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הגדר באבו דיס
צילום: גיל יוחנן
בן שלום. עלייה משמעותית
אורלב. "להעמיק את הבדיקות"
מומלצים