שתף קטע נבחר

מחאה: שלח לרה"מ את תעודת הזהות בגלל רפיח

סטודנט למשפטים החליט על דרך מחאה אישית בעקבות הריסת הבתים ברפיח. "הגענו לקצה הרוע האנושי", כתב לשרון, וצירף כאות מחאה את תעודת הזהות ותעודת המילואים שלו. "אתה אחראי לכך שאני, נכד לניצולי שואה, שחונכתי על אהבת הארץ, ששירתתי ועודני משרת בגאווה בצבא, אינני מסוגל להזדהות איתה היום"

אל ההפגנה ההמונית נגד מדיניות הממשלה בשטחים, שהתקיימה בכיכר רבין בעד הנסיגה מהרצועה, הצטרפה היום (ב') פעולה אישית, יוצאת דופן, של סטודנט למשפטים, יונתן רז. אל המכתב ששלח הבוקר רז לראש הממשלה, אריאל שרון, הוא צירף כאקט מחאה את תעודת הזהות ותעודת המילואים שלו.

 

"בצילומי הריסת הבתים ברצועת עזה נראתה אשה זקנה, באפיסת כוחות, חופרת בתל העפר שהיה ביתה, בחיפוש אחר רכוש שניצל. ילדים בוכים נסים מאזור הקרבות. אב מחפש את בנו ולא מוצא. אינני מצליח למצוא מלים לתאר את הבליל של הכעס והבושה שאני חש", כתב רז לראש הממשלה.

 

לדבריו, "הגענו לקצה הרוע האנושי. כך, אין למדינת ישראל זכות קיום. אני שולח לך בזאת את תעודת הזהות ותעודת המילואים שלי. אתה אחראי לכך שאני, נכד לניצולי שואה, שחונכתי על אהבת הארץ, ששירתתי ועודני משרת בגאווה בצבא, אינני מסוגל להזדהות איתה היום".

 

לפני ששלח את המכתב והתעודות, פנה רז בדואר אלקטרוני לחבריו לספסל הלימודים בפקולטה למשפטים בתל אביב ולמכריו ושטח את התנגדותו לפעולות הצבאיות שננקטו בימים האחרונים.

 

"צילומי הריסות הבתים ברצועת עזה ריסקו את רוחי... אינני מצליח למצוא מלים שאינן טריוויאליות. כנכד לניצולי שואה אני אומר כי פעולת צה"ל בעזה בימים האחרונים דרסה את מוסר השואה. מבעד למשקפיים העבות של לקחי השואה, אנחנו נראים זוועה. אנחנו נמצאים נמוך, בלב הר הגעש של הרע שבאדם. אסור לנו לסבול את זה יותר. אסור לנו להמשיך לחיות ככה. עלינו למצוא תשובה לחוסר האונים", נכתב בדואר האלקטרוני ששלח. רז צירף למיילים את המכתב לראש הממשלה וכתובת לשכתו של שרון.

 

"אני לא סרבן"

 

בראיון ל-ynet הוא מסביר: "אני לא מנסה לעורר לאקט קולקטיבי או להנהיג משהו. הפעולה הזו עלולה להתפרש כאקט של שמאל קיצוני ואני לא שם. אני לא סרבן ואם מחר אגויס למילואים אלך גאה, למרות שבמידה והייתי נדרש להפעיל את הדחפורים הייתי מסרב להרוס בית ללא תכלית גם במחיר של סיכון החיים שלי".

 

לדבריו, "שליחת תעודות הזהות והמילואים שלי היא אקט הפגנתי ותו לא, אין בה שבירת כלים. אין לי כוונה לוותר על אזרחותי, למרות שהייתי יכול. אני מאמין שהאחריות שלי היא להביא לשינוי שיבוא אך ורק מבפנים. שליחת המכתב לראש הממשלה רוצה לומר שאני, כאדם, איני יכול להרשות לעצמי להזדהות או לקחת חלק בפעולות שהמדינה וממשלתה עושות היום. מטרת משלוח תעודת הזהות היא לעורר רעש ולפתוח את הנושא לדיון. מדובר בהצטברות אירועים שהגדישו את הסאה ואני לא יכול להשלים עימם יותר".

 

רז הדגיש: "אני אמלא את חובותיי למדינה ואשרת את החוק, שזה בדיוק מה שהמדינה לא עושה. אני יודע שיש לי הרבה מה להפסיד אם דבריי יפורשו לא נכון, אבל למרות זאת החלטתי לעשות את הצעד".

 

לדבריו, הוא לא חשב שהפעולה שבה נקט תזכה לתהודה תקשורתית. "המכתב הזה הוא ביני לבין ראש הממשלה שלי, לא ביני לבין המדינה. בעיני הוא אחראי על העובדה שאיבדתי את היכולת שלי להזדהות עם מדינת ישראל שאני אוהב".

 

האם: אני הולכת בעקבותיו

 

אל מחאתו הפרטית של רז הצטרפה גם אמו, ענת, מנהלת השיווק של הוצאת הספרים "ידיעות אחרונות". במייל שהופץ באינטרנט היא כותבת: "מה שראינו היום בחדשות, עבר את קצה גבול היכולת הנפשית והמוסרית שלי. אני שולחת את תעודת הזהות שלי לראש הממשלה. בני יונתן החל בכך ומי שמרגיש כמוני שישלח את התעודה שלו גם כן".

 

ענת רז, שהיתה בין החותמים בשנת 1970 על מכתב השמיניסטים שנשלח לראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, וסימן מחאה אזרחית ראשונה שערערה על צדקת המלחמה, אמרה היום: "בשבת שעברה מצאתי את עצמי בכיכר העיר מפגינה נגד אותם הדברים נגדם יצאתי 34 שנים קודם לכן. התסכול הוא עצום, שלמרות כל הזמן שעבר לא למדנו כלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. "אתה אחראי"
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
"הגענו לקצה הרוע האנושי"
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
"אינני מוצא את המלים"
צילום: איי פי
מומלצים