שתף קטע נבחר

ועדת החינוך: לא ייגבו תשלומים מהורי התלמידים

בתום דיון בוועדת החינוך בכנסת הוחלט כי עד שיפרט משרד החינוך את הקריטריונים לתשלומי ההורים בבתי הספר בשנת הלימודים הבאה, לא ייגבו כלל תשלומים

ועדת החינוך של הכנסת החליטה אתמול (ב') שלא לאשר את בקשת משרד החינוך לקביעת תשלומי הורים לשנת הלימודים הבאה, תשס"ה. זאת, עד שלא יציג המשרד במפורט את הקריטריונים לגביית התשלומים.

 

בדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אילן שלגי, כי הוא קורא ליישם את דו"ח לנגרמן מ-92', שהמליץ לבטל את תשלומי ההורים, המהווים "מס רגרסיבי לא צודק".

 

"יש לבטל את תשלומי ההורים ולדאוג לכך שהחינוך יהיה שווה לכל", אמר בדיון ח"כ איתן כבל. ח"כ מוחמד ברכה אמר כי בתהליך קביעת תשלומי ההורים עלול להתפתח מנגנון אי-שיוויון במערכת החינוך.

 

"תופעות של בקשת תשלומים חריגים מהורים הולכות ופוחתות", אמרה מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש. "אני מתקשה להאמין שנגיע ל-100% אכיפה. יש רשויות מקומיות הנותנות גיבוי למנהלים לגביית יתר - למשל, במסיבות סיום, גובים ועדי ההורים. אני חרדה ליום בו מערכת החינוך תפעל בלי החינוך הבלתי-פורמלי, טיולים, הצגות וכו', שממומנים על-ידי ההורים. יש לנו כוונה להחזיר להורים סכומים חריגים שנגבו, אבל כסף שהוצא, לא יוחזר. מנהל שיחרוג מבקשת התשלום תהיה לו הערה בתיקו האישי, ואין לזלזל בענישה".

 

רונית ארנפרוינד, נציגת ועד ההורים, הביאה כדוגמה את עיריית יבנה, שפרסמה הודעה רשמית לתושבים, לפיה תנאי רישום למוסד חינוך חובה הוא חתימה על הוראת קבע ותשלום מקדמה של 200 שקלים.

 

יו"ר התאגדות המנהלים, רמי אמיתי, אמר כי בלי כספי ההורים, הפעלת בית ספר היא קשה עד בלתי-אפשרית. "משרד החינוך משית עלינו משימות חברתיות רבות, ואנו משתדלים לעמוד בהן. חוזר המנכ"ל הנוכחי אינו מאפשר למנהלים לגבות כספים כראוי, ולכן קיבלנו החלטה לא לגבות כספים לשנה הבאה. משמעות הדבר היא שהחל מה-1 בספטמבר לא נקיים פעילויות ולא ניתן להורים להפעיל פעילויות בית-ספריות".

 

הוועדה קבעה כי לא תוכל לאשר את תשלומי ההורים אלא לאחר שיתוקנו הכללים בעניין פירוט תשלומי הרשות לסוגיהם, פירוט תשלומי הרצון וההתייחסות גם לסכומי המינימום. הוועדה החליטה עוד כי היא תומכת ביישום דו"ח ועדת לנגרמן.

 

כמו כן קראה הוועדה למשרד החינוך ולמשרד הפנים לגרום לכך שרשויות מקומיות לא תפעלנה בניגוד לחוק, וייגבו מההורים כספים שלא אושרו על-ידי משרד החינוך ובשום מקרה לא יחתימו הורים על הוראת קבע.

 

בסיום הדיון אמר ח"כ שלגי: "כל עוד לא הושבו התשלומים על-ידי הוועדה, אין זה חוקי לגבות מההורים ולו גם שקל אחד. עד שלא יבוטלו תשלומי ההורים כליל, חובתנו להקפיד שלא תתאפשרנה חריגות כלשהן בתביעה".


פורסם לראשונה 31/05/2004 20:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
לא ייגבה אפילו שקל. שלגי
צילום: צביקה טישלר
צילום: גבי מנשה
תהיה ענישה. תירוש
צילום: גבי מנשה
מומלצים