שתף קטע נבחר

נוסחת הפשרה כוללת הקפאת פרוייקטים בגוש קטיף

השרה ליבני הציעה נוסחת פשרה: ההתנתקות תאושר ביום א', אך השרים לא יכריעו בסוגיית פינוי היישובים. כמעט כל הצדדים כבר בירכו על המוצר המוגמר, אך אז התגלה מוקש חדש: נספח ג' מדבר על הקפאה של כל הפרוייקטים הממשלתיים בגוש קטיף כבר עתה, ולמעשה "מייבש" את ההתנחלויות בעזה. במפד"ל מסתייגים. אנשי השר איתם: "כל הפשרה היא אחיזת עיניים"

יורדים מהעץ? לאחר שבוע וחצי של עימות חריף בין ראש הממשלה לשר האוצר על-רקע תוכנית ההתנתקות המדורגת, מסתמנת הצעת פשרה. מקורביו של אריאל שרון אומרים כי בניגוד לתוכנית הגישור שהציע השר יוסף לפיד, "על הנוסח הזה אפשר בהחלט לדבר". יו"ר שינוי לפיד אמר כי "אם זה מקובל על ראש הממשלה, זה מקובל גם עלינו".  

 

 

וזהו נוסח ההצעה שהעלתה השרה ציפי ליבני, כפי שהגיע לידי ynet: "הממשלה מאשרת את תוכנית ההתנתקות המדורגת על עקרונותיה המרכזיים, אולם אין בכך כדי לפנות יישובים. הממשלה תשוב ותתכנס לאחר עבודת הכנה ותקיים דיון נפרד, כדי להחליט האם לפנות יישובים או אם לאו, אילו יישובים לפנות ובאיזה קצב - בהתחשב בנסיבות באותה העת".

 

המשמעות המעשית של הצעת הגישור היא ששרון יכול "ללכת עם ולהישאר בלי" – מחד, להציג בפני האמריקנים את התוכנית כעובדה מוגמרת, ומנגד, ליישר קו עם השרים המתנגדים ובראשם בנימין נתניהו. והחשוב מכל מבחינתו, גם המפד"ל יכולה לסמוך ידיה על הניסוח המעורפל, ולהישאר לפי שעה בממשלה.

 

השר זבולון אורלב, שהיה מעורב בניסוח הצעת הפשרה המתגבשת, אמר ל-ynet כי הוא מאמין שהיא תאפשר לממשלה הנוכחית להמשיך ולכהן, שכן אין בה אזכור לפינוי יישובים. "אולי עד לדיון על הפינוי שרון ישנה את דעתו", אמר אורלב. "אולי הוא יראה שהחמאס משתלט על הרצועה, אולי מישהו אחר כבר יישב בבית-הלבן".

 

ואולם, הערב התגלה מוקש חדש: נספח ג' שאמור להתווסף לנוסח הסופי שרוי עדיין במחלוקת. במסגרתו אמורה ועדת מנכ"לים לפקח על תקציב היישובים בגוש קטיף, כאשר פרט לצרכים מידיים, לא יורשה למועצות היישובים לחתום על חוזים לבינוי ופיתוח, וכל הפרוייקטים הממשלתיים שטרם החל ביצועם יוקפאו. במפד"ל מסתייגים מסעיף זה.

 

בלשכתו של יו"ר התנועה, השר אפי איתם, מגדירים את נוסח הפשרה בכללותו "אחיזת עיניים". בכירים במפלגה מעריכים כי שאר חברי הסיעה יישרו קו עם ההצעה של ליבני. השר אורלב אמר בהתייחסו לאפשרות שאיתם יבקש לפרוש, כי רק מרכז המפד"ל רשאי להחליט על כך, ולהערכתו – הוא יוכל לשכנע נגד הפרישה.

 

נתניהו ניסה לשכנע את אליהו

 

השר נתניהו, שחוזר וטוען כי הוא פועל מאחורי הקלעים בניסיון לשמר את הרכב הקואליציה, נועד היום עם הרב מרדכי אליהו, מחשובי הרבנים בזרם הממלכתי-דתי, וניסה לשכנעו לתמוך בנוסחת הפשרה של ליבני.

 

נתניהו הסביר לרב אליהו כי התוכנית הפיכה ובכל שלב ניתן לעצור אותה, וכי החקיקה תיערך תשעה חודשים לפחות. אולם בלשכתו של הרב אליהו ניסו לצנן את הרוחות: "מי שחושב שניתן לשכנע את הרב לא רציני. מבחינתו, כל החלטה על עקירת ישובים היא בבחינת ייהרג ובל יעבור".

 

התוכנית נועדה למנוע מבוכה משרי הליכוד, שהתחייבו לתוצאות משאל המתפקדים. את חוסר הוודאות והבלבול היטיבו לנסח אנשי סילבן שלום: "הוא אינו שולל את הצעת הפשרה, אך עד יום ראשון - אלוהים גדול".

 

זעזוע קואליציוני

 

בסביבת ראש הממשלה מתעקשים כי יצליחו להעביר את התוכנית ביום ראשון, למרות התיקו המסתמן כרגע. היום אמר שרון בוועדת חוץ וביטחון: "אין הבדל במטרות בין התוכנית המקורית למתוקנת. יש לי משימה להביא לכך שיהיה רוב בממשלה ואני מעריך שאגיע אליו". אחת האפשרויות שנשקלות בסביבת ראש הממשלה היא לפטר את שני שרי האיחוד הלאומי, כדי להשיג רוב לתוכנית.

 

במקרה של התערערות הרוב הקואליציוני, שרון עשוי ללכת לבחירות, או לחתור לצירופה של העבודה לקואליציה. אתמול הבהיר היו"ר שמעון פרס כי מפלגתו לא תיכנס לממשלה כדי לפנות שלושה יישובים בלבד. על הצעת הפשרה של היום אמר ח"כ אופיר פינס כי "למעשה מדובר בדחיית אישור התוכנית למועד אחר. המשמעות היא שנשארים בעזה ללא הגבלת זמן. אם שרון יסכים לכך, הוא מעדיף את שלמות הממשלה על פני יציאה מעזה, ויהודים ישארו בעזה גם ב-2005".

 

הצעת ליבני נועדה למנוע מבוכה משרי הליכוד, שהתחייבו לתוצאות משאל המתפקדים. את חוסר הוודאות והבלבול היטיבו לנסח אנשי סילבן שלום: "הוא אינו שולל את הצעת הפשרה, אך עד יום ראשון - אלוהים גדול".


פורסם לראשונה 02/06/2004 15:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
אחיזת עיניים. איתם
צילום: חן מיקא
צילום: סבסטיאן שיינר
הנוסחה המגשרת. ליבני
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
יש על מה לדבר. שרון
צילום: איי פי
צילום: סבסטיאן שיינר
הלך אצל הרב. נתניהו
צילום: סבסטיאן שיינר
אתר הכנסת
המרכז שלו? אורלב
אתר הכנסת
צילום: ישראל סאן
יפוטר? ליברמן
צילום: ישראל סאן
צילום: איי פי
"אלוהים גדול". שלום
צילום: איי פי
מומלצים