שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נשבר לו הזין? לפעמים גם זה קורה. באמת
  זה לא מצחיק, זה יכול לקרות וזה כואב: שבר בפין. הסיבה לתופעה היא לרוב קיום יחסי מין או אוננות נמרצים מדי. אם נגרם נזק, הטיפול המקובל הוא ניתוח. מי שמזניח עלול למצוא את עצמו כשרק חצי תאוותו – או אפילו פחות מזה – בידו
  "נשבר לי הזין" זה ביטוי בסלנג, אבל לפעמים זו גם מציאות כואבת: חצי אחוז מהגברים הפעילים מינית סובלים משבר בפין.

   

  אם נערוך משאל אנונימי בין גברים שפעילים מינית האם יש דבר כזה שבר בפין – רוב הסיכויים שהתשובה שתתקבל תהיה שלילית. "מדובר באירוע רפואי אמיתי, ולא רק בסלנג של הרחוב", מדגיש ד"ר גיל רביב, אורולוג בכיר ומומחה לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני של גברים במחלקה האורולוגית בתל השומר. "שיעור הלוקים בתופעה אומנם נמוך, אך הבושה הגדולה להודות שהשבר אירע בעת מגע מיני מונעת מגברים להגיע במהירות לחדר המיון. גם הצוות הרפואי לא תמיד מודע לחומרת הבעיה. כיוון שמדובר בנזק די גדול, טיפול מוקדם הינו הטיפול היעיל ביותר עם מינימום תופעות לוואי וסיבוכים".

   

  לפני חודשיים נפתח בבית החולים תל השומר המרכז לבריאות מינית, והוא מנוהל על ידי הסקסולוגית הוותיקה גילה ברונר. למרכז הגיע לא מזמן גבר, שסיפר שבכל פעם שהוא מקיים מגע מיני, הפין שלו משמיע 'קליק' רציני. ד"ר רביב שלח אותו לצילום, שווידא את מה שהרופא חשד בו מלכתחילה: האיש סבל משבר בפין.

   

  לדברי ד"ר רביב, כדי להבין איך בכלל מתרחש שבר בפין, יש להבין את המבנה האנטומי של איבר המין הגברי. הפין הוא גליל שבנוי משלושה גופים סחוסיים, שמורכבים מרקמה ספוגית שמתמלאת דם ומתקשה בעת הזיקפה. שלושת הגופים החלולים עטופים במעטפת פיברואלסטית, ששומרת את הלחץ בגופים המחילתיים ומאפשרת זיקפה חזקה. השבר מתרחש בחיבור בין המפרקים.

   

  - מהן הסיבות לשבר בפין?

   

  ד"ר רביב: "1. קיום יחסי מין עם איבר שלא בזיקפה מלאה. כאשר הפין יוצא מהנרתיק ונעשה ניסיון להחזירו פנימה תוך פגיעה והתנגשות בעצמות אגן האישה, במקום להיכנס לתוך פתח הנרתיק, עלול להיגרם שבר. 2. נזק בעת אוננות אגרסיבית. 3. יחסי מין תוקפניים, כמו בעת מין סאדו-מזוכיסטי או אונס, או יחסים כפויים כנגד כיווץ שרירים בנרתיק של האישה. 4. מחלות מָלדות שגורמות לעקמת הפין או לנזק לרקמה הפיברואלסטית, מצב המכונה מחלת פירוניה".

   

  - האם יש סימנים חיצוניים לשבר בפין?

   

  "הסימנים שצריכים להעלות חשד קליני הם הופעת קול של 'קליק' יחד עם כאב חזק בפין בעת פעילות מינית וחדירה, ואחריו הופעת שטף דם בגוף הפין, ולעיתים באזור חיץ הנקביים, בין הפין לפי הטבעת. הפין תופח למימדים גדולים וצבעו הופך לאדום, כחול או שחור. במקרים קיצוניים מופיע דם מפתח השופכה, המרמז על נזק אפשרי לשופכה".

   

  - מה קורה אם השבר לא מאובחן בזמן?

   

  "כאשר השבר לא מאובחן באופן מיידי, קיימים סימנים קליניים מאוחרים המרמזים שמאורע כזה אכן התרחש בעבר, שהחלים אך הותיר נזקים. הסימנים הם: 1. שקע באזור השבר על מעטפת הפין שלא היה בעבר. 2. הופעת עקמת פין – מחלת פירוניה. 3. דלדול של חלק מהפין. 4. הופעת אין אונות".

   

  - מה החשיבות של אבחנה מהירה?

   

  "לאבחנה מהירה ולטיפול בזמן יש חשיבות קלינית מירבית, מאחר שהסיבוכים העלולים להתפתח ללא טיפול מתאים הם רבים. כאשר גבר מגיע למרפאה האורולוגית תקופה קצרה לאחר אירוע הנחשד כשבר פין, עורכים לו תשאול ערוך מראש למקרים כאלה ובדיקה גופנית מלאה, ומאמתים את האבחנה. במקרה של הופעת דם מפתח השופכה מבצעים צילום של השופכה עם הזרקת חומר ניגודי, כדי לוודא שבעת השבר לא נפגעה גם השופכה. במקרים שבהם עולה ספק שאכן מדובר בשבר בפין מבצעים בדיקת אולטרסאונד דופלר – סריקה על קולית המשמשת לקבלת מידע על מהירות וכיוון זרימת הדם בכלי הדם בפין – או מבצעים בדיקה שבמהלכה ניתן להדגים באופן ברור את הגופים המחילתיים החיוניים לשלמות איבר המין, לתפקודו בעת גירוי מיני ולבנייה של זיקפה תקינה".

   

  - איך מטפלים בשבר בפין?

   

  "קיימת תמימות דעים בין כל הרופאים האורולוגים שניתוח מיידי הוא הטיפול המועדף במצבים אלה. מחקרים מדעיים מבוקרים, שהשוו קבוצות של גברים עם שבר בפין שעברו ניתוח לשיקומו לעומת אלה שטופלו באופן שמרני ללא ניתוח, הדגימו שכיחות גבוהה יותר של בעיות זיקפה ועקמת הפין במקרים שבהם לא עברו ניתוח מיידי".

   

  - האם יש גברים שמועדים לקבל שבר באיבר המין?

   

  מנהלת המרכז, הסקסולוגית גילה ברונר: "קיימת היום נהייה הדוניסטית ברורה, צורך לעשות דברים מענגים, מדהימים, על גבול הסיכון – להתנסות במין שכמותו לא עשינו בעבר. הדיבור על מין הפך לחלק מתרבות הפנאי. לדעתי, במקום להתענג על שפע התחושות שקשורות במגע, בליטוף, בפינוק ובעינוג, אנשים שפעילים מאוד מינית מחפשים 'הישגים' מיוחדים. במקרים מסוימים הם גם מועדים יותר לקבל שבר בפין. גברים מסוימים לוקחים את יחסי המין שלהם רחוק יותר, גבוה יותר, מסתכן יותר. הם מנסים לבצע תנוחות מרשימות ומשונות, לבחור מקום לא שגרתי, לקיים יחסים ברציפות עם כמה בנות זוג, להרשים בביצועים אקרובטיים וביכולות מפליגות. הנשים, מצידן, מנסות להרשים בפתיחות חסרת גבולות ובנמרצות מינית שמאתגרת את בן זוגן".

   

  - באילו מקרים אינטימיים עלול להיווצר שבר בפין?

   

  "הבעיה עלולה להיווצר אם גבר או אישה מנסים לדהור מעל בן או בת הזוג בהתלהבות. אין שום רע בתנוחה ואין כמובן שום רע בהתלהבות, חוץ מהנחה מוטעית אחת: הפין אינו מוט קשוח, שנכנס ויוצא ללא הכוונה. יש לאחוז בבסיסו כדי להבטיח שהכניסה החלקה לנרתיק לא תתפספס. תנועה נמרצת מדי של אגן האישה מול הפין הזקוף עלולה להסתיים בתקלה רצינית, בעיקר אם במקום לחדור לנרתיק הפין מתנגש בעצמות רצפת האגן.

   

  "התופעה שכיחה יותר במערכות יחסים חדשות, או עם בת זוג שאינה בת הזוג הקבועה, כשההתלהבות רבה יותר או הצורך להרשים חזק במיוחד. צורך זה מוביל לפעילות מסוכנת, שעלולה להסתיים בכאבים בפין ובמקרה הגרוע יותר בשבר הפין. השפשוף הנמרץ עלול גם להוות מקור לבעיות אצל האישה ולגרום לכאב באזור הכניסה לנרתיק".

   

  - האם יש עוד גורם שמגביר סכנות לתאונה של הפין?

   

  "הסיכון להתנהגות מינית בלתי זהירה גובר אם משתמשים באלכוהול תוך שילוב של סמים מעוררים, שמצד אחד מגבירים את התחושות הארוטיות והחשק המיני, ומצד שני, בגלל ההשפעה שלהם על מערכת העצבים, לאנשים יש פחות שליטה ופחות שיקול דעת".

   

  - מה הסיכונים באוננות?

   

  "שבר הפין קורה לא רק ביחסי מין. חלק מהפגיעות קורות בזמן אוננות אגרסיבית. הכניסה של הפורנוגרפיה לכל בית דרך אתרי מין באינטרנט משנה את הרגלי המין של צעירים. חלקם עוסקים באוננות באופן כפייתי ובתכיפות גבוהה מאוד, תוך צפייה בתמונות ובסרטים. האוננות הופכת לשגרתית ומגרה פחות, ולכן הם נאלצים להפעיל יותר כוח על הפין כדי להשיג את אותו אפקט של גירוי".

   

  - איך שומרים על הפין?

   

  "מלבד בשיקום ליקויים בתפקוד המיני ובנושאי אי חשק, המטפלים המיניים עוסקים גם בשמירה על הבריאות המינית, כדי שאנשים יוכלו ליהנות מחיי מין בלי לגרום לעצמם נזקים. לכן לעולם לא נאמר למטופלים 'אל תאוננו' או 'אל תקיימו יחסי מין בהתלהבות יתר', אלא שמרו על בריאות איברי המין שלכם. אם אתה עסוק בפעילות מינית נמרצת (לבד או ביחד) – חשוב שתשמור על שלמות הפין שלך. ביחסי מין אחד מכם אמור לאחוז בפין ולכוון אותו לתוך הנרתיק. כלל חשוב: אם קרתה תקלה במהלך הסקס ואתה חש כאבים או מזהה סימנים חשודים – שכח מהבושה ופנה מיד לטיפול בחדר המיון".
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  שבר בפין. בדרך כלל כשבת הזוג חדשה
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים