שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האיש מאחורי הגפן

  בעמק בו התחולל הקרב בין דוד לגוליית, נמצא יקב "עמק האלה" המתכוון לייצר את יין האיכות הכשר והטוב ביותר. התוויות נושאות רישום עדין המתאר גת בת 1700 שנה אשר נחשפה בלב כרמי היקב

  בשיפולי הרי יהודה, בעמק בו התחולל הקרב בין דוד לגוליית, קם בשנת 1998 יקב חדש, "עמק האלה" שמו, אשר משיק בימים אלה את יינותיו הראשונים. 700 דונמים של כרמים משמשים אותו, נטועים בשטחי נס הרים, קיבוץ הל"ה ומושב אדרת. ושמו של זה האחרון - שמשמעותו גפן חזקה ופוריה - עושה גם את הקשר ההיסטורי של האיזור, כחבל יין של ישראל הקדומה. אמר יחזקאל, מי שהיה כידוע בומבה של נביא: כי "אל שדה טוב אל מים רבים היא שתולה לעשות פרי ולהיות לגפן אדרת".

   

  מאחורי היקב עומד יזם מסתורי, איש כרמים מקליפורניה, אשר מטעמי צניעות מבקש להישאר בצל הגפן ולא להיחשף. היינן הוא דורון רב-הון, שעשה את לימודיו בבון, בירת היין של חבל בורגונדייה, ומנכ"לו הוא דני ולרו, שהתמחה בטיפוח כרם יין בנאפה-ואלי אשר בקליפורניה. מפגש בין עולם ישן לעולם חדש, בעמק עתיק. האנשים האלה, על פי המניפסט אותו פרסמו, מבקשים לייצר את "יין האיכות הכשר הטוב ביותר... יין הנשען על ערכי המקום ושיטות מסורתיות מחד, ומשלב טכנולוגיות מתקדמות מאידך". דיבורים נחרצים, שיש בהם כדי לייבש את הגרון ולהביא את המדור להזדרז ולטעום מבקבוקי הבכורה. 90 אלף כאלה הניב בציר 2002, ולכל אחד מהם מספר סידורי אישי, כיד המסורת המבקשת ליצור מחוייבות אינטימית לאיכות. התוויות, נושאות רישום עדין המתאר גת בת 1700 שנה אשר נחשפה בלב כרמי עמק האלה.

   

  "יקבי עמק האלה, מרלו, 2002" - יין עוצמתי רב רושם, עשוי על טהרת הזן, אשר התיישן משך 13 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי, ישנות וחדשות. בכוס הוא מפגין אדום כהה נאה, עם עומק מסתורי. ניחוחותיו עשירים ומורכבים, פרי אדום מתובל ומושך, וטעמיו מאוזנים, מלאים ומעודנים, כמו אגרוף בכפפת קטיפה. יין מענג, ראוי למחירו, 122 שקלים.

   

  "יקבי עמק האלה, קברנה סוביניון, 2002" - יין זני (תוספת זעירה של מרלו), שעשה 12 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי, רובן חדשות. לאדום הנוצץ שלו הילה סגולה נעימה לעין. ניחוחות הפרי שלו טובים, גרגרי יער ודובדבן בשל, עם וניל מעושן במידה והד של ליקריץ. בנגיעתו בחך הוא עשיר אך קשה משהו ביחסו לבלוטות הטעם. מחיר הבקבוק 118 שקלים.

   

  "יקבי עמק האלה, אווררד 2002" - אדום לנצח העשוי בלנד של קברנה (80%), ומרלו שהתיישנו בחביות עץ אלון צרפתי, ישנות וחדשות. יין אלגנטי, מעורר אהדה, עם ניחוחות עשירים בשזיף בשל, גרגרי יער שחורים, וניל ותבלינים. נגיעתו עשירה ונעימה, עם הידהוד ארוך של טעמיו. מחיר הבקבוק 118 שקלים.

   

  "יקבי עמק האלה, מוסקט קינוח 2002" - נוזל זהב עשוי על טהרת ענבי מוסקט אלכסנדרוני, מבציר מאוחר, והתיישנות של 13 חודשים בחביות עץ חדשות. התוצאה מעוררת הערכה, יין שהארומות שלו עשירות ומפתות, טעמיו עשירים, מאוזנים יפה, ונוכחותו על הלשון סמיכה וחמה. רמת האלכוהול שבו 15.9%, והוא ראוי למחירו, 118 שקלים, בבקבוק של 375 מ"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חצר היקב. 90 אלף בקבוקים בבציר 2002
  מומלצים