שתף קטע נבחר

ניצחון לגלעד שרון: ביה"מ קיבל גרסתו לגבי המסמכים

השופטת הכריעה כי בנו של ראש הממשלה מסר את כל מה שנדרש ממנו בפרשת "האי היווני". לגבי הקלטות שאותן "השליך לפח בחוות השקמים", הביעה פקפוק רב באשר לגרסתו - אולם לא מצאה לנכון לפסול אותה, משום שלא הוצגו ראיות לסתירתה. פרקליטו של שרון הבן: "מבחינתנו הפרשה הסתיימה"

גלעד שרון מילא את חובו ומסר את כל המסמכים שנדרשו ממנו על ידי המשטרה והפרקליטות בפרשת "האי היווני" - כך קבעה אחר הצהריים (יום ד') שופטת בית משפט השלום בפתח תקוה.

 

ההחלטה מהווה ניצחון משפטי לבנו של ראש הממשלה - אולם השופטת מותחת על גרסתו ביקורת מרומזת בהכרעתה. אגב, שרון הבן עצמו לא נכח כלל בדיון.

 

לגבי הקלטות שנדרשו ממנו, קבעה שופטת בית משפט השלום בפתח תקוה, ליה לב און, שגרסתו של גלעד לפיהן "זרק אותן לפח בחוות השקמים" נשמעת לא אמינה - אולם המדינה לא הציגה ראיות כלשהן שיסתרו זאת.

 

"יתכן שהאמת חבויה אי שם יחד עם החומר המוקלט ואולי לא", כתבה השופטת לב-און, "יתכן שבקלטות ראיות שיוכלו לשמש בידי גלעד כקלף מיקוח, או כדי לשמור על מאזן אימה כלשהו. ואולי יש בהן חומר מפתיע שיוכל לשמש להגנתו ומעדיף הוא לשומרו ברשותו ולא למוסרו לשום גוף חוקר. יש לזכור שהמשטרה נמנעה מביצוע חיפוש בביתו, במשרדו וברכוש שלו". גלעד שרון, כזכור, מתגורר בחוות השקמים, יחד עם אביו, ראש הממשלה.

 

השופטת הוסיפה: "אפשרויות אלה סבירות בעיני יותר מהצורך בשמירתן (של הקלטות) בשל ערכן הכלכלי ותואמות יותר את הנוסח הזהיר שנאמר בבית המשפט העליון ואת הנוסח הזהיר שנרשם מפיו של עו"ד מיכה פטמן (פרקליטו של שרון - א.כ.) בפרוטוקול בית המשפט המחוזי, ואת הנוסח שבחר גלעד לטעון בפניי שזרק אותן ולא השמידן בזבל בחווה ואולי הן עדיין שם, מחכות כי המקום סגור ומסוגר ואולי ברבות הימים, כבמטה קסם, יימצאו ויופיעו".

 

השופטת סיכמה: "עם כל תחושת חוסר הנוחות שבגרסה, והקושי לתת בה אמון, לא ניתן לומר שאין בה לשכנע שלכאורה לא יכול להמציא את הקלטות. בנסיבות אלה חזרתי ועיינתי בראיות המדינה, שמא בהן יש כדי להפריך הגרסה ולהניח יסוד לטענה שהקלטות לא הושמדו, וביום הוצאת הצו היו בידיו או ברשותו ובחזקתו".

 

בכך למעשה קיבלה השופטת את גרסתו של שרון הבן, לפיה מסר את כל החומר ברשותו בפרשת "האי היווני".

 

עו"ד קנת מן, פרקליטו של שרון, אמר לעיתונאים: "ההחלטה מעמיקה מאוד ונכונה. מבחינתנו הפרשה הסתיימה".

 

הטענה: "לא מסר המסמכים"

 

המשטרה והפרקליטות טענו כי שרון הבן לא כיבד את הצו שקיבל בחודש יולי שעבר, שדרש ממנו להמציא את כל הקלטות והמסמכים שנמצאים ברשותו העשויים לשפוך אור על פרשת האי היווני.

 

פרקליטיו של שרון טענו מנגד בתוקף כי הגיש את כל המסמכים. באשר לקלטות האודיו המתעדות את שיחותיו עם איש העסקים דוד אפל, טען גלעד בעת שנחקר על ידי השופטת לב און כי "פשוט השליך אותן לפח בחוות השקמים".

 

הפרקליטות טענה כי תשובתו לגבי הקלטות מגוחכת, מאחר והיה יכול היה לומר זאת עוד בחקירותיו במשטרה. עוד טענה עו"ד איטה נחמן, נציגת הפרקליטות, כי גלעד לא העביר חוזה שנחתם בין חברת השקמים לבין חברת ווין ודוד אפל, כאשר בצד החוזה נרשם שם של חברה נוספת, "צביון בנייה ופרוייקטים בע"מ". על כך השיב שרון: "אני זוכר שחתמתי על מספר סטים של חוזים, אבל אני לא זוכר את החוזה הספציפי הזה".

 

בסוף חודש אפריל השנה נתנה השופטת החלטת ביניים בנושא, לפיה שרון לא מילא את הצו כנדרש. אולם היא נתנה לו ארכה כדי לספק למשטרה את דרישתה בעניין המסמכים.

 

על השלכת הקלטות לפח כתבה: "אם אמנם לקלטות לא היה ערך כלכלי או ראייתי, ולכן השליכן, מה מנע מבעדו מלומר זאת מייד? ידע שרון שהקלטות אינן, מה יותר טבעי היה ממסירת עובדה זו בחקירה משטרתית או באחד הדיונים שבערכאות שנדרשו לבקשותיו?"


פורסם לראשונה 09/06/2004 09:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
גלעד. זרקתי לפח
צילום: אבי כהן
צילום: דני סלומון
חוות השקמים (ארכיון)
צילום: דני סלומון
צילום: מיכאל קרמר
דוד אפל. הקלטות נעלמו
צילום: מיכאל קרמר
צילום: גלי תיבון
עו"ד מן. הפרשה הסתיימה
צילום: גלי תיבון
מומלצים