שתף קטע נבחר

איתם: חבריי מהמפד"ל לא יוכלו להישאר בממשלת שרון

בראיון ל-ynet אומר אפי איתם, יו"ר המפד"ל שהתפטר מהממשלה יחד עם סגן השר יצחק לוי, כי שאר חבריו נמצאים על זמן שאול בקואליציה, מותח ביקורת קשה על השר זבולון אורלב, שלא התפטר ולא פוסל אפשרות שייאלץ בהמשך לעזוב את התנועה שהכניסה אותו היישר לצמרת הפוליטיקה הישראלית

"אני מניח שכולם יבואו אחרי. המפד"ל נמצאת בממשלה על זמן שאול. תוך חודשים ספורים יתברר לחבריי שהתוכנית מתבצעת במהירות בלתי רגילה, וזה יעבור משלב ההכנות לשלב הביצוע. אף אחד לא יוכל להישאר בממשלה".

 

כך אמר הלילה (יום ה') יו"ר המפד"ל, אפי איתם, ל-ynet, יומיים אחרי שהתפטר מהממשלה יחד עם סגן השר, יצחק לוי. למרות הביטחון בצדקת דרכו, איתם אינו פוסל את האפשרות שיצטרך לעזוב את התנועה שהכניסה אותו היישר לצמרת הפוליטיקה הישראלית, ומותח ביקורת חריפה על השר זבולון אורלב, שהתעקש להשאר בממשלה.

 

  

מאשימים אותך שהעזיבה שלך יצרה קרע גדול מאוד במפד"ל.

 

"אין שום קרעים במפלגה. מי ששמע את ישיבת הסיעה של הליכוד, ואת האופן שבה דיברו על ראש הממשלה, לא נבהל ממה שקורה במפד"ל. אין פילוג. יש תהליך שבמסגרתו לחלק מהאנשים יותר קשה להיפרד מהממשלה הזאת, והם צריכים הוכחות יותר ברורות שהתוכנית תתבצע. מנהיגות אמיתית צריכה להוביל דרך.

 

"יש ויכוח על הדרך הטובה ביותר לעצור את התוכנית הנוראית הזאת. אין ויכוח שהתוכנית מזיקה. כל יום שאנחנו נמצאים בממשלה, אנחנו שותפים. יש כאלה שחושבים אחרת. בחודשים הקרובים נהיה ביחד, נמתין ונראה. הרב לוי ואני נהיה מחוץ לממשלה, והעניין יתברר לכאן או לכאן. אם יתברר שהתוכנית היא ספין הספינים, ושרון איבד עניין – אז מצוין. נוכל לחזור ונצביע עם הקואליציה. אבל אם תתקיים התוכנית, במהירות, החברים ימצאו עצמם בחוץ".

 

אתה מאמין שבעוד כמה חודשים אתה תהיה עדיין יו"ר המפד"ל? אומרים שאתה לא מייצג את הרוב במפלגה. 

 

"אם זה יתנהל נכון, ולא יהיה מישהו שירצה לתפוס טרמפ כדי לממש אמביציות אישיות, אז כן, אהיה יו"ר. החודשים הקרובים יכריעו לאן הולכת המפלגה. באופן כללי, כל העניין הזה בנושא האישי הוא קשקוש. אנחנו דנים עכשיו בדרך לעצור תוכנית הרסנית. השאלה היא לא איך היו"ר מייצג. אני מבטא את עמדותיה של הציונות הדתית. אני יו"ר המפד"ל, וכל היתר היא היתפסות לדמגוגיה. כרגע יש מצב לא רגיל, אבל זה זמני. אמשיך להיות יו"ר המפד"ל בחודשים הקרובים, עד שנראה לאן פניה. מי שמנסה לקדם אינטרסים אישיים, זה לא ילך לו. זה יפגע מאוד במפלגה".

 

כשאתה אומר "בחודשים הקרובים אהיה יו"ר", אתה מעלה על דעתך אפשרות שתעזוב את המפד"ל?

  

"אם בעוד כמה חודשים יתברר שאין לנו דרך להכריע, יכול להיות שיקרו דברים שלא נרצה שיקרו. כרגע, אני עוסק בעניין האידאולוגי. זה הדבר החשוב. אני רואה כחובתי לעשות הכל כדי שהמפלגה לא תתפלג. המפלגה צריכה לעשות הכל כפי שרצו הבוחרים. יכול להיות, באופן תיאורטי לחלוטין, שהתוכנית לא תתקיים, ואז הכל פתוח, ונוכל לחזור. אבל זאת אפשרות מאוד קלושה".

 

בדיעבד, היית עושה משהו אחרת?

 

"לא הייתי עושה שום דבר אחרת. ידעתי בדיוק למה זה יגרום. אני חושב שכל המערכת פוליטית מתקרנפת ונצמדת לכיסאות. אני מוכן לעזוב וולבו ושררה, אז תאמינו לי שאני מתכוון ברצינות לעמדות שלי. אני שלם עם מה שאני עושה. אני אומר את האמת. הבוחרים שיפרו את מצבה של המפד"ל לשישה מנדטים כשבאתי, ואני חושב שמפלגה או איש ציבור שלאורך זמן לא נאמן למסרים ששלחו אותו בשמם, לא יאריך ימים".

 

למה התעקשת לא לכנס מרכז? האם חששת כי המרכז יכריע בניגוד לעמדתך?

 

"אין שום צורך במרכז. המרכז צריך להכריע על פרישה מהקואליציה. כרגע יש פרישה שלי ושל הרב לוי, מסיבות מצפוניות וביטחוניות. כשנצטרך, נגיע למרכז. כרגע, הפעולות שנעשו לא דורשות אישור מרכז".

 

האם שוחחת עם ראש הממשלה לאחרונה?

 

"היתה לנו שיחה עם ראש הממשלה לפני שלושה ימים, שארכה שתי דקות, בטרם הגשתי את מכתב ההתפטרות. שוחחנו על מה אני מתכוון לעשות, ואז עשיתי את זה".

 

הוא ניסה לשכנע אותך להישאר?

 

"לא. הוא לא ניסה לשכנע אותי באמת להישאר".

 

עם השר זבולון אורלב אתה מדבר? שוחחת עימו אחרי ההתפטרות?

  

"ישבנו בישיבת סיעה, בכנסת. אנחנו מדברים, אבל לא שוחחנו עדיין אחרי ההתפטרות".

 

יש בלבך עליו? בדבריך יש הרבה רמיזות אליו.

  

"זאת שאלה... תראה, אין בלבי עליו במובן האישי. הוא מוביל את המפלגה למקום מאוד מסוכן, שיפגע במאמצים לגדול, להשתקם. הוא עושה טעות שהוא ממשכן את עתיד המפלגה תמורת המשך ישיבה בממשלה. הוא ימצא את עצמו גם מחוץ לממשלה, וגם בלי הבוחרים שלנו. יש ויכוח קשה, רציני בעניין הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
זמן שאול. איתם
צילום: חן מיקא
צילום: איי פי
לא ניסה לשכנע. שרון
צילום: איי פי
ממשכן את עתיד המפלגה. אורלב
מומלצים