שתף קטע נבחר

לארי בירד: הכדורסל ב-NBA הוא משחק של שחורים

אגדת הכדורסל ונשיאה של אינדיאנה הוסיף כי הליגה זקוקה לסופרסטארים לבנים כדי להרחיב את בסיס האוהדים. בירד: "בזמני, כששמו עליי שומר לבן, הרגשתי שמזלזלים"

הסרט  'גברים לבנים לא יכולים לקפוץ' (באנגלית זה נשמע טוב יותר), העלה לתודעה את ההבדלים הפיזיים בין לבנים ושחורים ועסק בעמדות גזעניות ובדעות קדומות שרוחשות מתחת לפני השטח של הספורט בארצות הברית.


לארי בירד
פוליטיקלי קורקט? בירד (צילום: allsport)

 

ליגת ה-NBA היא תמונת נגטיב של החברה האמריקנית ובמסגרתה הכוכבים הגדולים עם המשכורות העצומות הם השחקנים השחורים ואילו הלבנים מהווים מיעוט. למעשה, קשה להיזכר בהרבה כוכבים לבנים אמריקנים, שהסעירו את הליגה או סחפו קבוצה בתקופה האחרונה. היחידים שעושים זאת בשנים האחרונות באים דווקא מאירופה כמו: פז'ה סטויאקוביץ' ודירק נוביצקי.

 

אבל פעם, בשנות ה-80 המופלאות, היה שחקן לבן בשם לארי בירד שהוכיח כי גם אם אתה לא מסוגל לקפוץ מעל נייר עיתון, עדיין יש לך את הכדורסל הכי טוב בליגה.

 

אבל זה שהגעת למעמד של אגדת כדורסל, לא הופך אותך לאדם רגיש מבחינה פוליטית. בראיון לתוכנית מיוחדת של ESPN, בה נטלו חלק גם מג'יק ג'ונסון ולברון ג'יימס, לא היסס בירד לרמוס את עקרונות הפוליטקלי קורקט ולהביע את דעתו בסוגיית צבעה של הליגה.

 

כאשר נשאל על ידי המראיין ג'ים גריי, האם לדעתו חסרים בליגה סופרסטארים לבנים, אמר: "אני חושב שכן. בזמני, היה את קווין מקהייל, אותי ועוד שחקנים לבנים בליגה. זה חשוב לבניית בסיס האוהדים של הליגה. כידוע, מרבית האוהדים הם לבנים ואם היו לך 2-3 שחקנים לבנים טובים, זה היה מעורר אותם". 

 

בירד, נשיא האינדיאנה פייסרס, סבור שהמצב לא עומד להשתנות: "כרגע זה משחק של שחורים וזה לא ישתנה לעולם מכיוון שהאתלטים הגדולים בעולם הם אפרו-אמריקנים". ג'ונסון, יריבו המיתולוגי ובעלים חלקי של הלייקרס, הסכים עם בירד. "אנחנו צריכים יותר שחקנים כמוהו בליגה. אדם כמו לארי מוכר בכל שכונה באמריקה, אם זו שכונה היספאנית, שחורה או לבנה".

 

בירד הוסיף כי בזמנו חש חוסר כבוד, כאשר הציבו עליו שומר לבן. "זה הדבר היחיד שהציק לי בענף. תמיד היה מעצבן אותי כשהצמידו לי שומר לבן. הייתי שואל אותם 'מה יש לך בעיה עם המאמן, הוא עושה לך דווקא'. פשוט לא היה להם סיכוי לשמור עליי. מבחינתי הייתי מעדיף שומר צהוב, אדום או שחור, רק לא לבן, כי אז זה היה מתוך זלזול".

 


מג'יק ג'ונסון
מסכים עם בירד. מג'יק (צילום: AP)

 

רוקי השנה בליגה, לברון ג'יימס, טוען כי הוא לא מרגיש כי קיימת גזענות ב-NBA. "האוהדים מסתכלים על מי שמשחק טוב, ולא על הצבע שלו. רוקי נוסף, שנכח בסימפוזיון, כרמלו אנתוני, הסכים עימו: "לא מתעסקים כאן בצבע של השחקן. דווקא מהשכונה שלי מעריצים שחקנים כמו נוביצקי וסטויאקוביץ'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ג'יימס. לא קשור לצבע
צילום: איי פי
מומלצים