שתף קטע נבחר

איתם בגוש קטיף: עוד אוביל את הציונות הדתית עם הנדל

בכינוס חירום בנווה-דקלים רמז יו"ר המפד"ל, שפרש מן הממשלה, על פיצול אפשרי של מפלגתו. ראשי יש"ע נערכים שוב למסע מבית לבית נגד התוכנית, מצויידים בסטיקרים ותקליטורים: "נערוך הפגנות ענק ונבעיר את המדינה". ובינתיים בשטח: כבישים רבים בגוש קטיף שופצו והורחבו. התושבים: "זו התשובה לתוכנית שרון"

"ידידי וחברי משכבר הימים, צבי הנדל, שאנו הולכים יחד שנים רבות, נזכה אולי להוביל את הציונית הדתית", כך אמר אמש (יום א') יו"ר המפד"ל, אפי איתם, לצידו של ח"כ הנדל מהאיחוד הלאומי.

 

השניים הופיעו יחד בכינוס חירום של יישובי  גוש קטיף ומועצת יש"ע בנווה-דקלים. לאיש מהנוכחים בכינוס לא היה ספק: שבוע אחרי פרישתו מן הממשלה, כאשר מפלגתו נשארה בקואליציה, רמז איתם אל פיצול אפשרי של המפד"ל.     

 

השמחה בגוש קטיף על תבוסת ראש הממשלה במשאל מתפקדי הליכוד הייתה מוקדמת: הממשלה אישרה ברוב קולות את תוכנית ההתנתקות. גם אם בשלב זה פינוי היישובים עצמו טרם אושר, גורם מדיני בכיר בישר אתמול על הקמת מינהלת מיוחדת לסוגיית פיצוי המפונים. 

 

במקביל, הודעתו הצפויה של היועץ המשפטי על סגירת תיק שרון בפרשת האי היווני צפויה להאיץ את המגעים לצירוף העבודה לקואליציה, ולתת דחיפה נוספת לתוכנית ההתנתקות.    

 

"נבעיר את המדינה"

 

בעקבות האירועים האחרונים נזעקו מנהיגי המתנחלים לנווה-דקלים, יחד עם יותר מאלף תושבים מגוש קטיף. יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, והרב של גוש קטיף, יגאל קמינצקי, קראו בחריפות "לשאריות המפד"ל" להסתלק מהממשלה, והבהירו כי יפעלו לשכנע את חברי המפלגה להצטרף ליו"ר איתם ולהורות על פרישה מן הקואליציה.

 

"אנחנו מתכוונים להבעיר את המדינה", אומרים בגוש. קובי בורנשטיין, ראש צוות ההסברה, סיפר ל-ynet: "אנחנו מתכוונים להוציא את הרחוב החוצה. אנחנו יודעים היום שהציבור תומך במפעל ההתיישבות בגוש קטיף, וההוכחה לכך הייתה במשאל מתפקדי הליכוד ובצעדה שהיתה ביום העצמאות. תושבי גוש קטיף יגיעו מבית לבית ברחבי הארץ ויסבירו למה חשוב המפעל ההתיישבותי בגוש קטיף. נערוך הפגנות ענק".

 

על מבצע השכנוע, שיכלול שני אירועים מרכזיים בט"ו באב ובסוכות, יפקח מטה מרכזי ותחתיו רכזי ערים ויישובים. התושבים יחלקו למארחיהם תקליטור הסברה על גוש קטיף ועל חשיבות ההתיישבות בה. כמו כן סוכם על הקמת צוות חירום כלכלי, שיאתר בעיות אצל תושבי הגוש. עוד הוחלט להקים קרן לעזרה הדדית, שתיתן מענקים לאנשים במצוקה. הכספים יגיעו מתושבים בגוש קטיף ומכל רחבי הארץ.

 

נתניהו נפגש עם האב השכול

 

קודם לכינוס, נפגשו נציגי גוש קטיף עם שר האוצר, בנימין נתניהו. בפגישה נכח גם דוד חטואל, שאשתו ההרה טלי וארבע בנותיו נרצחו בפיגוע בציר כיסופים ביום המשאל. המפגש הטעון היה חלק מסדרת פגישות שמתכננים בגוש קטיף לקיים עם שרים וחברי כנסת בימים הקרובים.

 

כחלק מהמאבק נגד התוכנית נועד אמש השר עוזי לנדאו עם עשרות פעילי מרכז, המתנגדים לצירוף מפלגת העבודה לממשלה. בפגישה הוחלט להפעיל לחץ על שרי הליכוד כדי שיתנגדו אף הם למהלך. כמו כן הוחלט ללחוץ לכינוס ועידת המפלגה בהקדם האפשרי.

 

אפשרות נוספת שנדחתה בשלב זה על ידי לנדאו היא לפעול לגיבוש 61 חברי כנסת שיאפשרו את החלפת שרון. השר לנדאו, שנועד מאוחר יותר בירכא עם חברי מרכז ליכוד מן המגזר הדרוזי, ציין כי הוא בשלב זה הוא מעניין לשמור על הקואליציה הקיימת.

 

בינתיים, למרות הדיבורים על ההתנתקות, בשטח, מתברר, שופצו לאחרונה כבישים רבים. על כך אומרים תושבי גוש קטיף, כי זוהי התגובה לתוכניתו של ראש הממשלה: "גוש קטיף רק הולך ומתרחב ונוספים לו תושבים, ויש צורך להרחיב את הכבישים ולשפץ אותם בגלל ריבוי התושבים במקום".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לקראת פיצול. איתם ואורלב
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צפריר אביוב
"נבעיר את המדינה". גוש קטיף
צילום: צפריר אביוב
דודו פריד
פגישה עם פעילים דרוזים. לנדאו
דודו פריד
מומלצים