שתף קטע נבחר

הצעה: לקצר את "תקופת החרטה" באימוץ ל-3 חודשים

בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, אמרו גורמים העוסקים בנושא האימוץ, כי יש לקצר לשלושה חודשים או לחודשיים את התקופה בה הורים ביולוגיים רשאים להתחרט על מסירת הילד לאימוץ. כמו כן הגישו ארבעה חברי כנסת הצעות חוק פרטיות בנושא

בעקבות משפט האימוץ הדרמטי המסעיר בשבועות האחרונים את המדינה, מתכוון משרד הרווחה לפעול לשינוי החקיקה, כדי לקצר את תקופת הזמן במהלכו יכולים הורים ביולוגיים שמסרו את ילדם לאימוץ להתחרט על הצעד. כיום עומדת התקופה על שישה חודשים, החופפת לזמן שאחריו צו האימוץ הופך לסופי.

 

במקביל הוגשו ארבע הצעות חוק פרטיות, של יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ שאול יהלום, ח"כ מתן וילנאי, ח"כ אורית נוקד וח"כ קולט אביטל. כל ההצעות מבקשות לקצר את תקופת החרטה של ההורים הביולוגיים. על-פי חלק מההצעות, יש לקצר את התקופה לשלושה חודשים.

 

מנהלת השירות למען הילד, אלה בלאס, אמרה היום (ב') בוועדת העבודה והרווחה שהיא תומכת בהפרדה בין הזמן שבו הילד יוכרז כבר אימוץ, שישה חודשים, שלדבריה לא כדאי לשנותו, לבין התקופה שבה ניתנת להורים הביולוגיים אפשרות להתחרט. "אני לא יכולה להגיד אם זה צריך להיות חודש וחצי או שלושה חודשים. צריך לדון בכך במשרד", אמרה בלאס.

 

שר הרווחה תומך בקיצור "זמן החרטה"

 

היועצת המשפטית של משרד הרווחה, עו"ד בתיה הרטמן, אמרה כי היא חושבת שיש להשוות את התקופה שבה ניתן להכריז על ילד כעל בר אימוץ ואת תקופת החרטה של ההורים הביולוגיים, ולקצר אותה לשלושה חודשים. "אחרת יש חשש שלא יימסרו הרבה ילדים לאימוץ", היא הוסיפה.

 

שר הרווחה, זבולון אורלב, הודיע כי הוא תומך בקיצור התקופה שבה אם ביולוגית יכולה לחזור בה מהסכמתה לאימוץ לשלושה חודשים, והציע גם להגביל את משך הדיונים בבתי דין לענייני משפחה המאשרים את האימוץ, עד שהתינוק בן חצי שנה.

 

בדיון הציע שופט בית המשפט לענייני משפחה בדימוס, חיים פורת, שהורים ביולוגיים יוכלו להסכים על מסירת ילדם לאימוץ רק בפני שופט, ולא בפני עובד סוציאלי כפי שזה נעשה כיום. פורת הציע גם למנות אפוטרופוס חיצוני לילד באופן קבוע ולא להותיר זאת לשיקול בית המשפט.

 

פורת התנגד עוד לתת להורים מאמצים מעמד משפטי בהליך בו תובעים ההורים הביולוגיים את ילדם שנמסר לאימוץ. "לא כולם חוזרים בהם מההסכמה לאימוץ מאהבת הילד", אמר פורת. "אלא מסטיגמה, לחץ חברתי, ללא קשר לאהבה. לא כולם אוהבים ויודעים לגדל ילדים".

 

קדמן: להקשות על אמהות ביולוגיות

 

פרופ' אבי שגיא מהסתדרות הפסיכולוגים הציע לקצר את תקופת החרטה לחודשיים. "ככל שנעים בתוך הזמן, לקראת 12 חודשים, יש סיכוי לגרימת זעזוע בהמשכיות הטיפול בילד. בגיל חודש וחצי עד שלושה חודשים דרגת הסיכון קטנה יותר".

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, הציע להקשות על מסירת ילדים לאימוץ, "עוד בשלב הראשון. לא טוב לנצל מצוקת אם ביולוגית ו'להתנפל' עליה עם טפסים. התהליך הראשוני צריך להיות יותר שקול עם יותר אופציות לאם הביולוגית".

 

ח"כ יהלום אמר בסיום הישיבה כי הוא מקווה שהממשלה תתמוך בהצעות החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ההורים יוכלו להתחרט רק במשך 3 חודשים. התינוק והאם המאמצת
צילום: צביקה טישלר
צילום: זום 77
צריך לדון בכמה לקצר את התקופה. בלאס
צילום: זום 77
צילום: עמית שאבי
תהליך ראשוני שקול יותר. קדמן
צילום: עמית שאבי
צילום: שאול גולן
הצעה פרטית. ח"כ וילנאי
צילום: שאול גולן
מומלצים