שתף קטע נבחר

סחר בנשים: ישראל מדורגת עם מדינות ערביות ואפריקניות

על פי הדו"ח של מחלקת המדינה האמריקנית על סחר בבני אדם ברחבי העולם, ישראל אינה אוכפת מספיק את החוק נגד הסחר בנשים וניצול עובדים זרים, אולם עושה "מאמצים משמעותיים"

ממשלת ישראל אינה אוכפת מספיק את החוק נגד הסחר בנשים וניצול עובדים זרים ואינה מטילה על הנאשמים עונשים ההולמים את חומרת העבירה. כך קובע הדו"ח השנתי של מחלקת המדינה האמריקנית על סחר בבני אדם ברחבי העולם, שפורסם אמש (יום ב').

 

"ישראל אינה מבצעת בצורה מלאה את התקן המינימלי הנדרש נגד הסחר, אם כי עושה מאמצים משמעותיים לעשות זאת", נכתב בדו"ח. על פי הדו"ח, ישראל נמנית עם 63 מדינות נוספות, המהוות יעד לסחר בנשים, יחד עם מדינות ערביות, אפריקניות ומזרח אירופיות.

 

"ישראל היא מדינת יעד לסחר בנשים לזנות וגברים ונשים ככוח עבודה מנוצל. נשים מאירופה וברית המועצות לשעבר מובאות לישראל, בין השאר דרך מצרים, ונמכרות למפעילי בתי בושת.

 

רוב הנשים באות ממולדביה, רוסיה, אוזבקיסטן, קזחסטאן ואוקראינה. מרבית כוח העבודה הזר בישראל מגיע מטורקיה, מזרח אסיה, אפריקה, דרום אמריקה ומזרח אירופה. חלק מהם מובאים לישראל בתנאי עבודה הנחשבים לניצול, נתונים לשעבוד ומוגבלים בתנועתם, לרבות החרמת דרכוניהם", קובע הדו"ח האמריקני.

 

כמו כן נכתב בדו"ח כי לאחר שישראל החלה להחמיר את הביקורת בנמל התעופה בן גוריון, מוברחים הזרים דרך מצרים, בסיוע בדואים, לתוך שטח ישראל.

 

סוחרי נשים קיבלו עונשים קלים

 

הדו"ח קובע שישראל צריכה לתגבר את ההגנה על בני האדם שהובאו שלא כחוק, להעניק להם אישורי שהייה זמניים ומגורים ולסייע להם לחזור לארצותיהם.

 

הדו"ח מזכיר שב-2003 ביצעה ישראל שיפורים בחוק ובמלחמה בסחר בבני אדם, על ידי הקמת יחידת רימון, שהצליחה להגביל את הברחת בני אדם דרך גבול מצרים. כמו כן הרשיעה ישראל כמה סוחרי נשים, אולם הם נשפטו לעונשים קלים.

 

על פי הדו"ח, נעצרו בשנה שעברה 92 חשודים בסחר בבני אדם ו-93 חשודים נוספים בעבירות הקשורות לזה. 537 קורבנות סחר בבני אדם סולקו ב-2003 מישראל והוגשו 753 אישומים פלילים על הפרת חוקי העבודה. הד"ח מציין כי שוטרים בודדים בישראל היו מעורבים בהתנהגות בלתי חוקית, לרבות לקיחת שוחד, או התרעה לבתי זונות על פשיטה מתוכננת.

 

הדו"ח מציין לחיוב כי בתחילת 2004 פתחה הממשלה בית מחסה חדש ושיכנה בו 17 קורבנות סחר בבני אדם, נתנה אשרות שהייה זמניות לשבע קורבנות, איפשרה ל-2,336 עובדים זרים להחליף מעסיק, והיא מעניקה לזרים החוסים בבית המחסה דמי כיס וגישה לשירותי בריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
סוחרי הנשים מקבלים עונשים קלים (ארכיון)
צילום: אבי כהן
צילום: שאול גולן
להגן על הזרים (ארכיון)
צילום: שאול גולן
מומלצים