שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרב מצגר: לאם הביולוגית אין זכות על הילד
  בפסק-הלכה מיוחד פוסק הרב הראשי האשכנזי כי מאחר שמדובר באם נוצריה, שהביעה הסכמתה שבנה יעבור הליכי גיור, אין לה עוד זכות עליו - אם הגיור הושלם

  הרב הראשי לישראל מתגייס לצד ההורים המאמצים. בפסק-הלכה מיוחד שהוציא בעניין פרשת התינוק המאומץ קובע הרב מצגר, כי "זכות האם הביולוגית על בנה תלוי בגיורו של הבן".  

   

  "על-פי ההלכה היהודית", קובע מצגר, הרב הראשי האשכנזי, "אין לאם זכות לוותר על בנה. אולם, מכיוון שמדובר באם נוצריה, שהביעה את הסכמתה שבנה יעבור הליכי גיור, ואם אכן הושלם גיורו של הילד, אין לאם הביולוגית זכות בבנה".

   

  "הזיקה של האם לילדה שונה לחלוטין מזיקת בעל חפץ לחפצו", קובע מצגר. "בעוד שבעל חפץ רשאי למכור או לוותר על זכותו הרכושית בכל עת שירצה –

  אין האם יכולה לוותר על בנה, כי אמא נשארת אמא על פי ההלכה בכל עת ולכן, באופן עקרוני, גם אם האם ויתרה בפועל על בנה, זכותה לחזור בה ולזכות בבנה.

   

  "עם זאת, מכיוון שבמקרה תינוק המריבה מדובר באם נוצריה שהביעה את הסכמתה לכך שבנה יעבור הליכי גיור על פי ההלכה, והגיור הושלם, אין עוד זכות לאם הנוצריה בבנה, שכן, זיקתה אליו חדלה מרגע הגיור מכיוון 'גר שנתגייר כקטן שנולד דמי', כלומר, גיורו של הגר מהווה לידה משפטית-הלכתית מחודשת ומנתק אותו מאמו הביולוגית".

   

  הרב הראשי מוסיף כי במידה והילד עדיין לא גוייר, הרי שמעמדו נותר כבנה של אמו, גם מבחינה הלכתית, וזכותה של האם הביולוגית עליו.

   

  אמש התברר: האם נוצריה

   

  אמש הסתבכה עוד יותר פרשת התינוק המאומץ, עת התברר כי אמו הביולוגית נוצריה. ל-ynet נודע כי היא עלתה ארצה לפי חוק השבות, אף שאינה יהודיה. בהליך האימוץ פעל משרד הרווחה על פי חוק הכשרות המשפטית, המורה על אפשרות להמרת דתו של קטין, "אם הוא סמוך לשולחנו של אדם מתוך כוונה לאמצו בששת החודשים שקדמו לבקשת המרת הדת".

   

    

  מכיוון שהאם הביולוגית אינה יהודיה אך כאמור, עלתה לארץ לפי חוק השבות, היא הגישה בקשה יחד עם השירות למען הילד ומשרד הרווחה לבית המשפט לענייני משפחה, לגדל את הילד כיהודי.

    

  הבקשה עדיין לא הוכרעה, מכיוון שעדיין לא ניתן צו אימוץ סופי. במקרה הזה, מכיוון שהאם הביולוגית ביקשה לגדל את הילד כיהודי, משרד הרווחה קיצר הליכים, ובחר משפחה דתית שלא היתה בראש התור של המשפחות שביקשו לאמץ ילד, שכן בית הדין הרבני דורש בעת הליך גיור שכזה שילדים אלו יגדלו במשפחה דתית. 

   

  ח"כ רוני בריזון משינוי אמר בתגובה לפסק-ההלכה: "חשוב ביותר לזכור כי בכל מקרה, לרב מצגר אין שום זכות, לא על הילד ולא על גורלו, ולכן מוטב שלא יתערב". עמיתתו לסיעה, ח"כ אתי ליבני, הגישה תיקון להצעת חוק אימוץ ילדים, אשר מבטלת את הסעיף הדורש דת זהה לילד ולהוריו המאמצים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דן בלילטי
  הרב הראשי יונה מצגר
  צילום: דן בלילטי
  צילום: צביקה טישלר
  התינוק בזרועות האם המאמצת
  צילום: צביקה טישלר
  צילום: שאול גולן
  האם הביולוגית
  צילום: שאול גולן
  מומלצים