שתף קטע נבחר

הייתה לו עדנה

אפשר לחלוק על ההצדקה לזיכוי המוחלט, אפשר לחלוק על התבונה שבמלחמה נגד הפרקליטות. צודק או טועה, מזוז הוא הכי דוגרי שיש

על קיר חדרו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, תלוי סמל המדינה – וזהו. משרדו הוא כנראה היחיד בשירות המדינה, שלא תלויים בו, זה לצד זה, נשיא המדינה וראש הממשלה.

 

אין כאן שום דבר מקרי. מזוז שקל היטב מה לתלות מעל לראשו, והחליט להשאיר את הקיר ריק. מה זה אומר? זה אומר שהוא איש אחר, שונה מכל היועצים שקדמו לו, חושב אחרת ומדבר אחרת. אפשר לחלוק על ההצדקה המשפטית והציבורית לזיכוי המוחלט שנתן אתמול לשרונים. אפשר לחלוק על התבונה במלחמה שפתח נגד שופטת בית המשפט העליון וצמרת הפרקליטות. צודק או טועה, מני מזוז הוא הכי דוגרי שיש.

 

ב-75 עמודים מנומקים (ועוד 14 עמודי תמצית) הוא סגר תיק אחד, בליבה של המערכת הפוליטית, ופתח תיק אחר, בליבה של המערכת המשפטית. ההשלכות של הפעולה הכפולה הזאת לא ישוערו. בצד הפוליטי, היא מאפשרת לנסות ולהציל את ממשלת שרון ואת תוכניותיו רגע לפני הקריסה. בצד המשפטי, הן מזעזעות את המערכת המקודשת ביותר בממסד הישראלי. במסדרונות משרד המשפטים אתמול רדפו הקלישאות זו את זו: רעידת אדמה, יום כיפור של הפרקליטות. קו 300 של המערכת המשפטית. דה-ארבליזציה, המלך (במקרה הזה, המלכה) עירום.

 

הוא מטיח את ההאשמות שלו בקול מדוד, לפרקים גינוני כבוד לאלה שנחשבו, ועדיין נחשבים, לנושאי הלפיד של שלטון החוק. אילו בחצר משרד המשפטים היה מוצב פסל של עדנה ארבל, אפשר היה לצייר אתמול את מזוז עומד עם פטיש בידו, ומנתץ אותו לרסיסים.

 

את חילוקי הדעות שלו עם ארבל הוא מתאר לא רק כמחלוקת מקצועית, אלא, בעיקר, כמעשה של חתרנות מצידה. פעמיים הגיעו הדרגים המקצועיים למסקנה שאין די ראיות להגשת כתבי אישום נגד שני השרונים. בפעם השנייה ארבל ליוותה את התיק. אחר-כך התקיים דיון מחודש, בניסיון למצוא את התמורה לשוחד בסיוע שהגיש שרון האב לקבלן דוד אפל בנושא הקרקעות. גם זה העלה חרס. ואז הפתיעה אותו ארבל בהמלצה להגיש כתבי אישום, שעליה נודע לו מהטלוויזיה.

 

אם מקשיבים למזוז היטב אין מנוס מלהסיק, שלדעתו יותר משחיפשה ארבל את ראשו של שרון, היא חיפשה את הכשלתו שלו. שאלנו אותו על כך אמש, והוא לא הכחיש. "יש לי השערות", אמר. "אין לי ראיות".

 

ההאשמות האלה יגיעו בוודאות לבג"ץ. לשופטי העליון תהיה כאן התנסות מעניינת. ארבל היא עכשיו אחת משלהם. הפיתוי גדול לסגור שורות, להגן על הבת. מזוז עשוי לספוג נזיפות קשות.

 

אך למני לא אכפת. בשבוע שעבר, כאשר פיטורי שרי האיחוד הלאומי נדונו בבג"ץ, המליץ השופט העליון אדמונד לוי לממשלה לעכב את ההצבעה ליומיים, כדי לחסוך את הוויכוח על עיתוי פיטוריו של בני אלון. "זאת רק המלצה", פסק מזוז. "לא מוכרחים לקבל אותה". בכך שם מזוז סייג למעורבותו של העליון בסדרי הממשלה. יתכן מאוד שעשה טובה לשניהם.

 

אבל בהחלטה שלו על האי היווני הוא אומר יותר מזה. הוא רומז שהוא לא משוכנע בנכונות ההשקפה שהשתרשה לפני שנים בצמרת הפרקליטות, שלפיה דודי אפל הוא ראש מנגנון פשע רב זרועות, האיש שאם לא יבלמו אותו ישחית את המדינה עד הריסתה המוחלטת. על כל פנים, הוא לא מצא לכך ראיות. ואם אין ראיות אין תיק, תהיה הדעה על בעל התיק מה שתהיה.

 

והוא אומר גם, אסור להתמכר לפרשיות המתוקשרות האלה. צריך לקיים נוהל מסודר, חסכוני, להגיע להחלטה ולדבוק בה. אני לא סלחן יותר מבכירות הפרקליטות, הוא אומר. אבל אם אני לא בטוח בראיות אני לא הולך לבית המשפט. ההרתעה תושג לא בכתבי אישום שמסתיימים בזיכוי, אלא בהרשעות. אין שום רווח בכתב אישום שמתפורר מול השופט.

 

יש בהשקפה הזאת צד מסוכן: היא עלולה לאותת לפוליטיקאים שהכל מותר להם. המערכת המשפטית, הבלם הכמעט יחיד בהידרדרות של המשטר בישראל להוויה של העולם השלישי, תאבד את כוחה המרתיע. אבל יש בה גם יושר. איש לא חושד במזוז שהוא סוכנם של בעלי ההון. לכל היותר הוא נחשד בממסדיות יתר.

 

יש אולי מקום לחשוד בו גם בתמימות. כאשר הוא מתפעל מהבורות שהפגין שרון האב באוזני החוקרים בפרטי עסקת האי היווני, הוא מעורר חיוך. כאשר הוא מתפעל מרמת השירותים שנתן שרון הבן למעסיקיו ומההמלצות שקיבל, הוא מביך. בחווה עוד יריצו קטעים על תמימותו של היועץ.

 

האי היווני מאחורי שרון עכשיו, אבל הטרגדיה היוונית לפניו. אין לו כתב אישום, אבל גם רוב אין לו. הוא איבד את היכולת שכל-כך הצטיין בה בעבר, להקסים את השרים והח"כים שלו, להרדים את התנגדותם, לגייס אותם לענייניו. למה טרגדיה יוונית? כי אותה מכת גורל קיצצה את כנפיהם של שני קודמיו, נתניהו וברק. כך גזרו האלים.

 

בינתיים, יכול שרון לשחרר אנחת רווחה. הוא מעדיף לא להיתלות על קיר חדרו של מזוז, ובלבד שמזוז לא יתלה אותו בבית המשפט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים