שתף קטע נבחר

הספין ועונשו

בעוד משק כנפי התוכנית ה"היסטורית" להתנתקות מחריש את אוזנינו, . ממשיכה להתקיים במחוזות השכוחים והלא-מעניינים "המציאות". מאירועי השבוע החולף

את ספין ה"התנתקות" עוד ילמדו בבתי ספר לתקשורת. מעולם לא אכלו רבים כל כך לוקש שקוף כל-כך, ועוד אמרו תודה. מעולם גם לא התחוורו נזקיו של ספין תקשורתי כה מהר לאחר התרחשותו.

 

מהו ספין מוצלח? מהלך שנועד להסטת ביקורת ציבורית ממדיניות שנויה במחלוקת, באמצעות מיקוד תשומת הלב בעניינים טפלים. מהו ספין מושלם? כזה שלא רק משתיק את הביקורת, אלא גם מצליח לנטוע במבקרים אשליה שהתנגדותם נשאה פרי. הקריסה הטוטאלית של התנגדות השמאל המתון לשרון מאז "תוכנית ההתנתקות" היא תוצאה של ספין שכזה.

 

קודם כל, מכרו לנו תוכנית מדינית שכולה טלאים והסתייגויות, בעטיפה הנוצצת של "החלטה היסטורית" (ותודה ל"ידיעות אחרונות" ול"מעריב" על שיתוף הפעולה). לא פינוי צבא, לא העברת סמכויות ביטחוניות, לא פתיחת המרחב הימי והאווירי לבעליו הטבעיים – הפלסטינים. ובכל זאת – "צעד נועז" (ותודה לבעלי הטורים ב"הארץ"). אה, שכחנו פרט קטן: בעצם גם לא פינוי התנחלויות. על זה נדבר בעוד 9 חודשים, אם בכלל.

 

מפלגת העבודה יצאה מגדרה. סמוקה ומבולבלת, ככלה הצועדת לחופתה, לא הפסיקה להעתיר שבחים על חתנה המיועד. הרבה קשקשת תקשורתית: ליברמן בחוץ (!), איתם זועם ופורש (!), אורלב מהדס בין הטיפות (!). כן פיצויים למתנחלים, לא פיצויים, העברת נכסים ל"גופים בינלאומיים", או אולי לא, הרבה דמעות של או-טו-טו מפונים.

 

הספין עובד במלוא הקיטור. ובינתיים, במחוזות השכוחים והלא-מעניינים בעליל של מה שקרוי "המציאות" – עולם אחר. שימו לב מה קרה כאן בשבוע אחד, בצמידות מפליאה להשקתה של תוכנית ההתנתקות.

 

בשכם צה"ל הורג אנשים. ילד בן 13נורה למוות במהלך "התפרעויות". טכנאי טלפון פלסטיני שעלה לתקן קו על גג בית נורה למוות על-ידי צלף צה"לי. (הצבא מודה: טעות. ככה זה, פה התנתקות – שם טעות). כמובטח ב"תוכנית ההתנתקות", חביבת השמאל, בניית חומת ההפרדה מואצת. בין מחסומי א-רם וקלנדיה מוקמת עתה חומת הפרדה, בלב שטח עירוני, שתנתק 70 אלף פלסטינים (מתוכם עשרת אלפים אזרחי ישראל), תושבי שכונות דאחיית אל-בריד וא-רם, ממזרח ירושלים. התושבים מעברה האחד של החומה, המפעלים (באזור התעשייה עטרות) ובתי הספר (בבית-חנינא) - מעברה האחר. הוא שאמרנו – התנתקות.

 

במקביל, בהפגנות נגד החומה בא-זאווייה נפצעים עשרות פלסטינים וישראלים מכדורי גומי וגז מדמיע. עניין שבשגרה כבר. שוו בנפשכם הפגנה בתל-אביב או בירושלים שהייתה נגמרת בעשרות פצועים.

 

עוד במקביל, מודיעים לנו על הרחבת הגדר מעבר לתוכנית המקורית, עד 20 ק"מ ממזרח לקו הירוק, באזור אריאל, קדומים ועמנואל. אלו ה"אצבעות" בעומק השטח הפלסטיני, שבתוכנית הנוכחית שינו את שמן, כיאות, ל"ציפורניים". האדמות כבר הופקעו, העלות אסטרונומית, עוד מעט קט והבולדוזרים ינהמו בקול גדול. אבל מי ישמע אותם, כשפעמי ההיסטוריה מחרישים את אוזנינו.

 

זה לא נגמר, אנחנו עדיין באותו שבוע. שוב, כמובטח ב"תוכנית ההתנתקות", מיזמי הבנייה בהתנחלויות עוברים להילוך גבוה. לעיריית ירושלים מוגשת תוכנית בנייה של שכונה בדרום העיר, על גבול בית-לחם, "גבעת יעל" שמה. 55 אלף תושבים – הבה נהיה גלויים, מתנחלים – אמורים לאכלס את השכונה, שנועדה ליצור רצף יהודי בין ירושלים לגוש עציון.

 

מישהו אמר גוש עציון ולא קיבל? הנה, רק לפני ימים אחדים התבשרנו ששר הביטחון הורה למנהל האזרחי להאיץ את אישורי הבנייה ל-5,300 יחידות דיור בגוש עציון, ובהמשך גם במעלה אדומים ואריאל. מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה הכריז בעצמו כי בעקבות תוכנית ההתנתקות יחוזקו גושי ההתנחלויות, וביניהם גוש עציון".

 

הנה סופו המזהיר של הספין. הציבור, מכושף עד אובדן חושים, לכוד כל-כך עמוק באשליית ההתנתקות, עד שאפשר אפילו לומר לו בפנים את האמת: כן, פיברקנו התנתקות רק כדי שנוכל להעצים את ההתנחלויות, וזה עובד מצוין, כל-כך מצוין שהנה אנחנו חושפים את הכל, ונראה אתכם עוצרים אותנו. חה חה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים