שתף קטע נבחר

הממשלה הפסידה באי אמון - ושרדה

ברוב של 54 מול 52 התקבלה הצעת האי-אמון של הליכוד - אולם עקב הצורך ברוב של 61 נותרה הממשלה על כנה. אהוד ברק יוצא לקמפ-דייויד מושפל - אבל עדיין ראש ממשלה

ברוב של 54 נגד 52 ו-7 נמנעים קיבלה הכנסת את הצעת האי-אמון של הליכוד. ממשלתו של אהוד ברק ספגה מפלה קשה - אולם לא נפלה, שכן החוק מצריך רוב של 61 קולות לשם כך.
לברק חסרו שני קולות כדי להגיע לשיוויון עם האופוזיציה: השר שלמה בן עמי, השוהה בקמפ דיוויד כדי להכין את השטח לפסגה מחר, לא קוזז בהצבעה עם הליכוד כנהוג בהצבעות עקרוניות מסוג זה. יצחק מרדכי (מרכז) התומך בברק, בחר להיעדר מן ההצבעה.
ח"כ טומי לפיד, שהורה לששת חברי סיעת שינוי להמנע בהצבעה במחאה על העברת חוק טל בקריאה ראשונה, איחל בכל זאת לראש הממשלה הצלחה בשיחות. "זו היתה הצבעה מכוונת, ספרנו את הקולות מראש", אמר ח"כ לפיד בחיוך לאחר ההצבעה, והודיע כי אינו מצטער על החלטתו שהביכה את ברק.
למרות שהממשלה לא נפלה, סימנו בליכוד את הצבעת אי האמון כחשובה ביותר ומבשרת את הבחירות הקרבות: "אני רוצה שקלינטון יידע שמגיע אליו ראש ממשלה בלי תמיכת הכנסת" אמרה ח"כ נעמי בלומנטל, "אין לו מנדט לחתום על הסכם".
ח"כ סילבן שלום אמר כי "הכנסת הוכיחה היום פעם נוספת כי לברק אין רוב בכנסת ובעם. אני מעריך שהבחירות יתקיימו תוך מספר חודשים".
יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר פינס, הגיב בתום ההצבעה: "התוצאה הדחוקה מלמדת אותנו עד כמה משתלמת דריסת נורמות השלטון וחוסר ההגינות, כשבפעם הראשונה בהיסטוריה של הכנסת סרבה האופוזיציה לקזז שר שיצא לחו"ל בשליחות מדינית, וניצלה מצוקה אישית של ח"כ יצחק מרדכי והצבעה תמוהה של ח"כ עזמי בשארה. הכנסת קיבלה היום החלטה שאינה משקפת אותה ובטח שלא את הציבור הרחב, שברובו עומד מאחורי ברק בשעות גורליות אלו".
בתום ההצבעה יצא ראש הממשלה לשדה התעופה, בדרכו לועידת הפסגה בקמפ דייויד.

הדיון בכנסת


בדיון הערב בכנסת אמר ברק בנאומו: "אני מבקש לצאת לקמפ-דייויד ולהמשיך את תהליך השלום. איתי כמעט שני מליון בוחרים, כל הציבור הרחב, אזרחים שרוצים שלום, תקוה ושינוי אל המאה העשרים ואחת. אין שחר לנבואות האימה של קיצונים המפחידים אותנו, שאיימו עלינו בקטיושות בזמן חתימת אוסלו, אלה שלא העזו לצאת מלבנון, אלו שלא מוכנים לנסות לסיים את מאבק הדמים".
ברק סיים את נאומו ו"שלח" את הח"כים לעיין במקורות: "לכל חברי, המאמינים, אני קורא לפתוח את התלמוד הבבלי: הפרק האחרון שמדבר על השלום, ותראו מה אומרת התורה שבע"פ על השלום. אני יוצא היום מירושלים במטרה להוביל את ישראל קדימה ולמצות כל סיכוי להביא שלום וביטחון".
יו"ר הליכוד אריאל שרון תקף את ברק וקרא לו לוותר על פסגת קמפ-דייויד: "אדוני ראש הממשלה, אין לך תמיכה בעם, אין לך רוב בכנסת, אין לך תוכנית של ממש. אם אינך יכול להבטיח, לך לבחירות, אל תאיים עלינו במלחמה. גרמת נזק מספיק. תן לנו להביא שלום טוב יותר", אמר שרון.
יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד, אמר במליאת הכנסת כי ראשי הסיעות, שפרשו מהממשלה, לא נועדו למנהיגות. "הם מקיאים עליך, ברק, אך חיי הנוסעים תלויים בך. אם לא תגיע ליעד, הספינה עלולה לטבוע", אמר שריד לברק. הוא הוסיף: "אל תתרגש מכל הפחדנים ומדורשי השכר. היכנס בנעליו של דוד בן-גוריון ותכריז שוב על עצמאות מדינת ישראל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי פי
ברק. שייגמר כבר...
אי פי
משה שי
שרון. אין לך רוב
משה שי
מומלצים