שתף קטע נבחר

טיוטת כתב האישום: "שרון לקח שוחד"

עשרה ימים לאחר החלטתו של מזוז לסגור את תיק האי היווני נגד ראש הממשלה, מתפרסמת טיוטת כתב האישום נגד שרון - במסגרת תשובתו של היועץ מזוז לעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד החלטתו. כמו-כן מתפרסמת חוות הדעת של ארבל, שניתוחה מצביע על הבדלי הגישות התהומיים בין ארבל לבין מזוז. הציבור מוזמן לשפוט בעצמו: ynet מפרסם הערב את טיוטת כתב האישום ואת חוות הדעת במלואה. לפיד: "תיק שרון מוכיח שהמשפט איננו מדע מדויק"

"נאשם 1, עובד ציבור, בתפקידיו כשר התשתיות ושר החוץ, לקח שוחד בעד פעולה הקשורה במילוי תפקידו" - במילים אלה סיכמה פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, את טיוטת כתב האישום נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, שהתפרסמה אמש (יום ה').

 

"נאשם 2 (גלעד שרון, ט.ר), בצוותא עם נאשם 1 (אריאל שרון, ט.ר), לקח שוחד בעד פעולה הקשורה במילוי תפקידו של נאשם 1, עובד הציבור", נכתב עוד בטיוטת כתב האישום. 

 

ארבל מסכמת: "אריאל שרון לקח שוחד בכך שקיבל מאפל את תמיכתו הפוליטית וסכומי כסף גבוהים לחשבון חוות שקמים, ביודעו כי הללו ניתנים מידי אפל בעד פעולתו כשר התשתיות, הממונה על המינהל, וכשר החוץ..."

 

פרסום טיוטת כתב האישום נעשה במסגרת תשובת היועץ המשפטי לממשלה לעתירות שהוגשו לבג"ץ, נגד החלטתו שלא להעמיד לדין את שרון.

 

תשובת מזוז לבג"ץ כוללת את חוות דעתה של ארבל, וכן את טיוטת כתב האישום שגיבשו היא וצוות הפרקליטות.

 

 

 אריק שרון עדנה ארבל
"גרסת שרון בעייתית". ארבל ושרון (צילום: רויטרס)

 

בתשובת המדינה שהוגשה לבג"ץ בעתירות שהוגשו נגד החלטת מזוז נכתב, כי למרות החלטת היועץ, "אין מדובר במתן תעודת יושר ציבורי לאיש מבין הנחקרים".

 

התשובה מתייחסת לדיון הציבורי שהתעורר בעקבות ההחלטה. "יש לזכור, כי בהיעדר ראיות מספיקות, משפט פלילי אינו יכול לשמש תחליף למשפט הציבור", נכתב בהחלטה.

 

תמונה ברורה ועגומה: שרון מקבל שוחד

 

ארבל כתבה: "לאחר קריאה מדוקדקת וקפדנית של חומר הראיות ולאחר דיונים רבים, מצאנו כי המערכת הסבוכה של האירועים, ההתרחשויות והקשרים אשר נחשפה בתיק, מתלכדת בסופו של יום לכדי תמונה ברורה ועגומה לפיה שרון, בתפקידו כשר התשתיות הלאומיות וכשר החוץ, מקבל מידי אפל שוחד, שוחד כספי באמצעות שכר גבוה ששולם במישרין לגלעד, כמו גם הבטחות קונקרטיות לתמיכה פוליטית בעת הרגישה ביותר מבחינתו של כל פוליטיקאי - תקופת בחירות ותיווך במגעים עם גורמים שונים להם נזקק שרון".

 

עוד הוסיפה ארבל בסוגיית השוחד: "מעשה שוחד משחית את מידות עובד הציבור ופוגע ברקמה העדינה של מערכת היחסים בין הפרט ובין עובד הציבור, המושתת על הגינות, ענייניות, אי משוא פנים ובעיקר, אמון בין הפרט ובין עובד הציבור. מערכת היחסים וההתנהגויות ששררו בין אפל לשרון, על בסיס הראיות, נתפסת בגדר עבירת השוחד.

 

"ניתן לקבוע כי שרון הבין שאפל מעסיק את גלעד בנו בסכום כסף גדול בשעה שלא היתה לכך כל הצדקה עניינית או עסקית (ידע כי גלעד חסר ניסיון). הזרמת הכספים והתמיכה הפוליטית האינטנסיבית של אפל לשרון ניתנו מתוך מחשבה ששרון הוא עובד ציבור, שהנותן, אפל, זקוק לשירותיו". 

 

"ידע שגלעד אינו מבין בתחום בו הוא אמור לייעץ"

 

בטיוטת כתב האישום פירטה ארבל את הטענות, וכתבה כי דוד אפל וגלעד שרון הגיעו להסכמה על העסקתו של גלעד, "למרות שאפל לא ידע עדיין מה הם כישוריו המקצועיים של גלעד, למרות שידע כי גלעד אינו מבין בתחום שבו הוא מתבקש לייעץ".

 

"אפל הגיע עם גלעד להסכמה, שעיקרה תשלום סכומים מופלגים, על מנת להשיג את פעולתו של אריאל שרון בתפקידיו הציבוריים, למען קידום עסקי הקרקעות שלו ושל מגדל הזוהר באזור לוד, ולמען השתתפותו בקידום פרוייקט האי".

 

"אריאל שרון ידע כי אפל הסכים עם גלעד על העסקתו בפרוייקט התיירותי תמורת שכר גבוה, מתוך ציפייה לפעולתו שלו בתפקידיו הציבוריים, למען קידום עסקי הקרקעות של אפל ושל מגדל הזוהר באזור לוד".

 

"לשרון היתה מודעות מלאה לאינטרסים של אפל"

 

ארבל קבעה בחוות דעתה, כי גרסת שרון באשר לפרשת הקרקעות, בעייתית. "מחד, הוא מספר שהוא מכיר היטב את העיר לוד, אך מנגד טוען שאינו מכיר את עסקיו של אפל מעבר לידיעה כללית שהוא קבלן. לטעמנו, תשובותיו של שרון היו בלתי מספקות, ודאי לנוכח ההכחשה הגורפת שקדמה להן".

 

ארבל קבעה עוד, כי גם באשר לפרוייקט האי היווני, לשרון היתה מודעות מלאה לאינטרסים של אפל ולעובדה שהוא נקרא לשרת אותם: "החל מכך שהגיע לארוחת הערב לכבוד תת שר החוץ היווני בביתו של אפל באותו יום עצמו, שבצהריו קיבל את המשלחת בלשכתו, דרך דבריו כי גלעד יידע אותו שהוא עומד להתחיל לעבוד בפרוייקט התיירות של אפל, בהמשך מתייצב שרון עם גלעד לארוחת הערב שנערכה בבית אפל לכבוד ראש עיריית אתונה וכלה בשיחת הטלפון שבמסגרתה הוא שואל את אפל האם האי כבר בידינו.

 

"הוכחת מודעותו של שרון לפרטי ההזדקקות של אפל מובהקת פחות מאשר במקרה הקרקעות אבל גם כאן אין היא מבוטלת ובכל מקרה, מעצם ההזמנה וההתייצבות אין ספק ששרון ידע כי אפל נזקק לו במגעיו עם היוונים".

 

באשר ליחסי אפל ושרון ולהבטחות התמיכה הפוליטית שהעניק אפל לשרון, כתבה ארבל: "אין תימה ששרון מתייחס בסקפטיות, שלא לומר בציניות, להבטחותיו של אפל. נהיר לו שאין המדובר בידידות נפש אלא באהבה התלויה בדבר".

 

באשר להעסקתו של גלעד בידי אפל, כתבה: "מצידו של אפל, ניתן להוכיח כי הצעתו לגלעד לעסוק בפרוייקט תמורת שכר גבוה, לא היתה אלא בעיתוי שבו ניתנה ומכוח הפיקטיביות הרבה הגלומה בה, הצעת שוחד... מבחינת אפל, וגם מבחינת גלעד, ניתן להוכיח כי כיוונו לכך שההעסקה תהיה דרך להעברת סכומי כסף מופלגים לחוות השקמים, שהיתה נתונה אותה עת בהפסדים, במסווה של שכר עבודה".

 

ארבל הוסיפה: "בראיות נסיבתיות ניתן להוכיח כי שרון, כמו גם אפל, ידעו שגלעד הינו מוציא ומביא ומשמש כאיש קשר ביניהם. גלעד היה מעורב עד צווארו במשא ומתן לגיבוש גוש פרלמנטרי חוסם לקואליציית ברק ובחודש יולי 99' פנה לאפל בבקשה לחסום את אחד מתומכיו של אולמרט.

 

"יש לבחון בספקנות את דברי שרון"

 

"באותה שיחה אמר אפל לגלעד כי אולמרט קונה את אנשיו. שבוע לאחר מכן משוחחים על אותו נושא שרון ואפל. לאור זה, יש לבחון בספקנות את דברי שרון, המכחיש כי ידע את החשד הזה בעניין אולמרט וכי גלעד שוחח עמו על שיחתו עם אפל. בתפקודו זה של גלעד יש להחליש את טענת שרון שהעסקת גלעד בידי אפל והתמורה הכספית אינה יותר מאשר העסקתו של גלעד, איש עסקים עצמאי, ושאין לה קשר לשרון".

 

ארבל קבעה, כי גרסת שרון באשר לפרשת הקרקעות, בעייתית. "הסבריו של שרון במשטרה בעייתיים. מחד, הוא מספר שהוא מכיר היטב את העיר לוד, אך מנגד טוען שאינו מכיר את עסקיו של אפל מעבר לידיעה כללית שהוא קבלן. לטעמנו, תשובותיו של שרון היו בלתי מספקות, ודאי לנוכח ההכחשה הגורפת שקדמה להן".

 

ארבל קובעת עוד כי גם באשר לפרוייקט האי היווני, לשרון היתה מודעות מלאה לאינטרסים של אפל ולעובדה שהוא נקרא לשרת אותם: "החל מכך שהגיע לארוחת הערב לכבוד תת שר החוץ היווני בביתו של אפל באותו יום עצמו שבצהריו קיבל את המשלחת בלשכתו, דרך דבריו כי גלעד יידע אותו שהוא עומד להתחיל לעבוד בפרוייקט התיירות של אפל, בהמשך מתייצב שרון עם גלעד לארוחת הערב שנערכה בבית אפל לכבוד ראש עיריית אתונה וכלה בשיחת הטלפון שבמסגרתה הוא שואל את אפל האם האי כבר בידינו.

 

"הוכחת מודעותו של שרון לפרטי ההזדקקות של אפל מובהקת פחות מאשר במקרה הקרקעות אבל גם כאן אין היא מבוטלת ובכל מקרה, מעצם ההזמנה וההתייצבות אין ספק ששרון ידע כי אפל נזקק לו במגעיו עם היוונים".

 

"גלעד עומד להרוויח כסף רב"

 

בטיוטת כתב האישום נכתב עוד כי בספטמבר 99' אמר אפל לאריאל שרון בשיחת טלפון, שגלעד "שלמד עד כה רק כיצד להפסיד, עומד להרוויח כסף רב". אם כן, שרון ידע מגלעד כי הוא עומד להתחיל לעבוד אצל אפל בשכר גבוה וידע כי בנו אינו מבין בתחום התיירות.

 

"למרות זאת, לא פעל שרון למניעת העסקתו של גלעד אצל אפל, ומנגד, לא פעל כדי להבהיר לאפל שידיר עצמו מכל עיסוק בתחום שיכול להשפיע על עניינו. שתיקתו של שרון, באותה שיחה מספטמבר 99', עת הוא שומע מפיו של אפל עצמו ש'הנציג שלנו' ירוויח כסף רב, מהדהדת ביותר", נכתב.

 

על פי כתב האישום של ארבל, בנובמבר 99' העביר אפל, באמצעות החברה היוונית שהוקמה לצורך הפרוייקט 'סליני', לחשבון חוות השקמים 50 אלף דולרים. בינואר 2000 העביר אפל לחשבון החווה 25 אלף דולרים ובפברואר 2000 העביר 25 אלף דולרים.

 

ארבל מתייחסת לחוזה שנחתם בין גלעד לאפל: "בחוזה צויין בכתב כי תחילת עבודתו של גלעד היום ביום 1.6.99, במטרה ליצור מצג שווא לפיו, לא הוסכם דבר בין השניים לפני הבחירות לכנסת".

 

עוד נכתב בכתב האישום, כי גלעד הסכים לאמור בחוזה עם אפל ביודעו את מטרותיו של אפל. פרטי חשבונות נוספים מפורטים בטיוטת כתב האישום.

 

באשר לקבלת התמיכה הפוליטית, כותבת ארבל, כי "בדצמבר 98' שוחחו שרון ואפל על הבחירות המקדימות בליכוד. בינואר 99' הבטיח אפל לשרון את תמיכתו בבחירות המקדימות, 'בכל הכוח'.

 

בתחילה, סברה הפרקליטה ארבל שיש לסגור את התיק נגד שרון. זו אף הייתה חוות דעתה, שהוגשה בדצמבר 2003. במארס 2004 שינתה ארבל את עמדתה, ובהסכמת הצוות המשפטי שסייע לה, המליצה להעמיד לדין את שרון בגין עבירת לקיחת שוחד מאיש העסקים, דוד אפל.

 

מזוז סתר את טענות ארבל

 

מאז היום בו פירסם מזוז את החלטתו, סוערות הרוחות, וטרם נרגעו. מזוז סתר אחת לאחת את טענותיה של ארבל, ואף כתב על חומר הראיות שעל בסיסן ניגשה ארבל להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה: "חומר הראיות לוקה בחולשות בכל אחד מרכיבי העבירה ואינו מתחבר גם לכדי מבנה כולל העומד על רגליו. הראיות בתיק זה אינן מביאות אותנו, אף בקירוב, למסקנה הסבירה להרשעה. הגעתי לכלל מסקנה חד-משמעית כי אין בתשתית הראיות כדי לבסס אפשרות להרשעה".

 

מזוז לא הסתפק במילים הקשות הללו, שהעלו תהיה גדולה באשר להמלצת ארבל, ואף אמר כי ארבל סימנה מטרה ופעלה על-פיה - עד להמלצה להגשת כתב אישום.

 

הדברים עוררו סערה שהולידה מכתבים נזעמים ליועץ מצד הפרקליטים, בכירי הפרקליטות ומערכת המשפט, שורת מפגשי פיוס וליבון בין היועץ לפרקליטוּת, בהשתתפות שר המשפטים לפיד ומנכ"ל משרד המשפטים.

 

מזוז לא המתין להוראה של בג"ץ

  

ארבל עצמה, שרק לפני כחודש החלה את דרכה בבית המשפט העליון, לא יכלה להגיב לדברים הקשים שאמר מזוז על התנהלותה בתיק, ואולם קרוביה הגדירו את התנהגותו של מזוז "נקמנית, צבועה ושקרית".

 

מזוז אף הודיע כי יפתח בבירור באשר להליך קבלת ההחלטות בתיק נגד ראש הממשלה. בינתיים יוכל כל אזרח בישראל לראות את מלוא החומר לנגד עיניו, ולא רק להסתפק במסקנות מזוז וצוותו.

 

בכלהעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד החלטתו של מזוז, נדרש היועץ לחשוף באופן מיידי את חוות דעתה של ארבל, ואולם היועץ לא המתין להוראה של בג"ץ, והודיע כבר בשבוע שעבר, כי יפרסם בעצמו את חוות הדעת ואת טיוטת כתב האישום שגיבשה ארבל במסגרת תשובתו לבג"ץ.

 

לפיד: מגבה את מזוז

 

שר המשפטים, יוסף לפיד, אמר אמש: "אני אומר שגם ארבל וגם מזוז צודקים. בשבילכם זו יכולה להיות מזכרת ללימודים: העובדה שהמשפט איננו מדע מדויק".

 

לפיד הוסיף: "שני משפטנים דגולים יכולים להגיע למסקנות שונות לגבי אותן עובדות. אני כמובן מגבה את היועץ המשפטי לממשלה כי הוא הקודם בהיררכיה".

 

שר המשפטים דיבר בפני בוגרי תואר ראשון במשפטים במכללה האקדמית קריית אונו.

 

שריד: דורש שקיפות מלאה 

 

ח"כ יוסי שריד שעתר לבג"ץ נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק שרון אמר כי הוא מגיש בקשה לקבל את דו"ח סיכום הראיות בתיק אפל-שרון של פרקליטות מחוז מרכז.  

 

לדבריו, "כל הדיון בפרשת האי היווני גם במישור המשפטי וגם במישור הציבורי חייב להתנהל בשקיפות מלאה ואם יסרב יועץ לחשוף את כל החומר נגיש את הבקשה לחשיפה ביום ראשון לבג"ץ". 

 

"לא נוכל להסתפק רק בכתב האישום ובחוות הדעת של השופטת עדנה ארבל כפי שנוסחו, ואם ליועמ"ש יש פספוסים בעניין הזה כפי שאנחנו שומעים יטיב לעשות אם יבטל את היסוסיו מפני הצורך המשפטי להציג את כל התמונה במלואה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"להעמיד לדין". ארבל. ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
ראש הממשלה שרון. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
היועץ מזוז. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: אורי פורת
שר המשפטים לפיד. ארכיון
צילום: אורי פורת
צילום: מיכאל קרמר
דוד אפל. ארכיון
צילום: מיכאל קרמר
האי היווני. ארכיון
צילום: אנג'לו בוטיס, טי.וי אנטנה יוון
צילום: תומריקו
לחשוף. ח"כ יוסי שריד. ארכיון
צילום: תומריקו
מומלצים