שתף קטע נבחר

בגדד: הריבונות הועברה לידי העיראקים

המועד הרשמי תוכנן ליום רביעי, אולם הוקדם ביומיים. בטקס סודי הושבעו ראש הממשלה החדש עלוואי ושריו. מצעד המברכים כבר החל: בוש ובלייר שיבחו את העם העיראקי, נאט"ו והאיחוד האירופי הביעו אמון בממשלה החדשה. המושל ברמר כבר עזב את המדינה, החיילים- עדיין לא

העברת הריבונות הרשמית בעיראק לידיה של הממשלה הזמנית, שנקבעה ליום רביעי הקרוב, הוקדמה ונערכה היום (שני). הטקס היה צנוע ונערך בחדר קטן במתחם מפקדת הקואליציה בבגדד.

 

בטקס הצנוע נכחו משתתפים מעטים וביניהם המושל האמריקני של עיראק, פול ברמר, ראש הממשלה הזמני איאד עלאווי, הנשיא הזמני ראזי אל-יאוור ונשיא בית המשפט העליון של עיראק, מדחת מוחמד.

 

פרשנים העריכו כי הקדמת הטקס מיום רביעי להיום נועדה להפתיע את מתנגדי השלטון העיראקי החדש, ולהקדים תוכניות שלהם להוציא לפועל פיגועי טרור גדולים ביום העברת השלטון.

 

בטקס העביר המושל ברמר מסמך שמעניק את הריבונות על עיראק לידיו של ראש הממשלה עלאווי. משמעות המסמך היא שעיראק איננה עוד מדינה תחת כיבוש אלא מדינה ריבונות בעלת שלטון עצמי, גם אם עדיין עוזרים כוחות הקואליציה בשמירה על הביטחון.


במהלך הטקס הסביר ברמר את ההחלטה להקדים את העברת השלטון ואמר: "אמרתם שאתם מוכנים לריבונות. החלטנו שאנחנו מסכימים איתכם. אני עוזב את עיראק כשאני בטוח שהממשלה תוכל לדאוג לעתידה". הוא הקריא הצהרה רשמית ואמר: "אני מברך את צעדיה של עיראק, שיובילו אותה למקום של כבוד ושיוויון בקרב שאר אומות העולם". ברמר עזב את עיראק זמן קצר לאחר הטקס.

 

נשיאה הזמני של עיראק, ראזי אל-יאוור, אמר בטקס: "מדובר ביום היסטורי ומשמח, יום שכל עיראקי חיכה לו בכליון עיניים".

 

כמה שעות לאחר הטקס הרשמי, עלוואי וחברי הקבינט שלו הושבעו באופן רשמי לתפקיד, בטקס חגיגי יותר, אך סודי לא פחות. אחרי שנכנס באופן רשמי לתפקידו, אמר עלוואי כי "העברת הריבונות הייתה ניצון גדול לכוחות הטוב בעיראק". עלוואי אמר בנאום ששודר בטלוויזיה העיראקית: "אני קורא לאזרחים לעמוד מאוחדים נגד הטרוריסטים הזרים שהורגים את ילדינו והורסים את המדינה שלנו".

 

העברת הריבונות התקבלה באהדה בעולם והאיחוד האירופי וברית נאט"ו כבר הביעו תמיכה בממשלתו החדשה של עלוואי. זמן קצר לאחר העברת הריבונות בירך הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, את העיראקים ואמר: "העם העיראקי קיבל היום את מדינתו בחזרה. זהו יום של תקווה גדולה לעיראקים". ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר גם הוא כי "היום הוא יום חשוב לעתיד העיראקים".

 

הרמז הגיע מאיסטנבול


המהלך המפתיע התרחש בעת שבאיסטנבול מתכנסים ראשי מדינות ברית נאט"ו כדי לדון, בין השאר, בעתידה של עיראק.


שר החוץ העיראקי, הושייאר זבארי היה הראשון לרמוז כי העברת הריבונות תוקדם להיום. במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר הוא אמר: "אני סבור שאנו נקרא תיגר על הטרוריסטים, הפושעים, תומכי סדאם והמתנגדים לדמוקרטיה על ידי הקדמת מועד העברת הריבונות". העיתונאים ביקשו ממנו הבהרות ולאחר שעה קלה הוא אישר כי אכן המהלך הוקדם.

 

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, השוהה באיסטנבול, ביקש מהממשל החדש בעיראק לחדש את יחסיו הדיפלומטים עם ארה"ב, שנותקו בשנת 1991. גורם רשמי בכוחות הקואליציה סיפר כי בוש העביר לממשל החדש מסר ברוח זו דרך המושל ברמר בטקס שנערך בבגדד. 

 

בתוך כך, הצבא האמריקני אישר הלילה שנחת אמריקני ממוצא לבנוני נעדר בעיראק מזה שבוע. ההודעה פורסמה שעות ספורות לאחר שרשת אל-ג'זירה שידרה את תמונתו בידי חוטפיו. נוסף אליו, נחטפו בעיראק בימים האחרונים אזרח פקיסטני ושלושה אזרחים טורקים.

 

בתמונות ששודרו אמש נראה הנחת כשארבעה חמושים מנופפים ברובים מעל ראשו. הם זיהו את עצמם כאנשי "התגובה האיסלאמית", הזרוע הצבאית של "ההתנגדות האיסלאמית הלאומית - גדודי המהפיכה, 1920" (השם מרמז על ההתקוממות העיראקית הגדולה נגד השלטון הבריטי לאחר מלחמת העולם הראשונה).

 

אנשי "התגובה האיסלאמית" איימו להוציאו להורג, "אם לא ישוחררו כל האסירים העיראקים מבתי הכלא של כוחות הכיבוש". המחבלים טוענים שהצליחו להסתנן למוצב של חיל הנחתים, ושם חטפו את הנחת, שנראה בתמונות כשעיניו מכוסות במטפחת לבנה. דובר הצבא האמריקני אישר שהנחת, וואסף עלי חסון נעדר מאז 21 ביוני, אך הוסיף: "איננו יכולים לאשר שהוא נלקח בשבי".

פורסם לראשונה 28/06/2004 10:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פול ברמר ונשיאה הזמני של עיראק, ראזי אל-יאוור
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ברמר מעביר את הריבונות לנשיא בית המשפט העליון. במרכז, ראש הממשלה עלאווי
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הנחת האמריקני החטוף
צילום: רויטרס
מומלצים