שתף קטע נבחר

מאסר על תנאי ונזיפה חמורה למח"ט גבעתי לשעבר

אל"מ עימאד פארס הורשע ב-4 עבירות של התנהגות בלתי הולמת בעקבות עימותים בהם היה מעורב עם שוטרים ברחבי הארץ. בית הדין קבע כי למרות המעידות של הנאשם הוא ראוי לקידום בתפקיד ובדרגה. עורך דינו הגיב בסיפוק

עיכוב דרגת תת אלוף בשנה, מאסר על תנאי של שלושה חודשים למשך שנתיים ונזיפה חמורה, זהו גזר הדין שהטיל בית הדין המיוחד בקריה אחר הצהריים על אלוף משנה עימאד פארס, מפקד חטיבת גבעתי לשעבר, שהורשע לפני כחודשיים בארבע עבירות של התנהגות בלתי הולמת.

 

"גזר הדין מבטא את אישיותו ותרומתו של הקצין לצה"ל", אמר בסיפוק סניגורו, עו"ד אבי עמירם, לאחר הקראת גזר הדין.

 

 

ההרשעה: התנהגות בלתי הולמת

 

פרשת עימאד פארס הגיעה היום לסיומה, כאשר הרכב של שלושה שופטים בבית הדין המיוחד בקריה בתל אביב, בראשות אב בית הדין השופט אלישע כספי, גזר את דינו של הקצין הדרוזי הבכיר. פארס, הורשע בסוף חודש מאי השנה בהתנהגות בלתי הולמת בארבעה מתוך שבעה סעיפי אישום בשורה של פרשיות בהם היה מעורב.

 

באחד המקרים, הרשיע אותו בית הדין בהתנהגות בלתי הולמת באירוע שהתרחש במאי 2002 במסעדה בעכו. פארס, שהגיע למקום עם ג'יפ אזרחי שכור, בחר להחנות את הרכב על המדרכה. בעימות שהתפתח בין הקצין לשוטרים שהגיעו למקום, אמר פארס: "אני אפרק לך את הצורה".

 

בין השוטרים במקום לפארס, מח"ט גבעתי דאז, התפתח ויכוח קולני שכלל גידופים קשים. באירוע זה זוכה פארס מאישום תקיפה. במקרה אחר, שהתרחש ביוני 2002 בציר כיסופים ברצועת עזה, הורשע פארס לאחר שכינה את חיילי החפ"ק שלו "אפסים, דפוקים בשכל". אירוע אחר בו הורשע התרחש במחסום, התעלם הקצין מהוראות שוטר לעצור לאחר שנסע בשולי הכביש.

 

התביעה במשפט דרשה את הורדתו של פארס בדרגה. אילו היה בית הדין נענה לבקשה והיה מוריד את פארס לדרגת סגן אלוף, הדבר היה גורם למעשה לפרישתו מצה"ל. יש לציין כי במהלך שלב הטיעונים לעונש, העידו שורה של קצינים בכירים בצה"ל. חלקם ציינו את העובדה כי אלמלא ההליך המשפטי פארס היה כבר היום בדרגת תת אלוף, חלקם אף נגעו בנקודה הרגישה - מוצאו של הקצין, וציינו כי אילו היה "יהודי אשכנזי", ההליך המשפטי כלל לא היה מתקיים נגדו.

 

פארס משמש כיום כסגן מפקד אוגדה ברמת הגולן.

 

בית הדין הסביר כי החליט שלא לפגוע ישירות בדרגתו של פארס מכמה טעמים. "נראה", קבעו השופטים, "כי צמרת צה"ל סבורה שלמרות המעידות של הנאשם בתיק, ראוי לקידום בתפקיד ובדרגה... איננו יכולים להתעלם מכך שהדרג המקצועי סבור שניתן להפקיד בידי הנאשם תפקיד ודרגה גבוהים יותר". השופטים ציינו עוד כי "לא ניתן להתעלם שהנאשם הציל נפשות רבות בישראל ותרם תרומה של ממש למדינת ישראל וביטחונה". עוד ציינו כי "התחושה של בית הדין היא שהנאשם למד את הלקח וראוי לתת לו הזדמנות נוספת".

 

בתם הדיון אמר סניגורו של פארס, עו"ד אבי עמירם ל-ynet: "החלטת בית הדין משקפת את אישיותו של פארס ואת תרומתו האדירה לצה"ל ולחטיבת גבעתי. יש בה איזון בין כל הפרמטרים ואני שמח שהוא יוכל להמשיך להתקדם בצה"ל. אסור לשכוח שהמשפט מנע ממנו את קבלת הדרגה בשנה וחצי". לדבריו, פשר ההחלטה, כי הרמטכ"ל יוכל לכלול את פארס בסבב השיבוצים הבא בצה"ל. "פארס רוצה להמשיך ולתרום לצה"ל", ציין. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אל"מ עימאד פארס. נזיפה חמורה, בלבד
צילום: שאול גולן
צילום: חיים זיו
עו"ד אבי עמירם. הביע סיפוק
צילום: חיים זיו
מומלצים