שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חברת-חשמל תבקש לבטל תקנות החשמל של פריצקי
  טוענת: התקנות מחייבות את החברה לנקוט צעדים שיסבו לה הפסדים ולכן אינן חוקיות

  חברת-החשמל צפויה לפנות לממונה על ההגבלים העיסקיים, דרור שטרום, בבקשה לבטל את התקנות החדשות של משק החשמל שהתקין שר התשתיות, יוסף פריצקי, שפוטר אתמול על-ידי ראש הממשלה, אריאל שרון. לטענת חברת-החשמל, התקנות אינן חוקיות. כך נודע ל"ידיעות אחרונות". עיתוי הפנייה אינו קשור ישירות לפרשת פריצקי.

   

  פריצקי פירסם לפני כחודש את התקנות החדשות של משק החשמל, המתייחסות לראשונה לייצור חשמל על-ידי יצרנים פרטיים. פריצקי פירסם את התקנות להתייחסות לציבור, בטרם ייכנסו לתוקפן. מטרת התקנות היא להביא להגדלת כושר הייצור של חשמל ורזרבות החשמל באמצעות הקמת תחנות-כוח פרטיות, וכן לעודד ייצור חשמל באמצעות טכנולוגיות יעילות וידידותיות לסביבה.

   

  על-פי התקנות, תחויב חברת-החשמל לרכוש עודפי חשמל מהתחנות הפרטיות גם אם לא יהיה לה בו שימוש.

   

  פריצקי אמר עם פרסום התקנות כי התקנות מהוות פריצת דרך במשק החשמל, ומאפשרות בפעם הראשונה בישראל ליצרנים פרטיים להתחרות במונופול של חברת-החשמל.

   

  החברה צפויה לטעון בפנייתה לשטרום, כי רכישת חשמל פרטי מבלי לעשות בו שימוש תגרום לה הפסדים ותשלומים לא נחוצים. לדבריהם, אין זה חוקי לדרוש מחברה לנקוט צעדים שיגרמו לה להפסדים.

   

  דובר חברת-החשמל אישר כי הנהלת החברה קיימה דיון בנושא התקנות. החברה תומכת בכניסת יצרנים פרטיים, עקב מצב הרזרבה והורדת ההשקעות על-ידי החברה. יחד עם זאת שוקלת החברה פנייה לגורמים הרלוונטיים בנושא. הדובר סירב להתייחס לשאלה האם תיעשה פנייה לשטרום.

   

  גם עובדי החברה מתנגדים נחרצות לתקנות ורואים במאבק נגדן מאבק קיומי. מ"מ יו"ר ועד עובדי חברת-חשמל, דוד ביטון, אף כתב לפריצקי כי "אנחנו דוחים מכל וכל את התקנות שתומכות ב'תחרות' ורואים בהן איום על יציבותו של משק החשמל, על עתידה של חברת-החשמל והביטחון התעסוקתי של עובדיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום:אלכס קולומויסקי
  יוסף פריצקי
  צילום:אלכס קולומויסקי
  צילום: ישראל הדרי
  דרור שטרום
  צילום: ישראל הדרי
  מומלצים