שתף קטע נבחר

מסיבת צבעים בבריסל

אחת לשנתיים הופכת הכיכר המפורסמת במרכז בריסל לשטיח בגוניות מרהיב. השנה, בין ה-12 ל-15 באוגוסט, יעוצב השטיח בסגנון הארט-נובו

מרכיביו זהים, אבל כל פעם הוא מדהים בצורה אחרת: 800 אלף פרחי בגוניה יוצרים שטיח מרהיב המוצג לראווה מדי שנתיים בגראן פאלאס (Grand Place) בבריסל, אולי הכיכר היפה בעולם.

 

המסורת החלה ב-1971 עי אדריכל הנוף סטאוטמאנס, איש שמשוגע על בגוניות. אחרי שנים של ניסיונות, חישובים ומדידות, הוא הפך למומחה עולמי ביצירת מרבדי פרחים בצורות מתוחכמות ובצבעים עזים. בכל אירופה הזמינו אותו להרכיב את שטיחי הפרחים, אך הוא עצמו הודה שיצירותיו בבריסל הן המשובחות ביותר.

 

עבודה על כל שטיח ענק כזה - שטח הכיכר בבריסל הוא 300 מטר רבוע - מתחילה שנה לפני שריקת הפתיחה, בתיכנון מודל. לאחר מכן מגיע שלב חישובי השטח והזוויות, ציור גבולות השטיח על הרצפה ולבסוף עבודה מדויקת של מאות גננים מיומנים, ובעיקר נלהבים, שתוך ארבע שעות מרימים שטיח מרהיב. הפרחים דחוסים בצפיפות רבה כדי שהרוח לא תעיף אותם. השטיח מדויק וחתוך להפליא, כאילו שגדול המנתחים עבד עליו.

 

הבגוניה, שמקורה באיי הודו המערבית, היא הפרח המוכר לנו ממרפסות הבתים, בעיקר באירופה. הפרח הזה לא מפחד ממזג אוויר רע ונבחר כמלך השטיח בגלל אריכות חייו וגווניו הרבים - מצבעי מסיבות עזים ועד לפסטלים עדינים. כיום בלגיה היא יצרנית הבגוניות הגדולה בעולם ולקוחותיה העיקריים הם הולנד, צרפת וארה"ב.

 

המקום הטוב ביותר להתרשם מהקומפוזיציות המורכבות של השטיח הוא במרפסת התצפית בקומה הראשונה בבניין העיריה (אל תתקמצנו על ה-3 יורו). השטיח יוצג השנה בין 12 ל-15 באוגוסט והמרפסת פתוחה מ-9 וחצי בבוקר עד שעה וחצי לפני חצות. הלילה הטוב ביותר הוא של ה-14 באוגוסט, כאשר החגיגה הצבעונית מלווה בזיקוקים ובמופע מוסיקה ומים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלכת השטיח. כיכר מלאה בגוניה
מומלצים