שתף קטע נבחר

ח"כ איתן פירסם באינטרנט פרוטוקול שצונזר

ח"כ מיכאל איתן, לוחם בלתי נלאה בצווי איסור פרסום על רקע ביטחוני, ביקש למחות נגד מדיניות הפרקליטות נגד פירסום פרשיות שהצנזורה מאשרת

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן, נקט אתמול בצעד מחאה יוצא דופן, מדווחת הבוקר (ב') טובה צימוקי ב"ידיעות אחרונות". במסגרת מאבקו הבלתי נלאה נגד הוצאת צווי בתי משפט ביוזמת פרקליטות המדינה, שנועדו למנוע פירסום פרשיות ביטחוניות שהצנזורה אישרה את פירסומן, איתן פירסם באתר האינטרנט של ועדת החוקה פרוטוקול עם מחיקות הצנזורה של פרקליטות המדינה.

 

מדובר בפרוטוקול ישיבת ועדת החוקה של הכנסת מה-7.6.04, שבה נפרדה הוועדה מהצנזורית הצבאית, תא"ל רחל דולב. בישיבה זו מתח יו"ר הוועדה ביקורת על פעילות פרקליטות המדינה, שהוציאה צווי איסור פירסום על ספרו של מייק אלדר על הצוללת "דקר", שטבעה ב-1967.

 

אלדר העלה בזמנו אתר אינטרנט ובו פירסם דו"ח על טביעת הצוללת דקר ומסמכים אחרים שעסקו בפרשה, בהם שאילתות שהוגשו בכנסת. האתר הועלה לרשת במסגרת מאבקו של אלדר נגד משרד הביטחון, על הוצאת ספריו של אלדר. בעניינו של אלדר, הורה בית המשפט לראשונה בישראל על מחיקת אתר אינטרנט בשל החשד כי באתר של אלדר התפרסמו מסמכים ומידע מסווג, העלולים לפגוע בבטחון המדינה. עם זאת, מאבקו של אלדר הסתיים בניצחונו ובפירסום הספרים.

 

"יד קלה בחתימה על צווי איסור פרסום"

 

איתן אמר בדיון אתמול כי האבסורד הוא שהדברים כבר פורסמו במקומות אחרים וקבל על "יד קלה בחתימה על צווי איסור פירסום". כאשר קיבל את פרוטוקול הישיבה לידיו נדהם איתן לגלות כי בהוראת הפרקליטות צונזרו ציטוטים שלו, העוסקים במידע על טביעת הצוללת, מידע אשר לדעת הצנזורה אין כל מניעה לפרסמו. יש לציין, כי זו הפעם הראשונה שפרוטוקול של ישיבת ועדת כנסת כלשהי מצונזר.

 

ח"כ איתן אמר אתמול, כי "לאחר שפרוטוקול הישיבה הושלם, פניתי לפרקליטות המדינה כדי שלא אעבור על הצווים. הפרקליטות החזירה לי את הפרוטוקול מצונזר באמצעות מחיקות שחורות. איני מתכוון לעבור על כך לסדר היום. אאבק למחיקת השחור הזה כדי שאזרחי ישראל יראו מה מחקה הפרקליטות.

 

אין למחיקות קשר עם ביטחון המדינה. זה מעשה חלם המעורר מחשבות נוגות על השימוש הפעיל שעושים גורמים שונים בביטחון המדינה על מנת למנוע פירסום מחדליהם. אם מערכת החוק לא תחזור בה, תימצא דרך אחרת לפרסם ברבים את הקטעים שצונזרו בטענת שווא". גורמים משפטיים בכירים אמרו אתמול ל"ידיעות אחרונות" כי "כל צווי בית המשפט בתוקף ואנו מחויבים לנהוג על פי הם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
איתן. "אין קשר לביטחון המדינה"
צילום: זום 77
מומלצים