שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אתה ימני או שמאלי? זה נקבע כבר ברחם
  בניגוד לסברה הוותיקה לפיה היד הדומיננטית בה נכתוב נקבעת בגיל הילדות, מפתיעים חוקרים שמצאו כי כבר בגיל 10 שבועות, ניתן להבחין באיזו יד יכתוב ילדכם: בבדיקות אולטרסאונד נמצא כי עוברים שמצצו את יד ימינם, הפכו ימניים בבגרותם
  היד בה עוברים מוצצים אצבע בגיל 10 שבועות, היא היד הדומיננטית, בה יכתבו, יגזרו ויבצעו פעולות מורכבות, כך מגלים חוקרים באירלנד, המפריכים טענות קודמות כי היד הדומיננטית אינה מתפתחת לפני גיל 3 שנים. המחקר מתפרסם בגליון החדש של כתב העת New Scientist.

   

  החוקרים מאוניברסיטת קווינס שבבלפסט, בדקו עוברים ברחם אמם ולאחר לידתם. בחלק אחד של המחקר, החוקרים זיהו 60 עוברים שמצצו את האגודל הימנית ברחם, ו-15 שמצצו את האגודל השמאלי.

   

  כאשר נבדקו העוברים שוב, בגילאי 10 ו-12, נמצא שכל ה-60 שמצצו את אגודל ימין, הפכו לימניים, שני שליש מאלה שמצצו את אגודל שמאל הפכו לשמאליים, והשאר שינו את היד הדומיננטית.

   

  במחקר אחר, מצאו החוקרים כי 9 מתוך 10 עוברים בגיל 15 שבועות העדיפו למצוץ את האגודל הימני, עובדה המקבילה לשכיחות הימניים והשמאליים באוכלוסייה. החוקרים אף טוענים כי ההעדפה ליד שמאל או ימין, מתבצעת גם בשלבים מוקדמים יותר ברחם.

   

  בגיל 10 שבועות, העוברים צעירים מכדי למצוץ את אצבעם, אך החוקרים הבחינו כי רוב העוברים נוטים לנופף בידם הימנית. לדברי פרופ' פיטר הפר, ראש צוות החוקרים, תנועות הידיים בגיל 10 שבועות, אינן נשלטות על ידי המוח, והעובר אינו מודע להן.

   

  הקשרים העצביים מהמוח לגוף אינם מתפתחים לפני גיל 20 שבועות. לדעת פרופ' הפר, תנועות היד הדומיננטית, נובעות ככל הנראה מרפלקסים מקומיים, המגיעים מעמוד השדרה. הפר מאמין כי העדפת היד הדומיננטית, נובעת ככל הנראה מהתפתחות עצבית מהירה יותר באותה יד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים