שתף קטע נבחר

מה הקשר בין אמונה בגיהנום לצמיחה כלכלית?

מחקר שפרסם הבנק המרכזי של סנט לואיס והתבסס על השוואה בין 35 מדינות מצא כי מדינות שבהן שיעור גבוה באוכלוסייה מאמין בגיהנום הן פחות מושחתות ויותר משגשגות. הליכה לכנסייה, לעומת זאת, מקיימת קשר שלילי עם צמיחה כלכלית

בשורה לכלכנים: לא רק גורמים כלכליים אלא גם האמונה בעולם הבא משפיעים על מצב המשק, ומדינות שבהן קיימת אמונה רחבה בגיהנום הן פחות מושחתות ויותר משגשגות כלכלית. כך עולה ממחקר שפירסם הבנק המרכזי של סנט לואיס, שהוא סניף של הפדרל ריזרב

 

המחקר בדק מהם הגורמים הלא כלכליים שיכולים להסביר הבדלים בין כלכלות של מדינות שונות, תוך התמקדות בגורמים דתיים. לטענת החוקרים, למרות שגורמים כלכליים מסורתיים, כמו הבדלים בתפוקה, אינפלציה ושיעורי ריבית, אכן מספקים הסברים להבדלים בין כלכלות, קיימים גורמים נוספים, לא כלכליים, המשפיעים גם הם, כמו למשל המוסדות החוקיים והחברתיים במדינה.

 

המחקר כלל 35 מדינות, ביניהן ארה"ב, מדינות אירופיות, יפן, הודו וטורקיה, והתבסס על ניתוח סקרים עולמיים ודו"חות של האו"ם. במחקר נמצא כי במדינות שבהן שיעור גדול של מהאוכלוסייה מאמינים בגיהנום,  יש פחות שחיתות ורמת החיים גבוהה יותר.

 

בארה"ב, למשל, מאמינים 71% מהאוכלוסייה בגיהנום, ולמדינה יש את ההכנסה הגבוהה ביותר לנפש (כך לפי דו"ח הפיתוח האנושי של האו"ם משנת 2003 וסקר "ערכים בעולם" מהשנים 1990-1993). באירלנד, הקרובה לארה"ב במונחי הכנסה לנפש, מאמינים 53% מהאוכלוסייה בגיהנום.

 

עורכי הדו"ח מציינים כי בשנה שעברה פרסמו כלכלנים מחקר, בו הראו כי הליכה לכנסייה קשורה קשר שלילי לצמיחה כלכלית. החוקרים ציינו, כי ככל הנראה הקשר השלילי נובע מהפניית משאבים רבים יותר למגזר הדתי, דבר שפוגע בצמיחה. לעומת זאת, נמצא קשר חיובי בין אמונה בגיהנום (בה השתמשו החוקרים כמדד לאמונות דתיות) לבין צמיחה כלכלית.

 

אפילו נשיא הבנק המרכזי האמריקני, אלן גרינספן, נתן ביטוי עכשווי להשפעתם של גורמים לא כלכליים על הכלכלה. בנאום שנשא לאחרונה בעניין השערוריות והונאות הענק שנחשפו בשנים האחרונות בארה"ב, הוא קישר את ההתדרדרות הזאת לאובדן ערכי האמון והמוניטין בעולם העסקים המודרני בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן אזולאי
גיהנום וצמיחה כלכלית (צילום: רענן אזולאי)
צילום: רענן אזולאי
מומלצים