שתף קטע נבחר

ארה"ב: כ-200 אלף איש מתים בשנה בגלל טעויות רפואיות

על פי המחקר החדש, מספר מקרי המוות שנובע מטעויות "שניתן למנוע בנקל" הוא כפול ממה שסברו עד כה. יחד עם זאת, חל שיפור בתחום הבטיחות הרפואית

זהירות, בתי חולים: גם אשפוז תמים עלול להיות קטלני. כך עולה מנתונים עדכניים שפירסמה אמש (יום ד') החברה האמריקנית HealthGrades, ולפיהם 195 אלף בני אדם מתים בארה"ב מדי שנה כתוצאה מטעויות רפואיות. הערכה זו היא כפולה מחישובים קודמים שנערכו באמריקה, ולפיהם מספר מקרי המוות השנתי שנובע מטעויות עומד על 98 אלף אנשים "בלבד".

 

 

"טעויות רפואיות" הוגדרו במחקר גם כטעויות שהובילו למותם של חולים במצב קשה וגם כמוות של חולים בסיכון נמוך ובמצב רפואי טוב כתוצאה מזיהום – שני פרמטרים שלא נלקחו בחשבון במחקר הקודם.

 

ממשלת ארה"ב הודיעה כי בכוונתה לחייב בתי חולים ומרפאות ברחבי המדינה להשתמש בגליונות נתונים אלקטרוניים וברישום מדוקדק יותר. על פי המחקר הקודם שערך ה-Institute of Health, טעויות רבות נבעו ממתן מינון שגוי של תרופות או ממתן תרופות שגויות לחולים.

"אם המרכז לבקרת מחלות ומניעת תמותה יוסיף 'טעויות רפואיות' לרשימת גורמי המוות", אמרה ד"ר קוליאר, "הוא יגיע למקום השישי – הרבה לפני אלצהיימר, דלקת ריאות, סכרת ומחלות של הכליות". 

 

בחברה ציינו כי המחקר התבסס על רישומים של שלוש שנים של טיפול רפואי וכי אוכלוסיית המדגם מייצגת קרוב ל-45% מהפניות לבתי חולים בארה"ב בין השנים 2000 ל-2002, לא כולל לידות. על פי הנתונים, נמצאו 1.14 מיליון "תקריות בטיחות שקשורות לחולים" בקרב 37 מיליון מאושפזים. "80% מתוך 323,993 המיתות בקרב החולים שאירעו באותן שנים, היו קשורות באופן ישיר לתקריות הבטיחות שאירעו לרופאים". נתון מצמרר נוסף: "אחד מכל ארבעה מאושפזים שעבר תקלת בטיחות – נפטר". 

 

החברה שערכה את המחקר, שממוקמת בלייקווד, קולורדו, ציינה בהודעתה כי נתוניה מכסים את כל 50 המדינות של ארה"ב, וכי הם מדוייקים יותר מאשר המחקר האחרון שנערך בתחום ב-1999 על ידי ה-Institute of Medicine. "המחקר שלנו מוכיח כי הבדיקה הקודמת לקתה בהערכת חסר של מספר מקרי המוות הנובעים מטעויות רפואיות", נמסר מהחברה.

 

"יחד עם זאת", הדגישה סגנית נשיא החברה, ד"ר סמנתה קוליאר, "כמה ממצאים מעידים על כך שבחמש השנים שעברו מאז המחקר הקודם בתחום, חל שיפור בתחום הבטיחות הרפואית". HealthGrades היא חברה שמדרגת בתי חולים ומספקת מידע למבוטחים בתוכניות ביטוח רפואי שונות בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
"תקריות בטיחות של רופאים" (ארכיון)
צילום: עופר מאיר
צילום: סי די בנק
טעויות רפואיות. גורמות למוות יותר מאלצהיימר (ארכיון)
צילום: סי די בנק
מומלצים